האם הונג קונג בדרך להפסיד בתחרות על מרכז הכלכלה הסיני?

האיש העשיר באסיה מודאג כי מרכז הסחר החופשי שמקדמת סין בשנחאי יפגע ביתרונות הכלכליים של הונג קונג ויהפוך את שנחאי למרכז הכלכלי האזורי

לוגו בלומברג
בלומברג

לי קאשינג, האדם העשיר באסיה, אמר כי הונג קונג צריכה להעלות את רמת התחרותיות שלה כדי להימנע מהפסד לשנחאי, שבה מקימה סין איזור סחר חופשי.

לי, בן ה-85 שעומד בראש חברת ההשקעות צ'יאונג קונג הולדינגס והאצ'ינסון, אמר כי אזור הסחר החופשי בשנחאי "ישפיע על הונג קונג באופן מכריע", כך על פי דיווח ברשת RTHK באתר האינטרנט שלה.

אזור הסחר החופשי יאפשר ליואן, המטבע הסיני, לעבור המרות באופן חופשי יותר, לכונן מדיניות משוחררת יותר על ריבית ולהפחית את ההגבלות על השקעות זרות – צעדים שיאיימו על מעמדה של הונג קונג כמרכז הפיננסי הכי גדול בסין. הקולוניה הבריטית לשעבר מסתכנת בפיגור אחר המתחרה שלה אם התושבים שלה לא יעמדו מאחורי נשיא המועצה המבצעת של הונג קונג, ליאונג צ'ון-יינג, אמר גורם רשמי בסין.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // הממשלה נטפלת לעסקים הקטנים

מי רכש את ביתו של ורסאצ'ה ב-41.5 מיליון דולר

שנחאי, סיןצילום: אי–פי

"סין זה שוק גדול ובטווח הארוך הוא לא יכול לסמוך רק על הונג קונג כמרכז היחיד", אמר קווין לאי, כלכלן בדאיווה קפיטל בהונג קונג. "אני יותר דואג לגבי האווירה הפוליטית המידרדרת בהונג קונג לעומת מרכז הסחר החופשי שמוקם בשנחאי".

הממשל של ליאונג נגרר לביקורת בנוגע למהירות שבה הוא מבצע רפורמה אלוקטורלית, כשמחוקקים מהאופוזיציה לוחצים לפתוח את מערכת הבחירות למנהיג הבא של הונג קונג ב-2017, במקום שייבחר על ידי מועצה מחוקקת.

לי אמר כי אוקיופיי סנטרל, התנועה שמורכבת מכמה תנועות אזרחיות ולוחצת על הממשל בהונג קונג להאיץ את ההכרה בדמוקרטיה מלאה, עשוי לפגוע בכלכלה ובמוניטין של העיר כמרכז כלכלי, לפי דיווח ב-RTHK.

לי קאשינגצילום: בלומברג

תושבי הונג קונג צריכים להתמקד בכלכלה במקום בפוליטיקה, בזמן שסינגפור עוקפת את העיר הסינית כמרכז פיננסי בהרבה מדדים, דיווח העיתון "סטנטרד" כשהו מצטט את וואנג גואנגיה, האחראי על יחסי החוץ בהונג קונג. העיר צריכה לתת יותר תמיכה לליאונג, אמר.
ועדיין, לפי וואנג, הונג קונג לא תאבד את מעמדה על אף שממשלת סין תומכת בערים כמו שנחאי. "אנשים מדברים על כך שהונג קונג עומדת בתחרות מול שנחאי במשך הרבה שנים, אומר לאי מדאיווה. "היתרונות של הונג קונג לא ישתנו הרבה במהלך 5-10 השנים הקרובות בגלל שיש לה אופי מיוחד כמו בתחום המשפט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker