מלך הביוטכנולוגיה הולך לכלא - ובדרך שרף 300 מיליון דולר

בשנות ה-90 היה דיוויד בלק בין 400 האמריקאים העשירים ביותר, לאחר שהפך לכוח הפיננסי המוביל מאחורי תעשיית הביוטכנולוגיה הצומחת ■ אולם מסע חסר רסן של הלוואות והשקעה במניות סיבך אותו בחובות ופלילים - ובקרוב הוא יתחיל בריצוי מאסר של 4 שנים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הוא הוכתר בעבר כמלך הביוטכנולוגיה. בימיה הראשונים של התעשייה, דיוויד בלק היה השולף המהיר ביותר, והזדרז להקים חברות חדשות או לייצב מקרטעות. 

בלק היה הכוח הפיננסי הראשוני מאחורי ענקיות התעשייה סלג'ין (Celgene), מומחית המחלות הנדירות אלקסיון (Alexion), מפתחת התרופות נגד סרטן אריאד (Ariad), וכמובן חברת איקוס (Icos), שפיתחה גלולה נגד אימפוטנציה.

בתחילת שנות ה-90, הונו של בלק נאמד ב-300 מיליון דולר והוא נכלל ברשימת 400 האמריקאים העשירים ביותר. אולם כעת הוא בדרכו להתחיל תקופת מאסר של 4 שנים ושקוע בחובות של 11 מיליון דולר.

הוא ביזבז את הונו בנטילת הלוואות חסרות רסן ומסחר במניות במטרה לצבור עושר גדול עוד יותר. החברה שלו בוול סטריט, ד.בלק אנד קאמפני, התמוטטה, וגררה עימה מטה את מחירי מניות ביוטכנולוגיה בשנת 1994. נסיונות קאמבק לתעשייה רק החמירו את צרותיו.

דיוויד בלקצילום: גטי אימג`ס

"אין ספק שאם הייתי נכנס לקומה ב-20 השנים האחרונות, הייתי היום מיליארדר", אמר בלק בן ה-57.

מעבר למשמעות של נפילתו עבור חייו האישיים, היא משקפת את התבגרות ענף הביוטכנולוגיה מימי ההתעשרות המהירה שלה, כשאדם כמו בלק, בעל הכשרה מוזיקלית וללא השכלה מדעית, יכול היה לעשות את ההבדל עם כמה מיליוני דולרים. כיום מושקעים מיליארדים בידי קרנות המנוהלות על ידי מדענים וחוקרים עם תארי דוקטור.

בלק ייכנס ב-18 בספטמבר לבית הכלא הפדרלי בניו-ג'רזי, לאחר שהודה באשמה בהרצת מניות של שתי מניות ביוטק כחלק מנסיון הקאמבק האחרון שלו. הוא גם הודה בהונאת מניות ב-1998, אך נמנע ממאסר בפועל.

בראיון עימו מדירתו במנהטן, בלק אמר שהוא מקווה להיזכר כמי שסייע לבנות את הענף שהציל חיי אדם. הוא אמר שהתנהגותו נטולת הרסן היא חלק מהפרעה דו קוטבית בה הוא לוקה, שגרמה לו להרגיש לעיתים בלתי ניתן לשליטה עצמית. "לא ידעתי איך להגיד לא לעסקה", אמר.

מבקריו במשך השנים אמרו שבלק היה עסקן מניות אגרסיבי שהתמזל מזלו. הם ציינו שסלג'ין ואלקסיון לא נחלו הצלחה אלא רק הרבה אחרי שבלק נקשר עימן. 

אך לבלק עדיין יש תומכים. ניק ארבניטידיס נזכר שב-1990, החברה שלו – ליפוסום טכנולוג'י, היתה נואשת למזומן. משקיעים אחרים דחו אותו, אמר, אבל "דיוויד פשוט כתב לי צ'ק על סך 3 מיליון דולר באותו היום שבו הלכתי להיפגש איתו", שאיפשר לחברה לשרוד ולפתח את דוקסיל, תרופה חשובה בטיפול נגד סרטן.

ג'פרי קולינסון, יזם הון סיכון, אמר שבלק הציל מספר חברות. "כואב לשמוע מה קרה ואיך הוא הגיע למצב הזה", אמר קולינסון. "זה סיפור עצוב".

"עשיתי כסף בצורה לגיטימית, ואיבדתי אותו בצורה לגיטימית", אמר בלק. הוא טוען שהוא רוצה לפתוח דף חדש ושבעזרת קבוצת התמיכה "גמבלרס אנונימוס" הוא לא סחר במניות במשך שנתיים. 

בלק עדיין תולה תקוות בהשקעה אחת מוצלחת – מנתח שנותר לו בחברת אינטלקט נוירוסיינס. לחברה יש שווי שוק של 1.5 מיליון דולר בלבד. אבל בלק אומר שאם תרופה נגד אלצהיימר תפגין תוצאות מבטיחות במבחנים ראשונים, ערך החברה יוכל לצמוח משמעותית. "אם זה יצליח, אנחנו גומרים עם הצרות ואני אוכל לשלם את החובות שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker