יתרות המט"ח של הכלכלות המתעוררות נחתכו ב-81 מיליארד דולר

הנפילה שנרשמה תוך שלושה חודשים בעקבות זרימת הון החוצה משווקים מתעוררים והתערבות בנקים מרכזיים של מדינות אלו בשוק המט"ח; יתרות המט"ח של ישראל דווקא גדלו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

יתרות המט"ח של בנקים מרכזיים בכלכלות מתעוררות בעולם התכווצו ב-81 מיליארד דולר מאז ראשית חודש מאי, בעקבות זרימת הון החוצה מהן והתערבות של הבנקים המרכזיים בשוקי המט"ח, לפי אנליסטים של מורגן סטנלי דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

הנתון, שאינו כולל את סין, מהווה כ-2% מסך יתרות המט"ח של הבנקים המרכזיים בכל הכלכלות המתפתחות. עם זאת, מספר מדינות רשמו ירידות חדות במיוחד ביתרות המט"ח. יתרות המט"ח של הבנק המרכזי של אינדונזיה צנחו ב-13.6% מאז סוף אפריל ועד סוף יולי, יתרות המט"ח של טורקיה נפלו ב-12.7% ואלו של אוקראינה ירדו בקרוב ל-10%. הודו, מדינה נוספת שהמטבע שלה נחלש בחודשים האחרונים, איבדה 5.5% מיתרות המט"ח.

"מדובר במהפך של ממש לעומת מה שהתרגלנו אליו במהלך העשור החארון", אמר האסטרטג ג'יימס לורד ממורגן סטנלי. "היינו עדים לזינוק חד ביתרות המט"ח של הכלכלות המתעוררות על רקע ניסיונותיהן לבלום את התחזקות המטבעות שלהן, אבל עכשיו אנו עדים להיפוך המושלם".

רוחצים ברחובות הודוצילום: אי–פי

עם זאת, מספר בנקים מרכזיים של כלכלות מתעוררות עדיין מגדילים את יתרות המט"ח שלהם. ליטא, פולין, ישראל, לטביה וקולומביה כולן רשמו גידול של לפחות 1% ביתרות המט"ח מאז תחילת מאי ועד סוף יולי, לפי נתוני מורגן סטנלי. מדינות אחרות דוגמת ברזיל ורוסיה, עדיין מחזיקות ביתרות מט"ח גדולות די והותר למרות שנקטו במהלכים לחיזוק המטבעות שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker