ליהמן ברדרס שילם 2 מיליארד דולר למנהלי פשיטת הרגל שלו

הבנק החזיר לנושים 43 מיליארד דולר ובסך הכל צפויים נושים לקבל 18%-22% מכספם בחזרה במסגרת פשיטת הרגל הגדולה בתולדות ארה"ב

לוגו בלומברג
בלומברג

הארווי מילר, עורך הדין האחראי על תהליך פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס – פשיטת הרגל הגדולה בתולדות ארה"ב, לגם קפוצ'ינו בבית קפה עתיר תיירים בקרבת סנטרל פארק במנהטן, בעודו מהרהר באופן שבו התמוטטות הלקוחה שלו לפני 5 שנים הפכה מבלתי נתפסת לבלתי נמנעת. הקריסה של ליהמן "הציתה שריפה עולמית שכמעט והפילה את המערכת הפיננסית הגלובלית", אומר מילר, שב-15 בספטמבר 2008 הגיש בניו יורק את בקשת ההגנה מפני נושים במסגרת פשיטת הרגל של ליהמן (Chapter 11). "אף אחד לא ידע מה יהיו ההשלכות", הוסיף.

5 שנים מאוחר יותר, מילר נחשב למי שסייע להדוף חלק מבקשות הפירוק של נושים, ובמקום זאת הפך את אחד הכשלונות הגדולים של המשבר הפיננסי לגוף מתפקד שנכסיו גדלים. בתקופה זו, ליהמן שילם למומחים, בהם מילר, עמלות, דמי טרחה והוצאות בסך יותר מ-2 מיליארד דולר – סכום המגמד את השיא הקודם, 757 מיליון דולר, ששולם בפשיטת הרגל של אנרון.

בתמורה לתשלום עתק זה, שאושר על ידי השופט האמון על תיק ליהמן, נושי הבנק צפויים לקבל 18 סנט על כל דולר חוב בו הם מחזיקים עד 2016, מגוף ששוויו מוערך ב-65 מיליארד דולר, לפי תכנית הפירוק שאושרה בדצמבר 2011. מילר, בן 80, מעריך כי יתכן ושיעור החזר החוב עשוי לעלות ל-22 סנט על כל דולר, כיוון שנכסי ליהמן יצמחו לכ-80 מיליארד דולר ב-3 השנים הקרובות. הערכה זו "היא ניחוש מושכל", אמר מילר בראיון בקרבת משרדי החברה שלו, וייל גוטשל אנד מנג'ס.

ליהמן, שבעת הגשת הבקשה לפשיטת רגל שלו ב-2008 דיווח על חובות בסך 613 מיליארד דולר, צפוי לשלם 14 מיליארד דולר לנושים ב-3 באוקטובר. בכך יגיע הסכום שהוחזר לנושים ל-43 מיליארד דולר, מאז אישור התכנית, לפי מסמכי בית המשפט. לדברי מילר, היה יותר הגיוני לנהל את נכסי הבנק ולהגדיל ערכם, מאשר למכור אותם במכירת חיסול. ליהמן יצאה רשמית מפשיטת רגל במארס 2012.

החברה של מילר, שעבדה גם על פירוק אנרון, קיבלה תשלומים בסך כמעט 500 מיליון דולר מאז תחילת הליך הפירוק של ליהמן. חברה נוספת, אלוורז אנד מרסל, שניהלה את ליהמן אחרי קריסתו ועדיין פועלת למימוש חוזי נגזרים כדי ליצור מזומנים להחזיר לנושים, קיבלה תשלומים בסך 600 מיליון דולר.

לדברי סטיבן לובן, פרופ' לפשיטות רגל בבית הספר למשפטים באוניברסיטת סטון הול בניו ג'רזי, המקרה של ליהמן יחיד במינו, וצריך לראותו כהצלחה, גם למרות התשלומים הגדולים למנהלי התהליך. "הנושים הצילו סכום הגון בהתחשב בתנאים, והעולם לא נעצר", אמר לובן בראיון טלפוני. "אם חושבים על דמי הטרחה כמחיר שהנושים משלמים כדי לקבל כסף בחזרה, אני בטוח שרובם יהיו מוכנים לשלם אותם", הוסיף.

רוברט לולס, מרצה בבית הספר למשפטים בשמפיין של אוניברסיטת אילינוי, אמר כי התשלומים במקרה של ליהמן עומדים בנורמות ההיסטוריות עבור תיקים גדולים, בהתחשב בכך שמדובר בנכסים בשווי 639 מיליארד דולר. לדבריו, דמי הטרחה לרוב מסתכמים ב-2%-4% מנכסי החברה המפורקת. "קל לזעום, אך האם זה משקף מערכת מקולקלת? אי אפשר להסתכל על תשלומים בסך 2 מיליארד דולר על תיק של 639 מיליארד דולר ולטעון זאת", אמר לולס בראיון טלפוני.

לדברי מילר, דמי הטרחה סבירים בהתחשב בכך שהם התחלקו בין מאות אנשים, בהם יועצים פיננסיים, בנקאי השקעות, חוקרים חשבונאיים, שמאים, מומחי מס, מומחי נדל"ן ומומחי רגולציה. "זהו התיק הגדול והמורכב שהוגש אי פעם", כתב מילר באי-מייל. "אנשי מקצוע מכל העולם פעלו כדי להגן על נכסי ליהמן".

התשלומים היו עוד יותר גדולים אילולא טרייסי הופ דיוויד, שמונתה כנאמנת החברה מטעם משרד המשפטים האמריקאי, הייתה מתנגדת לתשלומים שהיו בעיניה לא סבירים. היא ביקרה נושים כמו גולדמן סאקס שנאבקו במפרקי ליהמן כדי לשפר את מצבם, ולאחר מכן ביקשו מהבנק לשלם לעורכי דינם.

עובדי ליהמן ברדרס צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker