הכלכלה האיטלקית על סף טלטלה מחודשת בגלל ברלוסקוני

תשואות האג"ח של איטליה עלו מעל לאלה של ספרד מאז שהכריז ברלוסקוני כי יפרק את הממשלה אם הסנאט יסיר את חסינותו, ויגרום לו לרצות עונש מאסר ■ אנליסטים: תהליך ההדחה עשוי לארוך זמן רב, שבו הממשלה תשמור על יציבות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

סילביו ברלוסקוני, האיש ש"אקונומיסט" העניק לו את הקרדיט כאדם "שדפק את כלכלת איטליה", ממשיך להעיב על כלכלתה, בשל התסבוכת הפוליטית שנוצרה סביבו. ביום שלישי ירדו תשואות האג"ח הממשלתיות לעשר שנים של ספרד אל מתחת לאלה של איטליה, לראשונה זה 18 חודשים.

התשואות על אג"ח ממשלתיות מאותתות על הסיכון שרואים המשקיעים לפירעון החובות של המדינה. השיפור באג"ח הספרדיות אולי לא קשור לברלוסקוני, שכן רוח חיובית נשבה בשלישי בשווקים בזכות נתונים כלכליים טובים מסין. ואולם העובדה שהאג"ח האיטלקיות לא נהנו מאותה רוח גבית, מעידה על הענן המרחף מעל איטליה. תשואות האג"ח הספרדיות ירדו ל-4.48% בשעות הצהריים אתמול, והאיטלקיות היו באותה השעה עם 4.5%.

ומה הקשר של ברלוסקוני לעניין? ראש הממשלה לשעבר כנראה עומד להיפרד מהנשמה הפוליטית התשיעית במספר, לאחר שחמק ממספר לא מבוטל של אישומים, הרשעות וגזרי דין של ממש: פאנל של הסנאט האיטלקי דן בימים שני ושלישי בהרחקתו מהפרלמנט, בעקבות הרשעה בעבירות מס. ברלוסקוני הורשע בקשירת קשר לרכישת זכויות שידור של סרטים וסדרות לרשתות הטלוויזיה של חברת המדיה שלו, מדיה סט, באמצעות חברות קש במקלטי מס. החברות הגישו דיווחים כוזבים כדי לחמוק מתשלומי מס. הוא הורשע ונגזרו עליו ארבע שנות מאסר, שלאחר ניכוי הקלות יסתכמו בשנה של מעצר בית או עבודות שירות. ברלוסקוני הורשע ביוני בהדחת קטינה לזנות וניצול לרעה של מעמדו, ונידון לשבע שנות מאסר. הוא עירער על הפסיקה.

אם פאנל הסנאט ימליץ להרחיקו, תועבר ההמלצה לאישור הסנאט כולו. ואם ברלוסקוני יורחק, הוא יאבד את חסינותו ויצטרך לרצות את עונשו. ואולם ברלוסקוני איים בסוף אוגוסט שאם יורחק מהסנאט, תפרוש מפלגתו, מפלגת העם החופשי, מהקואליציה שממונה על ניהול תוכנית ההבראה של איטליה.

כלכלת איטליה היתה בעלת הצמיחה הנמוכה בעולם המערבי בעשור שקדם למשבר, ואז שקעה למיתון הממושך ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. למרות שיפור ביצוא ממנה, היא רשמה נסיגה של 0.3% ברבעון השני לעומת הראשון - נתון גרוע מן הצפוי, בשל דעיכת הצריכה הפרטית. בהשוואה ל–2012, הצטמצם התוצר הכלכלי ב–2.1%.

ברלוסקוני סירב לפנות לנשיא איטליה, ג'ורג'ו נפוליטנו, בבקשת חנינה. נפוליטנו הוא היחיד שיכול להכריז על בחירות חדשות אם הקואליציה תתפרק, והוא הזהיר כי בחירות כעת יהיו הרסניות לאיטליה.

אם הקואליציה תתפרק, תחזור איטליה למצב של אי ודאות לגבי המשך דרכה הפוליטית מול האיחוד האירופי. אי ודאות שכזו תטלטל את השווקים, שיחששו למחויבות איטליה למדינות הצנע וליציבות גוש היורו כולו. וכל זה, פחות משבועיים לפני הבחירות הכלליות בגרמניה.

הבלוגר טיילר דרדן מזירו הדג' סיכם את המצב במלים הבאות: "השאלה היחידה היא באיזה מחיר תשמור איטליה על יציבות: נדמה שבאיטליה מתן לגיטימציה לניצול לרעה של זונה קטינה, הונאת מס ופשע מאורגן, הוא מחיר סביר כדי לשמר את אשליית היציבות כפי שהיא מתבטאת במדד הבורסה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום