גרוס: "הפד יצמצם התמריצים למרות דו"ח התעסוקה"; רוביני: "עדיף לדחות הצמצום"

הדעה הרווחת בקרב הפרשנים כי הבנק הפדרלי יתחיל בצמצום רכישות האג"ח כבר החודש למרות נתוני התעסוקה המאכזבים, אך הצמצום יהיה קל בלבד

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביל גרוס, מנהל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם, העריך כי הבנק הפדרלי יחליט החודש על תחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות למרות נתוני התעסוקה המאכזבים שפורסמו היום בארה"ב.

"אני חושב שברננקי ושות' מחויבים לצמצום הרכישות", אמר גרוס בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "עם זאת, הצמצום יהיה קל ולא נרחב". גרוס העריך כי הבנק הפדרלי יחליט החודש על צמצום רכישות האג"ח החודשיות בהיקף של 10 מיליארד דולר, כאשר הצמצום יתמקד באג"ח ממשלתיות אמריקאיות, ולא באג"ח מגובות משכנתאות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מוסף נדל"ן שנתי // בית מהיום למחר

"עצבים חזקים הם תנאי בסיסי, יש פה מראות קשים"

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק העריך כי בעקבות דו"ח התעסוקה החלש הבנק הפדרלי יחליט לא לצמצם בישיבתו החודש את רכישות האג"ח או לחילופין יבצע צמצום סמלי בלבד. "דו"ח התעסוקה חלש; משמעות הדבר כי לא צפוי צמצום של רכישות האג"ח בספטמבר או שיהיה צמצום סמלי עם הודעה רכה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי כדי למנוע עלייה נוספת של הריביות לטווח ארוך", כתב רוביני בציוץ שפירסם באתר טוויטר. בהמשך, העלה רוביני ציוץ נוסף בו נשמע מעט פחות נחרץ, וכתב: "יהיה צמצום של צמצום הרכישות המתוכנן בספטמבר".

"הבנק הפדרלי לא צריך להתחיל בצמצום רכישות האג"ח לאור הצמיחה הבינונית בכלכלה ובשוק העבודה", כתב רוביני. לדבריו, "הירידה בשיעור האבטלה באוגוסט נבעה ירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, שמהווה עדות לחולשת שוק העבודה מכיוון שיותר עובדים התייאשו מחיפוש משרות".

גידול מתון מהצפוי במספר המשרות בארה"ב

169 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש אוגוסט לאחר גידול של 104 אלף ביולי, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו גידול חד יותר של 180 אלף משרות לאחר תוספת של 162 אלף משרות שעליהן דווח במקור ביולי. תיקונים שהוכנסו בנתוני התעסוקה של החודשיים הקודמים קיצצו בסך הכל 74 אלף משרות.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש שעבר ל-7.3% - רמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2008 - לעומת רמה של 7.4% בחודש הקודם. כלכלנים צפו כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 7.4%. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד באוגוסט לרמה של 63.2% - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 1978 - לעומת 63.4% ביולי.

לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של שיעור האבטלה שמפרסם משרד העבודה האמריקאי, הידועה בשם U-6, ואשר כוללת גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, ירד בשיעור האבטלה באוגוסט ל-13.7% לעומת 14% ביולי.

נתוני התעסוקה שפורסמו היום באים פחות משבועיים לפני ישיבתו הבאה של הבנק הפדרלי, שתיערך ב-17 וב-18 בספטמבר, אשר בה צפויים בכירי הבנק המרכזי לדון בשאלה האם השיפור בשוק התעסוקה מצדיק החלטה להתחיל בצמצום רכישות האג"ח החודשיות שמבצע הבנק בסך 85 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker