בורסות העולם

נעילה חיובית בוול סטריט לקראת ההחלטה על צמצום התמריצים

מחר צפוי הבנק הפדרלי להכריז על האטת התמריצים לכלכלת ארה"ב; עלייה קלה באינפלציה בארה"ב באוגוסט; מכירות הרכב באירופה ממשיכות להתכווץ; הדולר נחלש מול היורו; אסיה ננעלה בירידות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל במגמה חיובית על רקע פתיחת ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שבסיומה מחר צפוי הבנק להודיע רשמית על מועד תחילת צמצום התמריצים לכלכלת ארה"ב. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.2%, מדד S&P 500 עולה ב-0.4%, מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.7%. הדולר נחלש ב-0.15% מול היורו לשער של 1.335 דולר ליורו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים ירדו ב-0.03% ל-2.83%.

מחירי הנפט ממשיכים לרדת במסחר האלקטרוני בניו יורק לקראת פרסום נתוני מלאי הנפט היום בארה"ב ולאור ההסכם בין ארה"ב ורוסיה שימנע תקיפה אמריקאית בסוריה. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר מתוק ירד ב-1.2% ונסחר תמורת 105.26 דולר לחבית.

היום ומחר תיערך (FOMC) של הבנק הפדרלי בארה"ב. יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, עשוי להודיע בסיומה כי הבנק בראשותו יאט את רכישת האג"ח שלו, שבאמצעותה הוא מזרים כסף לשווקים. ברננקי הצהיר כבר בעבר כי הוא מתכונן לצעד כזה, והשווקים רשמו אז ירידות. "ההפחתה מגיעה, אבל היא הולכת להיות קטנה", אמר לבלומברג קרי סירייס מחברת ההשקעות איית אינווסטמנט בסידני.

בחמש השנים האחרונות הציף הבנק הפדרלי את השוק ב-2.75 טריליון דולר במטרה להוציא אותו מהמשבר העמוק בו שקע. לפי סקר של רויטרס שנערך בסוף השבוע, הבנק יצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית שלו מרכישת אג"ח חודשית בסך של 85 מיליארד דולר לרכישה של 75 מיליארד דולר.

שיא בביטחון הקבלנים

ביטחון קבלני הבנייה בארה"ב נותר בספטמבר בשיא של 8 שנים, לפי מדד איגוד הקבלנים (NAHB) ובנק וולס פארגו. המדד נותר ללא שינוי בניקוד של 58, לאחר 4 חודשים רצופים של עליות. כל ציון מעל 50 מבטא ענף במגמת צמיחה.

עלייה קלה באינפלציה בארה"ב

מדד המחירים לצרכן בארה"ב טיפס ב0.1% באוגוסט לעומת יולי, בהובלת עלייה במחירי הדיור והרפואה, דיווח משרד העבודה האמריקאי. עם זאת, ב-12 החודשים האחרונים , עלייה מתונה מהרבה מקצב האינפלציה השנתי שנמדד ביולי - 2%. העלייה הייתה בהתאם לתחזיות כלכלנים. קצב האינפלציה בארה"ב עדיין נמוך מהיעד השנתי של 2% אותו קבע הבנק הפדרלי.

השכר לשעה עלה ב-0.1%, בהתאמה לאינפלציה, לעומת יולי, וב-0.7% לעומת אוגוסט 2012. מדד מחירי הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלה אף הוא ב-0.1%, בהתאם לתחזיות כלכלנים. מדד הליבה השנתי עלה באוגוסט ב-1.8%. מחירי המזון עלו ב-1.4% לעומת אוגוסט 2012, ואילו מחירי האנרגיה ירדו ב-0.1% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

אירופה נסוגה משיא של 5 שנים

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים על רקע נתוני רכב לא מעודדים שפורסמו היום. העליות בשוקי אירופה נבלמו היום לאחר שאמש שהגיעו לשיא של חמש שנים. גם באסיה נרשמו בעיקר ירידות שערים לאור ההחלטה הצפויה של הבנק הפדרלי אם להאט את תוכנית התמריצים שלו לכלכלת ארה"ב.

לונדון ירדה ב-0.8%; פרנקפורט איבדה 0.2%; פריז נחלשה ב-0.5%; מדריד ירדה ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי השיל מערכו 0.5%.

לפי נתוני איגוד יצרניות הרכב באירופה (ACEA), המכירות ביבשת ירדו באוגוסט ב-5% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. בחודשים ינואר עד אוגוסט רשם שוק הרכב באירופי ירידה כוללת של 5.2% ל-7.84 מיליון מכוניות. המכירות הגיעו בחודשים ינואר עד אוגוסט לשפל מאז שהתחילו המדידות ב-1990.

מרבית השווקים הגדולים ביבשת רשמו ירידה במכירות. בגרמניה נרשמה ירידה של 5.5% במכירות הרכב ובאיטליה ירדו המכירות ב-6.6%; בצרפת נרשמה ירידה של 10.5% ובספרד צנחו המכירות באוגוסט ב-18.3%. בבריטניה, שאינה שייכת לגוש היורו וכלכלתה מתאוששת באופן יחסי, עלו מכירות הרכב באוגוסט ב-10.9%. בסך הכל נמכרו במדינות האיחוד האירופי כ-654 אלף מכוניות. מניית פז'ו נופלת בבורסת פריז ב-3%.

מניית הבנק הבריטי לוידס נפלה ב-3.5% בבורסת לונדון. ממשלת בריטניה תמכור נתח של 6% בבנק לוידס, אותו הלאימה חלקית בשיא המשבר הפיננסי, במחיר של 75 פני למניה לפחות, ויגייס יותר מ-3.2 מיליארד ליש"ט.

ירידות באסיה

טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג מאבדת 0.4%; שנחאי צנחה ב-2%; סיאול ירדה ב-0.4%; בורסת סידני רשמה עלייה קלה של 0.1%. הין היפני נחלש מול הדולר בשיעור של 0.2% ונסח בשער של 99.19 ין לדולר.

מניית סמסונג אלקטרוניקס, יצרנית האלקטרוניקה הגדולה באסיה ומשווקת מכשירי הגלקסי נפלה ב-2.7% בבורסת סיאול. היחלשות המטבעות בכמה שווקים אסייתיים מטרידה את המשקיעים שחוששים כי רווחי היצרנית - בעיקר בחטיבת הטלוויזיה - יישחקו.

היום ומחר תיערך ועידת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב. יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, עשוי להודיע בסיומה כי הבנק בראשותו יאט את רכישת האג"ח שלו, שבאמצעותה הוא מזרים כסף לשווקים. ברננקי הצהיר כבר בעבר כי הוא מתכונן לצעד כזה, והשווקים רשמו אז ירידות. "ההפחתה מגיעה, אבל היא הולכת להיות קטנה", אמר לבלומברג קרי סירייס מחברת ההשקעות איית אינווסטמנט בסידני.

בחמש השנים האחרונות הציף הבנק הפדרלי את השוק ב-2.75 טריליון דולר במטרה להוציא אותו מהמשבר העמוק בו שקע. לפי סקר של רויטרס שנערך בסוף השבוע, הבנק יצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית שלו מרכישת אג"ח חודשית בסך של 85 מיליארד דולר לרכישה של 75 מיליארד דולר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker