נשיאת ברזיל: אם ארה"ב ריגלה אחר חברת הנפט פטרובראס - זה ריגול תעשייתי

"ברור שפטרובראס אינה מהווה איום בטחוני", אמרה רוסף שטוענת כי אם הדיווחים בתקשורת נכונים, האינטרס לריגול הוא תעשייתי

לוגו רויטרס
רויטרס

אם יוכחו כנכונים הדיווחים כי ארה"ב ריגלה על חברת הנפט הממשלתית של ברזיל, פטרובראס, המשמעות היא שארה"ב ביצעה ריגול תעשייתי ולא ריגול לצרכים בטחוניים, אמרה ביום שני נשיאת ברזיל, דילמה רוסף.

רשת הטלוויזיה הברזילאית גלובו דיווחה ביום ראשון כי סוכנות הביון האמריקאית, ה-NSA, פרצה לרשתות המחשבים של פטרובראס וחברות אחרות, בהן גוגל. הרשת התבססה על מסמכים שהודלפו על ידי קבלן ה-NSA לשעבר, אדוארד סנודן.

הדיווח הגיע בתקופה בה ברזיל מתכוונת לקיים מכרז למכירת כמה מרשיונות חיפוש הנפט בשדות הנפט החדשים של ברזיל, מהגדולים שנמצאו בעולם בעשרות השנים האחרונות. פטרובראס, החברה הגדולה בברזיל ומקור לגאווה לאומית, תהיה שותפה בכל פרוייקט לפיתוח שדות הנפט החדשים.

הדיווח בגלובו הגדיל את המתיחות בין ארה"ב לברזיל, בין היתר, בשל חשיפה קודמת של ריגול אמריקאי על תקשורת האינטרנט בברזיל, שכלל הודעות אלקטרוניות של רוסף עצמה. רוסף הזועמת דורשת הסבר. היא אמורה הייתה להגיע לוושינגטון בסוף אוקטובר לפגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כדי לדון ברכישה אפשרית של מטוסי קרב תמורת 4 מיליארד דולר, בשיתוף פעולה בתחום טכנולוגיות נפט ודלקים ביולוגיים, ובהסכמי סחר אחרים.

"אם העובדות שדווחו בתקשורת יאומתו, יהיה ברור כי המניע לריגול אינו ביטחוני או המלחמה בטרור, כי אם אינטרסים כלכליים אסטרטגיים", אמרה רוסף בהצהרה. ממשלת ארה"ב טוענת כי תכניות הריגול המקוונות שנחשפו ביוני נועדו לעקוב אחר פעילות חשודים בטרור, ובין היתר בוחנים תוכן של הודעות ושיחות טלפון פרטיות. "ברור שפטרובראס אינה איום בטחוני על אף מדינה", אמרה רוסף.

רוסף הוסיפה כי אובמה, כאשר נפגשה עימו בפסגת ה-G20 בסנט פטרסבורג בסוף השבוע, התחייה לבדוק את הדיווחים ולחזור אליה עד יום רביעי.

נשיאת ברזיל, דילמה רוסףצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker