דיווח: משטרת שווייץ פשטה על ביתו של בני שטיינמץ בז'נווה

לדברי מקור, הפשיטה התבצעה בשבועיים האחרונים ולא נמצאו בה מסמכים ■ משטרת שוויץ פתחה בחקירה בעקבות בקשת ממשלת גיניאה ■ BSGR: "קמפיין השמצה זדוני"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

משטרת שווייץ פשטה על ביתו בז'נווה של איל ההון הישראלי , לדברי אדם המקורב לנושא. הפשיטה בוצעה בהוראת התובע הכללי של ז'נווה, לבקשת ממשלת גיניאה והתרחשה בזמן כלשהו בשבועיים האחרונים, לדברי המקור, שקיבל תדרוך בנושא אך ביקש שלא להזדהות כיוון שהחקירה חסויה. המקור סיפר כי לא נלקחו מסמכים בפשיטה.

לשטיינמץ שווי המוערך ב-7.4 מיליארד דולר, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג. חברת הכרייה שלו, BSG ריסורסז (BSGR), מחזיקה נתח של 51% במרבץ הברזל הגדול סימאנדו בגיניאה. ממשלת גיניאה בוחנת מחדש כיום הענקת רשיונות בממשל הקודם, כולל את הענקת הרשיון להפעלת סימאנדו ל-BSG. באפריל אישר חבר מושבעים בארה"ב חקירה של חשדות לתשלומי שוחד מצד BSG ריסורסז, שנועדו להבטיח לה את זכויות הכרייה בגיניאה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

אנרי דלה קאזה, דובר משרד התובע הכללי של ז'נווה, לא מסר תגובה על הפשיטה. מחלקת יחסי הציבור של משטרת ז'נווה לא השיבה לטלפון. ב ו.

בחודש שעבר אמר התובע הכללי של ז'נווה כי פתח בחקירת חברת אוניקס פייננשל אדווייזרס, לבקשת ממשלת גיניאה. משטרת שווייץ פשטה בחודש שעבר על משרדי אוניקס בז'נווה. מנכ"ל אוניקס, חברה היושבת בלונדון, הוא דאג קריימר, המשמש גם כדירקטור ב-BSG ריסורסז. אוניקס "סיפקה לרשויות מידע בעקבות בקשה של ממשלת גיניאה לשווייץ", נאמר בהצהרת החבה ב-29 באוגוסט.

בקשתו של פרדריק סילאן, אזרח צרפת שעבד עבור BSGR בגיניאה, להשתחרר בערבות ממעצרו בעת המתנתו למשפט באישומי שיבוש הליכי חקירה פלילית והשמדת ראיות בחקירה פדרלית. האישומים נושאים עונש מאסר מירבי של 20 שנה. סילאן אמר כי נעצר לאחר שניסה למנוע ניסיון סחיטה מצד העד הראשי של התביעה בארה"ב. הוא טוען לחפותו.

שטיינמץ עשה את הונו ההתחלתי בתחום מסחר היהלומים, לפי אתר האינטרנט שלו. הוא עבד מאנטוורפן בבלגיה בשנות ה-80' וה-90', ושיתף פעולה עם אחיו, דניאל שטיינמץ, לקיום עסקות בדרום אפריקה, נמיביה, בוטסוואנה והודו. בני שטיינמץ ומשפחתו עברו לז'נווה ב-2010, לפי אתר האינטרנט. בנוסף ליהלומים, מכרות ומינרלים, למשפחת שטיינמץ גם אחזקות בנדל"ן, פיננסים ואנרגיה.

מ-BSGR נמסר בתגובה כי "קמפיין ההשמצה המתמשך נגד BSGR המאורגן בשמו של הנשיא אלפה קונדה וממשלת גינאה על ידי ג'ורג' סורוס ומגוון הארגונים שלו, כולל גלובל וויטנס, הורחב כעת גם אל בני שטיינמץ.

"בניסיון להצדיק את המעצר הלא חוקי המתמשך של שני עובדי BSGR בגינאה, שקשורים בסופו של דבר לניסיונות המתמשכים של גינאה להפקיע באופן לא חוקי את זכויות הכרייה של BSGR בסימנדו, ממשלת גינאה שלחה בקשה ישירה לרשויות שווייץ כדי לאסוף מידע בשמה".

מארק בונט, עורך דינו של שטיינמץ מסר כי "שטיינמץ הציע לשתף פעולה עם הרשויות בשווייץ, משתף איתן פעולה באופן מלא ושמח מאוד לעשות כך. ממשלת גינאה עוד לא סיפקה ראיות שיתמכו באישומים הכוזבים והזדוניים נגד BSGR או שטיינמץ. BSGR ושטיינמץ יגנו על המוניטין שלהם ועל הזכויות שלהם בכל כלי משפטי שיידרש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker