רמת המתח של נשים לפני ההריון עלולה להשפיע לרעה על התינוק

מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה מצא קשר ברור בין רמות המתח לפני ההריון אצל חולדות לבין המתח אצל הצאצאים לאחר הלידה

NoCamels
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
NoCamels

הטענה שילד שנולד לאווירה מתוחה צפוי לגדול להיות אדם מתוח יותר היא הגיונית, אך מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה מצא כי אפילו מתח שחווה חולדה לפני ההריון עלול להשפיע על הצאצא. המחקר עדיין לא בדק את ההשפעה על בני אדם.

המחקר נערך על חולדות שנחשפו למתח כאשר היו בני 45 יום – המקבילה לשנות העשרה אצל בני אדם. החוקרים התמקדו בגן CRF-1, אשר ידוע כגן שמתבטא בגוף בנסיבות מתוחות. "הדמיון המערכתי במקרים רבים בינינו לבין עכברים מעלה שאלות גם לגבי ההשפעות הבין דוריות על בני אדם, כמו למשל ההשפעה של מלחמת לבנון השניה או המצב הביטחוני בדרום על ילדיהן של נשים שעברו חוויות קשות באירועים הללו", אמרו החוקרים. "אם עד עכשיו ראינו ראיות רק להשפעות התנהגותיות, הרי שעכשיו מצאנו הוכחה להשפעות ברמה הגנטית".

חלק מהחולדות נחשפו ללחצים קטנים, שכללו שינויי טמפרטורה ובשגרה היומית שלהן במשך שבוע, ואז הושוו לקבוצת ביקורת שלא נחשפה ללחצים בכלל. החולדות זווגו והרו שבועיים לאחר מכן.

השפעות המתח מדהימות

בחלק הראשון של המחקר, החוקרים בחנו את הביציות אצל חולדות שנחשפו למתח אפילו לפני שהרו, ומצאו כי כבר בשלב זה היה ביטוי מוגבר של גן CRF-1. בחלק השני, החוקרים בחנו את מוחותיהם של גורי חולדות שזה עתה נולדו מיד לאחר ההמלטה, לפני שהאם הספיקה להשפיע עליהם. הם מצאו כי אפילו בשלב הזה היה ביטוי מוגבר לגן CRF-1 במוחות העכברים שנולדו לאמהות שהיו חשופות למתח.

בשלב השלישי של המחקר, החוקרים חשפו את הגורים – אלה שאמהותיהם נחשפו למתח ואלה שאמהותיהם לא נחשפו למתח – למתח כאשר הגיעו לגיל בוגר. הם גילו כי הביטוי של CRF-1 היה תלוי בשלושה גורמים: מין הצאצא, המתח שהועבר מהאם והמתח שאליו הצאצא היה חשוף.

החולדות הנקבות שאמהותיהן נחשפו למתח ואשר בעצמן עברו מבחן התנהגות תחת לחץ הראו רמות גבוהות יותר של CRF-1 לעומת קבוצות אחרות.

"חשוב להבין את ההשפעה הגנטית של מתח"

"זו אינה הפעם הראשונה שבה הראינו שתגובה גנטית למתח בחולדות קשורה לחוויות שאמהותיהן עברו עוד לפני שהרו אותן", אמרו החוקרים. "אנחנו לומדים יותר ויותר על העברה גנטית בין דורית, ולאור הממצאים, ולאור העובדה שבמציאות של ימינו נשים רבות חשופות למתח אפילו לפני שהן בהריון, חשוב לחקור את המידה שבה תופעה כזו מתרחשת גם בבני אדם".

המחקר נערך במעבדתה ד"ר אינה גייסלר-סלומון והדוקטורנטית היבה זידאן בשיתוף פעולה עם פרופסור מיכה לשם ולאחרונה פורסם בכתב העת Biological Psychiatry.

הכתבה המקורית הופיעה באנגלית באתר No Camels. לפוסט המקורי באתר נו קאמלס לחצו כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker