פסגת ה-G20: חיכוכים בין השווקים המתעוררים לכלכלות המפותחות

ההערכות כי הבנק הפדרלי יביא לסיום ההרחבה הכמותית עוררו בריחת הון אדירה משווקים מתעוררים בחודשים האחרונים ■ מדינות BRICS: נקצה 100 מיליארד דולר לקרן מט"ח שתסייע לנו להתגונן מפני משבר במאזני תשלומים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מעצמות מתעוררות ומפותחות בקבוצת 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) התקשו למצוא מכנה משותף ביום חמישי, בדיונים על העתיד הכלכלי הצפוי עם סיום ההרחבה הכמותית בארה"ב. כלכלות ה-G20, שב-2009 הצליחו להציג חזית אחידה על מול המשבר העולמי, צריכות כעת להתמודד עם התאוששות של הכלכלה האמריקאית, אל מול דשדוש באירופה ובריחת הון מהכלכלות המתעוררות על רקע ההערכות כי הבנק הפדרלי יסיים את רכישות האג"ח שלו.

"המשימה העיקרית שלנו היא השבת הכלכלה העולמית למסלול צמיחה יציב ומאוזן. למרבה הצער, טרם הצלחנו לעמוד במשימה", אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, המארח את הפסגה בסנט פטרסבורג. "סיכונים מערכתיים ותנאים להישנות משבר חריף עדיין קיימים", הוסיף פוטין, שסטה מנאומו המתוכנן. הוא נמנע מהתייחסות ישירה לסיכונים הנובעים מהמדיניות המוניטרית בארה"ב, אך המסר של גוש הכלכלות המתעוררות BRICS שנפגש מוקדם יותר נועד ללא ספק לוושינגטון.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא סין שי ג'ין פינג, וחברי המשלחות של שתי המדינות, היוםצילום: אי–פי

BRICS (ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה), הכריזו כי יקצו 100 מיליארד דולר לקרן מט"ח שתסייע להן להתגונן מפני משבר במאזני תשלומים. עם זאת, יידרש זמן ליצירת המנגנון. "הנורמליזציה הצפויה של מדיניות מוניטרית צריכה להיות מתוקשרת היטב ומכווננת בזהירות וביעילות", נאמר בהצהרת BRICS המשותפת. .

גורם בממשל היפני אמר כי בשיחות של שרי האוצר בארוחת הערב לא יצאה אף מדינה נגד התנהלות הבנק הפדרלי, אך כי הם דנו בנושא באריכות.

על הפסגה האפיל המשבר בסוריה, ומנהיגים דנו בנושאים בטחוניים בארוחת הערב, לאחר .

סין ורוסיה אמרו כי מדינות פגיעות, כמו הודו, יצטרכו לנקוט צעדים לאיזון מחדש של כלכלותיהם, ושללו חילוץ של מדינות שייקלעו לקשיים. ארה"ב ציינה את תרומתה לצמיחה העולמית, ואמרה כי על כלכלות מתעוררות להתכונן לצמצום מדיניות התמריצים שלה. "על כלכלות מתעוררות להתבונן פנימה ולחפש בתוכן צמיחה בביקוש", אמר סגן היועצת לביטחון לאומי, בן רודס.

יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי הוביל , כאשר במאי העלה את האפשרות כי בקרוב תסתיים תוכנית רכישת האג"ח של הבנק הפדרלי. הציפיות לסיום הדרגתי של ההרחבה הכמותית עירערו את השווקים ברחבי העולם מאז.

סין קראה לארה"ב "לקחת בחשבון גם את ההשפעות שלה על יתר העולם, ולפעול ליציבות השווקים הפיננסיים העולמיים ולהתאוששות יציבה של הכלכלה העולמית". סגן שר האוצר הסיני, ז'ו גואנגיאו, לחץ על אירופה לתרום להתאוששות הצמיחה הכלכלית, שהחלה להתאושש כעת ממשבר החובות בגוש היורו. "הבעיות המבניות טרם נפתרו, ואין זה הזמן להיות יהירים", אמר ז'ו לעיתונאים.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי יש להתאים את המדיניות המוניטרית המרחיבה למצב הנוכחי ללא גרימת הפרעות להתאוששות הכלכלית. הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר את הריבית בגוש היורו ללא שינוי ביום חמישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker