סיכום פסגת G20: המשבר טרם הסתיים; השווקים המתעוררים יעודדו צמיחה

לראשונה זה 3 שנים כלכלת אירופה לא עמדה במוקד הדיונים; יוזמה להידוק הרגולציה על "בנקאות צללים" ■ המנהיגים אימצו יוזמה לעידוד השקעות מוסדיים בתשתיות ואנרגיות מתחדשות

סוכנויות הידיעות
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהיגי 20 הכלכלות המובילות בעולם (G20) העריכו היום כי חל שיפור במצב הכלכלה העולמית, אולם הוסיפו כי עדיין מוקדם מדי להכריז על סופו של המשבר בשל התנודתיות הגוברת בשווקים המתעוררים.

מנהיגי קבוצת מדינות ג'י-20, הכוללת כלכלות מפותחות ומתעוררות שאחראיות יחד עם 90% מהכלכלה הגלובלית ועל שני שליש מאוכלוסיית העולם, הודו בקשיים שעמן מתמודדות חלק מהכלכלות המתעוררות אולם אמרו כי מדינות אלו הן שצריכות, בראש וראשונה, לפעול לשיפור מצבן.

הציפיות לכך שהבנק הפדרלי בארה"ב עשוי להתחיל לצמצם את המדיניות המוניטרית המרחיבה בה נקט כבר החודש, גרמה לכלכלות מתעוררות מסוימות להיקלע למשבר לאחר שנהנו מצמיחה חדה בין השאר הודות לריבית הנמוכה בארה"ב.

ראשי מדינות ג'י-20, שנועדו בעיר סנט פטרסבורג ברוסיה, התקשו להגיע להסכמה לגבי התנודתיות שנגרמה עקב ההערכות כי ארה"ב תצמצם את היקף הדפסת הכסף.

ההודעה לעיתונות שפורסמה בתום הפסגה בת היומיים דבקה בנוסח ההודעה שפירסמו שרי האוצר של מדינות ג'י-20 לאחר פגישתם בחודש יולי, בה דרשו כי שינויים במדיניות מוניטרית חייבים להתבצע "תוך התאמות זהירות ותוך שידור מסר ברור לגבי מהותן".

פסגת ה-G20צילום: רויטרס

בה בעת, דרישה שהובילה גרמניה לקבוע יעדים מחייבים לצמצום חובות הממשלות, בהמשך ליעדים צמצום החובות שנקבעו בפיסגת ג'י-20 שנערכה בקנדה בשנת 2010, לא זכו למענה בפסגה הנוכחית, שכן מוקד תשומת הלב הועתק לכיוון של צעדים לעידוד צמיחה כלכלית.

"יישום האסטרטגיות התקציביות לטווח הבינוני ייעשה באופן גמיש תוך לקיחה בחשבון של התנאים הכלכליים בטווח הקצר, על מנת לתמוך בצמיחה הכלכלית וביצירת מקומות עבודה, תוך הצבת היחס בין החוב לתוצר המקומי הגולמי בנתיב בר קיימא", נאמר בהודעה שפורסמה בתום הפסגה.

יסודות חדשים בהודעת סיכום הפסגה התייחסו ליוזמה לעידוד צמיחה שהציעה אוסטרליה, אשר תהפוך ליו"ר קבוצת ג'י-20 בשנה הבאה, הכוללת הצעה להידוק הרגולציה על "בנקאות צללים" ולדחיית המועד האחרון לצמצום התנהלות פרוטקציוניסטית של מדינות בתחום הסחר.

שיחות קשות על הערכת מצב הכלכלה העולמית

הדיון בפסגה על חוסנה של הכלכלה העולמית שנערך ביום חמישי בערב, בראשותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, היה קשה ושיקף את החששות מפני האטה בצמיחה בכלכלות המפותחות.

"הדיונים הקשים ביותר ואלו שגזלו את מירב הזמן נגעו להערכת מצבה של הכלכלה העולמית", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס אנדריי בוקארב, ראש המחלקה הבינלאומית של משרד האוצר של רוסיה, אשר היה מעורב בניסוח הודעת הסיכום של הפסגה.

"לנכוח תנודתיות פיננסית גוברת, השווקים המתעוררים מסכימים לנקוט בצעדים הנדרשים כדי לתמוך בצמיחה ולשמר את היציבות, ובכלל זה צעדים שתכליתם לשפר את נתוני היסוד, להגביר את העמידות בפני זעזועים חיצוניים, ולחזק את המערכות הפיננסיות", נכתב בהודעת הסיכום של פסגת ג'י-20.

בה בעת, ניצנים של התאוששות באירופה ממשבר החוב והאטה בחלקים מגוש היורו, הביאו לכך שמנהיגי אירופה לא עמדו במוקד הביקורת לראשונה זה שלוש שנים. "אני רוצה לומר לך, בפסגת ג'י-20 הנוכחית כבר לא היינו במוקד תשומת הלב", אמר נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל ברוסו.

עידוד השקעות מוסדיים בתשתיות ואנרגיות מתחדשות

במסגרת הפסגה גם הסכימו המנהיגים לאמץ עקרונות שגיבש הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) לעידוד הגדלת ההשקעות המוסדיות בנכסים לטווח הארוך, דוגמת תשתיות ופרויקטים בתחום האנרגיות המתחדשות, על מנת לחזק את הכלכלה העולמית.

נכון להיום, קרנות פנסיה, חברות ביטוח, קרנות נאמנות וקרנות השקעות ממשלתיות מנהלות נכסים בהיקף של יותר מ-80 טריליון דולר, כרבע מהם על ידי קרנות פנסיה, אולם רק 1% מהנכסים הללו מושקעים בפרויקטים בתחום התשתיות, ושיעור נמוך אף יותר מושקע בפרויקטים בתחום של אנרגיה ידידותית לסביבה.

"נזקי המשבר הפיננסי חשפו את המגבלות של התבססות על מקורות מימון מסורתיים כמו בנקים להשקעות ארוכות טווח", אמר מזכ"ל OECD, אנחל גורייה. "ממשלות מחפשות מקורות מימון אחרים לתמיכה בפרוייקטים ארוכי טווח שחיוניים להבטחת כלכלה דינמית. קיים פוטנציאל עצום אצל משקיעים מוסדיים לתמיכה בפיתוח במגוון תחומים כמו תשתיות, טכנולוגיות חדשות ועסקים קטנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker