ניו יורק טיימס
קלייר קיין מילר

מיקרוסופט הכריזה ביום שישי על תוכנית להחליף את המנכ"ל, סטיב באלמר. ההכרזה, סבורים גורמים מחוץ לחברה, לא נעשתה בדרך המקובלת בעולם העסקים.

ואולם באלמר ודירקטוריון מיקרוסופט שקלו את פרישתו של המנכ"ל זה זמן מה. בגלל אישיותו הגדולה מהחיים של באלמר, בשל אי נכונותו של הדיקטוריון, ובשל בעיות שמהן סבלה החברה באחרונה בהשקת מוצריה, מציאת מנכ"ל חדש למיקרוסופט לא היתה יכולה להיות מקרה מבחן סטנדרטי, שכמוהו לומדים בבית ספר לניהול, אמרו יודעי דבר.

"אין מועמד ברור מאליו", אומר מייקל קוזומנו, פרופסור לעסקים והנדסה ב-MIT, שחוקר אסטרטגיות בתעשיית התוכנה. "כל האנשים הבאמת מעניינים, שהיו בחברה בעשור האחרון, עזבו. קשה גם לתאר שהם יביאו מישהו מבחוץ. מיקרוסופט ידועה כחברה שיש בה קבוצות בעלות עוצמה של עובדים, והן יקשו מאוד את החיים על כל מי שינסה לנהל אותן".

תוכניות החלפת מנכ"ל הן נושא עדין, במיוחד בחברה כמו מיקרוסופט, שבה באלמר היה עובד בכיר מאז 1980 ומנכ"ל מאז 2000. חברו הוותיק, ביל גייטס, המייסד־שותף של מיקרוסופט, עדיין מכהן כיו"ר. "במיוחד עבור אדם כמו באלמר, שהוא אחד המייסדים, עזיבה היא כמו מוות - כך שקשה מאוד לנהל תהליך מסודר", אומר ג'וזף ל. באואר, פרופסור בבית ספר לעסקים באוניברסיטת הרווארד. "זה דורש מערכת יחסים בוגרת מאוד בין המנכ"ל לדירקטוריון".

סטיב באלמרצילום: bloomberg

גורמים בתעשייה החלו כמעט מיד להמר על המחליפים האפשריים בתוך מיקרוסופט ומחוצה לה - ואפילו מחוץ לתעשיית הטכנולוגיה. ההחלטה תהיה מהותית להצלחה או לכשלון של מיקרוסופט במעבר לעתיד טכנולוגי, שבו שולטים מחשוב נייד ומחשוב בענן הווירטואלי של אחסון מידע. כרגע, לוח קלפי ההימורים כמעט ריק. אף שבאלמר רמז כי יפרוש כשצעיר ילדיו יילך לקולג', בעוד שנתיים, "אני חושב שאנשים האמינו שבאלמר אולי ימות על משמרתו", אומר קוזומנו.

"מיקרוסופט 
לא בפאניקה"

פיתוחה של תוכנית העברת תפקיד היא אחד מתפקידי הדירקטוריון. ואולם רק מחצית מהחברות בארה"ב עוסקות בפועל בטיפוח מחליפים למנכ"ל, לפי מחקר שנערך במרכז לפיקוח תאגידי באוניברסיטת סטנפורד ב–2010. במחקר השתתפה גם חברת חיפוש הבכירים היידריק אנד סטרגלס, שכיום מנהלת את חיפוש מחליפו של באלמר. דירקטוריונים מבלים בממוצע רק שעתיים בשנה בדיון בתוכניות כאלה, לפי המחקר.

"כשיש אישיות גדולה כמו זו של באלמר או גייטס, האם הדירקטוריון פעיל או שהוא מתפקד כאומנת?" שואל דיוויד לרקר, מנהל מחקר פיקוח תאגידי באוניברסיטת סטנפורד, שהשתתף במחקר. עם זאת, מקור יודע דבר טוען שהדירקטוריון כן עסק בתכנון פרישתו של באלמר. הדיונים התרחשו בעשור האחרון, אמר המקור, והתעצמו ב–2010. לפני כמה חודשים הציע באלמר לדירקטוריון כי יתחיל לתכנן את ההליך באופן רשמי, לדברי המקור.

סטיבן אילופצילום: bloomberg

ביום רביעי אמר באלמר לדירקטורים כי בכוונתו להכריז על פרישה. באלמר והדירקטוריון דנו בתכונות שהם רוצים במנכ"ל הבא, והחלו לבצע הערכה לבכירים מהחברה ומחוצה לה. במהלך 18–24 החודשים האחרונים, באלמר נפגש אישית עם כמה בכירים מבחוץ, כולל אנשים מחוץ לתעשיית הטכנולוגיה, שיש להם ניסיון בשינוי כיוון בחברות גדולות מאוד, לדברי מקורות יודעי דבר.

"זו לא חברה שנמצאת בפאניקה בגלל היעדר תוכנית החלפה, שמחפשת אחר מישהו שיצנח לתפקיד, כמו שעשה לו גרסטנר ביבמ, כשזו היתה על סף גסיסה", אומר ג'פרי זוננפלד, נשיא המכון למנהיגות בכירה בבית הספר לניהול של ייל. "באלמר שירת את החברה נאמנה והציג תוצאות פיננסיות נהדרות".

למרות זאת, אנליסטים המסקרים את מיקרוסופט אמרו כי אחת החולשות שנבעו מאישיותו החזקה וסגנון המנהיגות של באלמר, היא בריחתם של סגנים שהיו עשויים לשמש מחליפיו באחד הימים. "באלמר גדול מהחיים, ואני חושב שקשה מאוד לאנשים אחרים להתעלות ולהיות בעלי תפקיד ציבורי בולט", אומר קוזומנו. כך לדוגמה, סטיבן סינופסקי, שניהל את חטיבת חלונות בחברה, עזב בשנה שעברה בעקבות חיכוך גובר עם באלמר ואחרים, והשבוע הכריז כי הוא מצטרף לקרן הון הסיכון אנדריסן הורוביץ. אנשים שמכירים אותו אמרו כי הסכסוך שגרם לעזיבתו את מיקרוסופט ימנע אפשרות של חזרתו.

בכירים לשעבר אחרים במיקרוסופט עשויים לחזור, אמרו אנליסטים, כולל פול מוריץ, שהיה מנכ"ל VMWare עד לשנה שעברה; סטיבן אילופ, מנכ"ל נוקיה; קווין ג'ונסווד, מנכ"ל ג'וניפר נטוורקס, שהודיע על כוונתו לפרוש; ג'ף רייקס, מנכ"ל קרן גייטס; וכריס לידל, לשעבר סמנכ"ל הכספים במיקרוסופט ו–GM.

בכירים שמכהנים כיום במיקרוסופט, שעשויים להיכנס להתמודדות, כוללים את טוני בייטס, לשעבר בכיר בסקייפ וכיום סגן נשיא בכיר לפיתוח עסקי ואסטרטגיה, וסטיה נדלה, סגן נשיא בכיר לענן ושירותים עסקיים.

הערכות של אנליסטים ובכירים לגבי מועמדים חיצוניים כוללות את שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק; ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס ולשעבר דירקטור במיקרוסופט; סקוט פורסטול, שניהל את iOS באפל עד לשנה שעברה; וג'ון לג'ר, מנכ"ל טי־מובייל.

המנכ"ל החדש, אומרים אנליסטים, חייב להיות מישהו שחי ונושם טכנולוגיות צרכניות חדשות כמו מובייל, שיכול לדבר בשפה טכנית עם המהנדסים של מיקרוסופט, ושיש לו ניסיון בעריכת תפניות בחברות גדולות.

"סטיב מכיר בכך שבאמת הגיע הזמן להביא מישהו שלבו ונשמתו מוקדשים לעולם המשתנה סביבנו, ולא לעולם המחשבים האישיים והניידים, שהוא עולמה של מיקרוסופט", אומר קוזומנו.

שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוקצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker