לוגו בלומברג
בלומברג

ורייזון קומיוניקיישנס האמריקאית הסכימה לרכוש את הנתח של וודאפון הבריטית בהיקף של 45% ממניות ורייזון ויירלס בעסקת ענק בסך 130 מיליארד דולר - העסקה הגדולה ביותר זה תריסר שנים והשלישית בגודלה מעולם - שתעניק לה שליטה מלאה במפעילת הסלולר הרווחיות ביותר בארה"ב.

העסקה אושרה על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות והשלמתה צפויה ברבעון הראשון של שנת 2014, לפי הודעה שפירסמו החברות היום. ורייזון תשלם לוודאפון, חברת הסלולר הגדולה באירופה, 58.9 מיליארד דולר במזומן, במימון אשראי שתקבל מהבנקים ג'י.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה, ברקליס ומורגן סטנלי. החברה גם תנפיק מניות בשווי 60.2 מיליארד דולר לבעלי מניות וודאפון.

העסקה מסיימת שותפות בת 14 שנים בין שתי החברות ותאפשר לורייזון ליהנות מכל הרווחים העתידיים של חטיבת הסלולר, ובה בעת תאפשר לוודאפון לצאת מעסק שבו לא היתה לה שליטה על הדיווידנדים או על התפעול. אם העסקה תושלם לפי שווי של 130 מיליארד דולר, סכום שמשתווה כמעט לכל שווי השוק של ורייזון, העסקה תהיה הגדולה ביותר מאז רכישת מנסמן על ידי וודאפון בשנת 2000.

וודאפון, ששמה באותה עת היה וודאפון איירטאץ', רכשה בשנת 2000 את מנסמן הגרמנית תמורת יותר מ-150 מיליארד יורו - 200 מיליארד דולר בשערי החליפין של היום וכ-142 מיליארד דולר בשערי החליפין אז. עסקת וודאפון-מנסמן היתה גדולה אף יותר ממיזוג טיים וורנר ו-AOL בשנת 2001, שהיקפו היה 124 מיליארד דולר.

אייפון בחנות של ורייזוןצילום: רויטרס

"זוהי מפעילת הסלולר שמנוהלת הכי טוב בארה"ב, ולפי אמות מידה מסוימות מפעילת הסלולר שמנוהלת הכי טוב בעולם", אמר האנליסט קרייג מופט מחברת מופט ריסרץ', בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג לפני ההודעה הרשמית על העסקה.

עבור מנכ"ל וודאפון, ויטוריו קולאו בן ה-51, העסקה מסייעת לשפר את מצבה הפיננסי של החברה בתקופה בה הוא מבקש לשקם את פעילותה באירופה שנפגעה עקב משבר החוב ביבשת. במסגרת העסקה, ורייזון תמכור חזרה לוודאפון נתח של 23% בחטיבה האיטלקית של וודאפון תמורת 3.5 מיליארד דולר.

העסקה שמה קץ לשנים של ניסיונות וודאפון ורייזון להסדיר את הקשר ביניהן. בחודש מארס, בלומברג דיווחה של החברות דנו במגוון אפשרויות החל מרכישה של המיזם על ידי ורייזון ועד מיזוג מלא בין שתי החברות.

שליטה בדיווידנדים

ורייזון, שבבעלותה כיום 55% ממניות ורייזון ויירלס, לא חילקה באופן סדיר דיווידנדים לשותפים במיזם. משמעות מצב זה היתה כי וודאפון לא היתה יכולה לקבוע את היקף או עיתוי תשלום הדיווידנדים, שהיוו עבורה מקור חשוב של מזומנים.

עם זאת, הנתח בורייזון ויירלס - מובילת מגזר הסלולר במונחי רווחים - היתה נקודת אור עבור וודאפון בענף שסובל מחולשה. שווי השוק של החברה הבריטית נחתך במחצית מאז שנת 2000, השנה בה החל שירות ורייזון ויירלס.

עבור ורייזון, ההחלטה להתחייב לאחת העסקות הגדולות בכל הזמנים משקפת את בטחונה בשוק הסלולר האמריקאי - למרות ההאטה בצמיחתו והתגברות התחרות בו. ורייזון התבססה על יציבות מיזם הסלולר כדי לפצות על ירידה במספר המנויים על שירותי הטלפון הקוויים שלה, ומנסה לבלום את הירידה במספר המנויים על ידי השקעות בקווי סיבים אופטיים לשירותי אינטרנט מהירים. פעילות הסלולר היתה אחראית ל-66% מהכנסות ורייזון בשנת 2012 וכמעט על כל הרווח התפעולי של החברה.

העסקה באה על רקע מגמת מיזוגים ורכישות במגזר הסלולר העולמי. ספרינט, מפעילת הסלולר השלישית בגודלה בארה"ב, נרכשה בחודש יולי על ידי חברת הסלולר היפנית סופטבנק. באותו חודש, הודיעה AT&T, חברת הטלפון הגדולה בארה"ב ומפעילת הסלולר השנייה בגודלה בארה"ב, על רכישת חברת הסלולר בתשלום מראש (prepaid) ליפ ויירלס. בחודש מאי, חברת טי-מובייל, מפעילת הסלולר הרביעית בגודלה בארה"ב הנמצאת בבעלות דויטשה טלקום הגרמנית, התמזגה עם חברת מטרו PCS קומיוניקיישנס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker