רוביני: "סיכונים ואי ודאויות מאיימים על התאוששות הכלכלה העולמית"

במאמר ב"גרדיאן" מונה הכלכלן שורה של נושאים שבהם קיימת אי ודאות, בהם צמצום ההרחבה הכמותית בארה"ב, הבחירות בגרמניה, הרפורמות בסין וסבלנותה של ישראל כלפי איראן

סוכנויות הידיעות

הכלכלה העולמית צריכה לחשוש בחודשים הקרובים מהרבה אי ודאויות צפויות, כמו צמצום ההרחבה הכמותית בארה"ב, המשבר בגוש היורו, השפעת הקונפליקטים במזרח התיכון על מחירי הנפט ו"סיום החגיגה" בשווקים המתעוררים, כך אמר הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, הידוע בתחזיותיו הפסימיות. "התגשמותם של כמה מהסיכונים האלה בסתיו הקרוב עלול לפגוע בהתאוששות האיטית גם ככה של הכלכלה העולמית", כתב רוביני במאמר ב"גרדיאן".

רוביני השתמש בביטוי "אי ודאויות ידועות" שטבע שר ההגנה האמריקאי לשעבר דונלד רמספלד במהלך המלחמה בעיראק לתיאור סיכונים צפויים שהתגשמותם אינה בטוחה. "כיום הכלכלה העולמית מתמודדת עם הרבה אי ודאויות ידועות, ורובם נובעים מאי ודאות לגבי מדיניות", כתב.

לדברי רוביני, בארה"ב ישנם שלושה מקורות לאי ודאות פוליטית בסתיו הקרוב – אי בהירות לגבי תחילת צמצום ההרחבה הכמותית והקצב שבו יתרחש; מי יחליף את נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי; והמאבק בקונגרס האמריקאי לגבי העלאת תקרת החוב.

גם בכלכלות מפותחות אחרות ישנן "אי ודאויות ידועות", כותב רוביני. לדבריו, תוצאותיהן של הבחירות בגרמניה ישפיעו על ההתפתחויות באירופה. עם זאת, בתרחיש הסביר ביותר שבו מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל תזכה, "המדיניות של גרמניה כלפי גוש היורו לא תשתנה, למרות עייפות במדינות הפריפריה ממדיניות הצנע ועייפות במדינות הליבה מהחילוצים". הוא מציין כי גם במדינות הפריפריה ישנן אי ודאויות פוליטיות, כמו למשל באיטליה ויוון, שממשלותיהן עלולות לקרוס. מדיניות הבנק המרכזי של אירופה (ECB) גם היא אינה ודאית.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

גזרה נוספת שסביבה יש אי ודאות גדולה היא סין. "ועידת המפלגה הקומוניסטית בנובמבר תראה אם סין רצינית לגבי הרפורמות שנועדו להעביר את הצמיחה בה מצמיחה שמונעת על ידי השקעות לצמיחה שמונעת מצריכה פרטית", כתב רוביני, אשר ציין כי "השפעת הצמיחה החזקה של סין על עליית מחירי הסחורות והכסף הקל הובילו לשגשוג מלאכותי, ועכשיו כשהמסיבה נגמרה – מתחילה לשקוע החמרמורת".

בכלכלות מתעוררות כמו הודו, ברזיל, טורקיה, דרום אפריקה ואינדונזיה אשר סובלות מחולשות מקרו כלכליות ופוליטיות רבות, תגבר אי הודאות הפוליטית והחברתית בשנה-שנה וחצי הקרובות, לפי רוביני. "הבחירה כאן לא קלה: הגנה על המטבע באמצעות העלאת ריביות תחסל את הצמיחה ותפגע בבנקים ובחברות; שיחרור המדיניות המוניטרית כדי לעודד את הצמיחה עלול להוביל את מטבעותיהן לצניחה חופשית, מה שיגרור אינפלציה ויסכן את יכולתן למשוך הון כדי לממן את גירעונותיהן החיצוניים", כתב.

רוביני ציין גם שתי אי ודאויות גיאופוליטיות. האחת היא המלחמה בסוריה והשניה נוגעת לאיראן. "אחרי שנה של סנקציות כלכליות ומשא ומתן ללא תוצאות, סבלנותה של ישראל לגבי מה שהיא רואה כעניין קיומי הולכת ופוקעת", כתב רוביני, והוסיף כי אי הודאות לגבי תקיפה באיראן עלול אף הוא להוביל לעליית מחירי הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker