חברות האנרגיה לוחצות על הבלמים בתעשיית הפצלים בארה"ב. תגליות הקשורות לפצלי שמן ייצרו אמנם כמות גדולה של גז טבעי זול אבל במקביל גם בעיות רבות עבור התעשייה.

חברות בינלאומיות כמו BHP ביליטון ורויאל דץ'-של הקטינו את רמת ההוצאות שלהן לאחר סדרה של מחיקות בתחום נכסי פצלי השמן שנגרמו על ידי צניחת המחירים ומאגרים שלא הגשימו את הפוטנציאל שלהן.

במקום זאת, החברות פונות לפיתוח פרויקטים קיימים, ולא מצליחות להצדיק רכישת קרקעות נוספות לאחר שאלה שנרכשו ב-2009-2012 נותרו מתחת למחיר הרכישה, לפי אנליסטים.

מנכ"ל BHP, אנדרו מקנזיצילום: בלומברג

ההאטה בעסקות חדשות מאיימת להאט את קצת הפקת הגז והנפט לאחר שחברות שצברו חובות כאשר רדפו אחר נכסי פצלי שמן לא יכולות להסתמך על מכירת נכסים כדי לממן פרויקטי קידוח. ההאטה דחפה את מספר הרכישות של נכסי אנרגיה בצפון אמריקה במחצית הראשונה של השנה לרמה הנמוכה מאז 2004.

"הרעב נחלש", אמר סטיבן טראובר, סגן יו"ר סיטי וראש חטיבת בנקאות ההשקעות באנרגיה בבנק שמתמחה ברכישות גדולות של נפט וגז. "הוא לא עצר, אבל נחלש".
עסקות גז ונפט בצפון אמריקה, בין היתר בנכסי פצלי שמן, צנחו ב-52% ל-26 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של השנה לעומת 54 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה, לפי נתוני בלומברג. במהלך שגעון פצלי השמן בין השנים 2009-2012, חברות האנרגיה הוציאו יותר מ-461 מיליארד דולר ברכישת נכסי גז ונפט בצפון אמריקה, לפי הנתונים.

לפני השנה הנוכחית, רכישות בתחום הגז והנפט דורגו בין שתי סוגי העסקות הנחשקות ביותר בכל שנה מאז 2005, מלבד ב-2008, אז דורגו במקום הרביעי. השנה עד כה הן אינן נמצאות אפילו בחמישיה הפותחת.

ההסתערות על הקרקעות החלה לפני עשור עם שיפור שיטת הקידוח שבירה הידראולית (פרקינג) שמאפשרת שבירה של הפצלים באופן המאפשר הפקת גז טבעי ונפט. המרדף אל הפצלים התגבר ב-2004 כאשר התגלו עוד מרבצי פצלים בצפון דקוטה, פנסילבניה ואוהיו. עיני כל העולם נישאו אל ארה"ב שהצליחה תוך זמן קצר להפיק כמויות גדולות מהצפוי ולשקול אף יצוא גז טבעי.

הקונים הבינלאומיים נכנסו לתמונה והקפיצו את קצב ההפקה, דבר שהוביל לעודפים ולצניחה של מחירי הגז לשפל של 10 שנים ב-2012, דבר שאילץ חברות לבצע מחיקות על ערך של חלק מהנכסים שלהן. החברות נפגעו גם כאשר חלק מהמרבצים שחשבו שהם עשירים במשאבי אנרגיה, התבררו כי הם מכילים פחות מהצפוי.

המחיקות גרמו לחברת רויאל דץ'-של למחוק 2 מיליארד דולר משווי האחזקות שלה בצפון אמריקה. החברה אמרה למשקיעים החודש כי היא צופה שפוטנציאל הגז והנפט בצפון אמריקה ישאר לא רווחי לפחות עד השנה הבאה. "העסקות הגדולות הן מאחורינו עכשיו", אמר פיטר וסר, מנכ"ל החברה, במסיבת עיתונאים. BHP הודיעה כי תחתוך את ערך נכסיה בארקנסו ב-2.8 מיליארד דולר. במהלך מסיבת עיתונאים במאי אמר המנכ"ל אנדרו מקנזי כי הון החברה וכן ההוצאות שלה על תגליות גז ונפט יירדו בצורה דרסטית.

ארה"ב נחשבה לדוגמה למהפכת האנרגיה הבאה ורבות אחרות ניסו להתחקות אחר פעולותיה. בעקבות תגליות הגז בים התיכון לא אומצה בישראל שיטת הפרקינג אך ניסוי בשיטה אחרת להפקת נפט מפצלים בשיטה שונה התבצע בעמק האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker