ישראל בין 11 המדינות המאושרות בעולם

בראש הדירוג, המתבסס על משתנים כמו שביעות רצון התושבים ותמ"ג לנפש, דורגה דנמרק ואחריה נורווגיה

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

הישראלים הם בין 11 העמים המאושרים בעולם, כך לפי דירוג האושר העולמי לשנת 2013 של האו"ם בשיתוף עם מכון כדור הארץ של אוניברסיטת קולומביה.

ישראל דורגה במקום ה-11 ברשימה, שכללה 156 מדינות, לאחר שבדירוג הקודם היתה במקום ה-14. ישראל קיבלה ציון של 7.3, לעומת ציון של 7.69 שקיבלה דנמרק אשר דורגה במקום הראשון. ישראל זכתה לציון גבוה בקטגוריית שביעות הרצון של התושבים ובתוחלת החיים, אך קיבלה ציון נמוך בקטגוריית השחיתות.

מדינות סקנדינביה מובילות את הדירוג. דנמרק במקום הראשון ואחריה נורווגיה במקום השני ושוודיה במקום החמישי. במקום השלישי מדורגת שווייץ ואחריה הולנד. קנדה מדורגת במקום השישי, אוסטרליה במקום העשירי וארה"ב במקום ה-17. המדינה הערבית שדורגה במקום הגבוה ביותר היא איחוד נסיכויות המפרץ, שהגיעה למקום ה-14.

למשבר בגוש היורו היתה השפעה על מידת האושר של תושבי האזור. גרמניה דורגה במקום ה-26, והמדינות מוכות החוב בדרום אירופה - יוון, איטליה, פורטוגל וספרד - נפלו כולן בדירוג. ואולם המדינות האומללות ביותר הן רואנדה, בורונדי, הרפובליקה של מרכז אפריקה, בנין וטוגו – כולן באפריקה שמדרום לסהרה.

אנשים מחייכים

הדירוג, שמתפרסם בפעם השניה, מתבסס על סקרים עולמיים שנערכו בין 2010 ל-2012 ובחנו את מצב רוחם של התושבים ושביעות רצונם הכללית. הדו"ח מצא שישה גורמים שמשפיעים על שינויים ברווחה ובאושר: התמ"ג לנפש, תוחלת החיים, העובדה שיש מישהו לסמוך עליו, החופש לקבל החלטות לחיים, נדיבות והיעדר שחיתות.

"אף שהעולם נהפך למקום מעט מאושר יותר ומעט נדיב יותר בחמש השנים האחרונות", התהפוכות הכלכליות והפוליטיות גרמו לירידה חדה ברמות האושר במדינות מסוימות, נכתב בדו"ח. מצרים, למשל, רשמה את הירידה החדה ביותר – בסולם של 1-10, שבו 10 היא רמת האושר הגבוהה ביותר, קיבלה מצרים את הציון 4.3, לעומת 5.4 בשנת 2007.

הדו"ח, שנערך על ידי ג'פרי סאקס מאוניברסיטת קולומביה וריצ'רד ליירד מלונדון סקול אוף אקונומיקס, קורא למנהיגי המדינות לעשות יותר על מנת להפוך את האושר ליעד עיקרי לפיתוח, במקום לדאוג רק לצמיחה. המחקר מצא כי אנשים מאושרים "חיים יותר, מייצרים יותר, מרוויחים יותר, ומהווים אזרחים טובים יותר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker