כך הגדיל האביב הערבי את הביקוש לבנקאות אסלאמית

הבנק האסלאמי של אבו דאבי מתכוון להתרחב לאלג'יריה, ללוב, לתוניסיה ולמרוקו ■ הבנקאות האסלאמית עומדת בחוקי השריעה, האוסרים על ריבית

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק האסלאמי של אבו דאבי מתכוון להתרחב בצפון אפריקה, בניסיון לפנות לשווקים מאוכלסים יותר. הבנק הגיש בקשות לרישיון פעולה באלג'יריה ובלוב, ושוקל להיכנס גם לתוניסיה ולמרוקו, אמר המנכ"ל, תיראד מחמוד, לבלומברג. העניין בבנקאות לפי חוקי השריעה גובר במדינות אלה, מאז שהפיכות האביב הערבי הובילו לעליית מפלגות אסלאמיות לשלטון.

מחמוד אמר כי הבנק מעוניין להתרחב במדינות "שבהן יש מסה קריטית במונחים של אוכלוסייה ופעילות כלכלית". הוא הוסיף כי הוא מעוניין להתמקם בצורה טובה יותר לשם שירות חברות הפועלות ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה, וכיום נסמכות על בנקים בינלאומיים כ-HSBC וסיטיגרופ.

הביקוש לאג"ח אסלאמיות, סוקוק, של אבו דאבי, גבוה כיום, והתשואה על אג"ח אלה לפירעון בנובמבר 2016 צנחה בשנה האחרונה ב-0.53% לרמה של 2.23% בדובאי. הבנקים מחפשים שווקים חדשים, שכן אוכלוסיותיהן של מדינות כקטאר ‏(1.9 מיליון‏) ונסיכויות המפרץ ‏(8.3 מיליון‏) מגבילות את התרחבותם. מאז 2008, הבנק האסלאמי של אבו דאבי נכנס למדינות כמו סעודיה, מצרים וסודן.

"בבואן לבחור בנק, חברות אזוריות בוחרות בבנקים הנוכחים בכל השווקים המרכזיים שלהן", אומר מחמוד. הביקוש לשירותים בנקאיים העומדים בחוקי השריעה, האוסרים על ריבית, גבר בעקבות קריסת המשטרים האוטוקרטיים בתוניסיה ובלוב. חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס ‏(S&P‏) חזתה בשנה שעברה כי נכסי המימון האסלאמי יוכפלו ל-3 טריליון דולר עד 2015.

בלוב, שבה כמעט כל האוכלוסייה, המונה 6.6 מיליון נפשות, מוסלמית, אין בנקים אסלאמיים. בתוניסיה עבר ביולי חוק המתיר מכירת סוקוק, כדי לעודד את הבנקאות העומדת בדרישות השריעה. מרוקו ואלג'יריה מתכוונות להרחיב את פעילות הבנקאות האסלאמית שלהן, ומתכננות הנפקת סוקוק משלהן.

"האוכלוסייה במדינות אלה מעוניינת בבנקאות אסלאמית, והאביב הערבי רק הגדיל את הביקוש עבורה", אומר גירט בוסויט, מנכ"ל חברת חאליג' איסלאמיק בדובאי. עם זאת, לדברי מלינה סקורידו, אנליסטית בחברת דירוג האשראי מודי'ס, פוטנציאל הצמיחה המיידי עבור בנקים בצפון אפריקה עשוי להיות מוגבל בשל חוסר הנחת החברתי במצרים ובתוניסיה, כמו גם ירידה ביצוא ובתיירות במרוקו ובתוניסיה בעקבות משבר החובות בגוש היורו.

גם בנקים נוספים החלו להיכנס למדינות צפון אפריקה. אמירייטס NBD, הבנק הגדול בנסיכויות המפרץ, רכש בדצמבר האחרון את חטיבתו המצרית של בנק BNP פאריבה הצרפתי. באותו חודש הסכים קטאר נשיונל בנק לרכוש את חטיבת סוסייטה ז'נרל הצרפתי במצרים. הבנק האסלאמי של אבו דאבי במצרים הוא הבנק החמישי בגודלו במדינה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker