מורגן סטנלי הוריד תחזית הצמיחה של ישראל ל-2014

לפי הבנק, כלכלת ישראל תצמח השנה ב-3.8%, אך בשנה הבאה תצמח ב-3% בגלל תוכנית הקיצוצים והעלאות המסים של הממשלה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק האמריקאי, מורגן סטנלי, פירסם היום דו"ח שבו העלה את תחזית הצמיחה של ישראל ל-2013 והוריד את התחזית ל-2014. הבנק ציין כי ישראל נותרת יציבה יחסית, למרות הסערות במזרח התיכון והשינויים במדיניות הריבית בעולם.

"על אף הסערות באזור (בסוריה ובמצרים) והעלייה באי הוודאות בנוגע לשיעורי הריבית בעולם, יסודות המקרו של ישראל נותרים יציבים ובאופן כללי משתפרים. הודות לרמת ריבית נמוכה מאוד, הצריכה המקומית, ובמיוחד הצריכה הפרטית, המשיכו במגמה בחציון הראשון של 2013". הבנק ציין גם את העלייה המפתיעה בצמיחה ברבעון השני של 2013 ואת ייצור הגז כתורמים לשיעור צמיחה בריא ב-2013.

בשל הסיבות האלה, העלה הבנק את תחזית קצה הצמיחה השנתי ל-2013 ל-3.8%, לעומת 3% בתחזית הקודמת. ואולם הבנק הוריד את התחזית שלו ל-2014 ל-3%, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.4%.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אורן נחשון

בסקירה שנערכה צוינה גם התוכנית הכלכלית של הממשלה במטרה להפחית את הגירעון התקציבי, שבמסגרתה הוטלו מסים חדשים וקוצצו ההוצאות. לפי הבנק, "זו אחת מסיבות המפתח שבגללה השגת קצב צמיחה מהיר יותר ב-2014 תהיה אתגר משמעותי, לדעתנו".

הבנק הזכיר כי נתוני גביית המסים היו גבוהים מהמצופה, ולכן חלק מהצעדים של הממשלה מתחילים כבר להשפיע, ולכן הוא הוריד את תחזית הגירעון התקציבית שלו ל-2013 ל-4.5% מהתמ"ג, לעומת תחזית קודמת של 5%. באותה נשימה צוין כי השגת יעדי גירעון של 3% מהתמ"ג ב-2014 עשויה להיות אתגר משמעותי, אלא אם כן הצמיחה תהיה גבוהה מהמצופה.

לפי מורגן סטנלי, ייצור הגז הטבעי ישפר את החשבון השוטף של ישראל – שנמצא גם ככה במצב טוב. בתחזית הבנק נכתב כי הם מאמינים העודף בחשבון יגיע השנה ל-1.5% מהתמ"ג וסביר להניח שהוא יעלה בשנים הקרובות בשל הפקת הגז ממאגר לווייתן. בבנק כתבו גם כי נתונים אלה מצטרפים לזרם ההשקעות הזרות הישירות הבריא (FDI) ולרזרבות המט"ח של בנק ישראל.

מורגן סטנלי כתבו כי האינפלציה תישאר נושא לא בוער בטווח התחזית ותהיה השנה בשיעור של 1.7% ובשנה הבאה תגיע ל-2.2% - עדיין בטווח המטרה שהוא 1%-3%. עוד הוא כתב כי בהתחשב בנתונים האלה, הבנק לא רואה כל סיבה מדוע לא יקלו במדיניות המוניטרית, אבל הוא ציין כי "לכל הפחות, אנחנו לא חושבים שקיצוצים נוספים יטיבו עם הכלכלה באופן מהותי". הבנק אמר כי הוא צופה ששיעור הריבית יישאר נמוך - גם בגלל השקל החזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker