לארי אליוט: "ההתאוששות הכלכלית בבריטניה תיגמר בדמעות"

העורך הכלכלי של "גרדיאן" טוען כי סימני השיפור הכלכלי אמנם מובהקים, אך התאוששות שמתחילה בשוק הדיור עלולה להוביל לבועה שתתפוצץ

לארי אליוט, גרדיאן
לארי אליוט, גרדיאן

הנה החדשות האחרונות מכלכלת בריטניה: מכירות הרכב – עולות. מחירי הבתים – מטפסים. הייצור התעשייתי – גדל.

הראיות מוצקות למדי. ההתאוששות נמצאת בדרכה והיא מופיעה במגזרים שונים, לא רק במגזר הפיננסי בסיטי של לונדון. לפיכך, חמש שאלות גדולות עולות. האם זאת התאוששות אמיתית? האם היא תימשך? מדוע היא מתרחשת? מה עלול להשתבש? האם זה ייגמר בדמעות? התשובות יהיו זמינות ביממה הקרובה.

הבסיס הרחב של ההתאוששות בפעילות במשק מצביעה כי מדובר על יותר מהבזק. מאתרי בנייה למרכזי קניות ועד מפעלים, הנתונים מצביעים באופן מובהק לכיוון של התאוששות.

האם היא תימשך לאורך זמן? כנראה שכן, אלא אם אירועים בגוש היורו או במקום אחר בכלכלה העולמית יטרפו את הקלפים גם בבריטניה. הבנק המרכזי של בריטניה יוודא שהתנאים המוניטריים יישמרו תחת מדיניות מקלה במיוחד, עד שיהיו הוכחות חותכות שלא תהיה נסיגה בצמיחה.

כסף זול ובשפע הוא הסיבה העיקרית להתאוששות הנוכחית. שיעור הריבית הרשמי נותר כבר ארבע שנים בשפל של 0.5%, ישנה הרחבה כמותית בהיקף של 375 מיליארד ליש"ט ותכניות של מימון, סיוע ומתן הלוואות לרכישות שונות. כל אלה יצרו את התנאים שבהם צרכנים שמחים יותר להוציא כסף, ובהיסוס מה, עסקים מוכנים לבצע השקעות.

סוכנות הדירוג פיץ' סיפקה ביום שלישי את התשובה לשאלה הרביעית – מה עלול להשתבש? התאוששות שמתחילה בשוק הדיור יוצאת מכלל שליטה, עם גירעון סחר מתנפח ולחץ אינפלציוני גובר. מימון קל גדול מדי מוביל לבועה שבסופו של דבר תתפוצץ כשהריבית תעלה או שמחירי הבתים פשוט יהיו גבוהים מדי.

ולגבי איך כל זה ייגמר – התשובה פשוטה: בדמעות.

*****צילום: BLOOMBERG NEWS

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ