הפרלמנט בניו זילנד אסר רישום פטנטים לתוכנה

חוק פטנטים חדש כולל סייגים הנוגעים לרישום פטנטים על תוכנות שמסייעות בשיפור פעילות חומרה

סוכנויות הידיעות

הפרלמנט של ניו זילנד אסר רישום פטנטים על תוכנות מחשב במסגרת חוק פטנטים חדש שאושר בשבוע שעבר ברוב גדול של 117 תומכים מול ארבעה מתנגדים בלבד, לאחר דיונים שנמשכו לא פחות מחמש שנים.

הסעיף בחוק הפטנטים החדש שעוסק בסוגיה קובע שתוכנות מחשב כלל אינן המצאות, ובכך מצליח לעקוף את ההסכם הבינלאומי TRIPS בסוגיית היבטי הסחר של דיני קניין רוחני. ההסכם, שנחתם במסגרת ארגון הסחר העולמי (WTO), מחייב רישום פטנטים על כל ההמצאות בתחומי הטכנולוגיה, וחוק הפטנטים של ניו זילנד - בכך שהוא קובע כי תוכנות מחשב אינן המצאות - מצליח למעשה לעקוף את הדרישה הזו.

עם זאת, חוק הפטנטים החדש של ניו זילנד - שנועד לעדכן את חוק הפטנטים הישן של המדינה שנחקק לפני 60 שנה - קובע מספר סייגים המתייחסים לרישום פטנטים על תוכנות מחשב שמסייעות בשיפור פעילות חומרה שרשומה כפטנט. החוק מביא כדוגמא מקרה של שבב מחשב שמשפר את אופן פעילותה של מכונת כביסה, ומביא לחיסכון בחשמל ושיפור פעולת הניקוי של הבגדים. במקרה כזה, שבו השיפור בפעילות החומרה מתבצע לא רק באמצעות תוכנה, ניתן יהיה לרשום פטנט על התוכנה.

החוק בניו זילנד צפוי להיכנס לתוקף בתוך כ-12 חודשים, אם כי תאריך מדויק טרם נקבע. פטנטים שנרשמו בניו זילנד על פי החוק הקודם יישארו תקפים, ועל כן יתכן כי חברות טכנולוגיה בינלאומיות ימהרו לרשום פטנטים בניו זילנד בטרם כניסתו לתוקף של החוק החדש.

software
צילום:

מספר הפטנטים הנרשמים בתחום התוכנה זינק במהלך שני העשורים החולפים, במיוחד בארה"ב. בשנת 1991, פטנטים הנוגעים לתוכנות היוו פחות מרבע מכלל הפטנטים שנרשמו בארה"ב, ואילו בשנת 2011 - לראשונה מעולם - הם היוו יותר ממחצית מכלל הפטנטים שנרשמו. כתוצאה מכך, מפתחי תוכנה מתקשים יותר ויותר לפתח תוכנות חדשות מבלי להפר את אחד מאין ספור הפטנטים שכבר רשומים על תוכנות.

מומחים בתחום טכנולוגיית המידע והמשפט בירכו על החוק החדש. פול מתיוס, מנכ"ל המכון למומחי IT בניו זילנד, אמר כי החוק משדר מסר ברור לפיו ניו זילנד לא תסבול עוד "את התנהלותם המרגיזה של 'טרולים פטנטים', אנשים או חברות שרושמים פטנטים על תוכנות רק כדי להגיש תביעות נגד מפתחי טכנולוגיות חדשות. "שיטת הפטנטים לא עובדת בתחום התוכנה מכיוון שכמעט בלתי אפשרי ליצור תוכנה חדשה מבלי להפר חלק ממאות אלפי הפטנטים הקיימים בתחום התוכנה", אמר מתיוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker