למרות השקעה של 7 מיליארד ד' - ל-60 מיליון אמריקאים אין גישה לאינטרנט

בין אם אינם יכולים להרשות לעצמם אינטרנט, או שהם מקשים ללמוד להשתמש באינטרנט בשל גילם, אמריקאים רבים מוצאים עצמם מבודדים בשל חוסר הגישה לאינטרנט

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ממשל אובמה שפך מיליארדי דולרים על הרחבת הגישה לאינטרנט בארה"ב, כדי ש-98% ממשקי הבית האמריקאיים יוכלו ליהנות מגישה כלשהי לאינטרנט מהיר. אך עשרות מיליוני אנשים עדיין מוצאים עצמם בשולי המהפכה הדיגיטלית.

"המשרה שאני מנסה להשיג דורשת ממני לדעת כיצד להפעיל מחשב", אומר אלמר גריפין, נהג משאית בפנסיה בן 70 מאלבמה. נסיונו להתקבל לעבודה בחנות לחלפי מכוניות נכשל כיוון שלא הצליח להשתמש במחשב כדי לבדוק את המלאי. "הלוואי שהייתי יודע לעשות זאת. אנשים אפילו לא רוצים לדבר איתך אם איך יודע להשתמש באינטרנט".

גריפין הוא אחד מבין כ-20% מהמבוגרים בארה"ב שאינם משתמשים באינטרנט בבית, בעבודה, בבית ספר או במכשיר נייד. נתון זה נותר פחות או יותר ללא שינוי מאז נכנס ברק אובמה לבית הלבן ב-2009, ויצא ביוזמה בשווי 7 מיליארד דולר להרחיב את הגישה המהירה לאינטרנט לכל פינה כמעט בארה"ב, בעיקר באמצעות מענקים להקמת רשתות קוויות ואלחוטיות.

מומחי מדיניות וגורמים בממשל אומרים כי הם מודאגים מכך שחלק משמעותי מהאוכלוסיה – כ-60 מיליון אנשים – מגלים כי הם מנותקים משוק העבודה, משירותים ממשלתיים, שירותי בריאות וחינוך, וכי ההשלכות החברתיות והכלכליות של נתק זה מאיימות יותר ויותר.

צילום: בלומברג

אי שיוויון דיגיטלי, הנובע מחוסר יכולת כלכלית להתחבר לאינטרנט, מהיעדר עניין או מאי ידיעת כישורי מחשב בסיסיים, מעמיק גם פערים כלכליים ואתניים, לטענת מומחים.

"ככל שיותר משימות עוברות לאינטרנט, מצטמצמות האפשרויות שאינן מקוונות", אומר ג'ון הוריגן, שותף מחקר בכיר במרכז ג'וינט למחקר פוליטי וכלכלי (לא קשור לארגון הג'וינט). "הרבה מעסיקים מוכנים לקבל היום אך ורק קורות חיים באי-מייל או בטופס מקוון. מי שאין להם אינטרנט עשויים להיות מאוד מבודדים כתוצאה", הוסיף.

76% ממשקי הבית הלבנים בארה"ב משתמשים באינטרנט, לעומת 57% ממשקי הבית השחורים, לפי דו"ח של משרד המסחר האמריקאי שהתפרסם הקיץ ומבוסס על נתוני 2011. הנתונים גם מראים כי השימוש באינטרנט גבוה יותר בקרב בעלי השכלה גבוהה כלשהי, ובקרב משקי בית שהכנסתם גבוהה מ-50 אלף דולר בשנה.

שיעור אימוץ טכנולוגיות נמוך יותר בקרב אנשים מבוגרים הוא עדיין מכשול משמעותי. קצת יותר ממחצית מבני 65 ומעלה בארה"ב משתמשים באינטרנט, לעומת יותר מ-75% בקרב צעירים יותר. בנוסף, ישנם פערים באימוץ האינטרנט בין מדינות הצפון לדרום. השימוש באינטרנט הוא הנמוך ביותר בדרום, ובייחוד במיסיסיפי, באלבמה ובארקנסו.

אחרים פשוט אינם יכולים להרשות לעצמם אינטרנט. גלוריה בין, עוזרת מורה בת 41 בבית ספר יסודי בקלהון סיטי במיסיסיפי, אמרה כי העלות היא הסיבה בגללה אין לה אינטרנט בבית כבר 3 שנים. "פשוט לא יכולתי להרשות לעצמי", אמרה, והוסיפה כי היעדר האינטרנט "השפיע עליי ועל ילדיי. הם חייבים אינטרנט לבית ספר בשביל מחקר לעבודות בבית ספר", היא אומרת. כתוצאה, היא לעתים קרובות ממהרת מהעבודה כדי לקחת את הילדים לספריה, שם יש 10 מחשבים.

כחצי מיליארד דולר מסך 7 מיליארד הדולר שהקצה ממשל אובמה להרחבת הגישה לאינטרנט, הושקעו בסיוע לאנשים ללמוד להשתמש באינטרנט. תכניות אלה זכו להצלחה רבה, גם אם בקנה מידה קטן, ויצרו יותר מחצי מיליון משקי בית חדשים המנויים לאינטרנט, לפי נתוני משרד המסחר האמריקאי.

"אנחנו מכירים בכך שנחוצה עוד עבודה רבה כדי להבטיח שאף אמריקאי לא נותר מאחור", אומר ג'ון מוריס, מנהל דיניות האינטרנט בסוכנות התקשורת והמידע הלאומית, שהינה חלק ממשרד המסחר. "הגדלת שיעור אימוץ הגישה המהירה לאינטרנט היא אתגר מורכב ורב-פנים, שאין לו פתרון יחיד ופשוט המתאים לכולם".

שיעור בני 18 ומעלה בארה"ב שאימצו את השימוש באינטרנט ב-20 השנים האחרונות גדל פי 5 וצמח בקצב שלא נראה כדוגמתו מאז האימוץ ההמוני של הטלפון. בעת כניסתו של אובמה לבית הלבן, כמעט 80% מהאוכלוסיה הבוגרת כבר השתמשה באינטרנט, לפי מחקרים ממשלתיים, לעומת 14% ב-1995. אך מאז, שיעור זה לא השתנה, ונע בין 74% ל-79% עד 2011, לפי מחקר שביצע מכון המחקר פיו. לפי נתוני פיו, השנה נע שיעור זה בין 81% ל-85%, עלייה קלה שמומחים מייחסים לגידול בפופולאריות של סמארטפונים. עם זאת, מרבית משתמשי הסמארטפונים הם גם בעלי גישה לאינטרנט בביתם, ועלות האינטרנט אינה נטל כבד מדי עבורם, וגם לא חוסר הבנה בשימוש באינטרנט.

שיעור זה מציב את ארה"ב במקום השביעי מבין 20 הכלכלות הגדולות בעולם במונחי חדירת אינטרנט, לפי סוכנות ITU של האו"ם. לפניה דורגו בריטניה, קנדה, דרום קוריאה, גרמניה, צרפת ואוסטרליה, כמו גם כמעט כל מדינה קטנה במערב אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker