סאמרס מול ילן: כבר היינו בסרט הזה קודם

מצד אחד כלכלנית מוערכת מהבנק, ומצד שני גבר עם קשרים במקומות הנכונים

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אשר שכטר

זה מרגיש כאילו כבר היינו בסרט הזה: רגע לפני עזיבתו של נגיד בנק מרכזי מהולל, המרוץ להחליפו מסתכם - האחת כלכלנית מוערכת מתוך הבנק, אלמונית יחסית אך בעלת רקורד מקצועי מרשים. לעומתה ניצב גבר שמגיע מחוץ למערכת, גם הוא עם ניסיון מקצועי נרחב, אך חשוב יותר: עם מוניטין בינלאומי, חברים בכל המקומות הגבוהים ומותג שממצב אותו כאחד מהכלכלנים הבכירים בעולם.

לא, לא מדובר ביעקב פרנקל ובקרנית פלוג, אלא על לארי סאמרס וג'נט ילן, כרגע המועמדים המובילים לרשת את מקומו של בן ברננקי בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי. אלא שבאותה מידה יכלנו גם לדבר על הנגיד המיועד והנגידה בפועל של בנק ישראל. מהרבה בחינות, הרי, ישנם לא מעט קווי דמיון בין המירוץ בישראל ובארה"ב.

בשני המקרים, ההבדל בין שני המועמדים המובילים ברור: מצד אחד הגבר בעל השם, שמגיע מחוץ למערכת ‏(או בילה יותר מעשור מחוץ לה‏) כשהוא אפוף באבק כוכבים. מהצד השני, אישה נטולת זוהר, שצברה את הניסיון המקצועי שלה בתוך הבנק המרכזי עצמו. בשני המקרים, המועמד הכוכב מנצח את המועמדת הטרייה יותר ‏(בישראל הוא כבר ניצח, אלא אם הפרשה ההונג קונגית אכן תוביל לביטול מועמדותו של פרנקל‏), לכאורה בשם הצורך לשדר "יציבות" לשווקים.

אלא שבשני המקרים, המותג של הכלכלנים הכוכבים נשען על רקורד בעייתי משהו, שמשווה להם גם תדמית בעייתית של מועמדים ש"נכשלים כלפי מעלה". פרנקל, סגן נשיא AIG בתקופה שבה נזקקה לחילוץ ממשלתי והולאמה חלקית אחרי שכמעט הפילה לקרשים את כלכלת ארה"ב, פיספס לחלוטין את המשבר הפיננסי העולמי ונודע לשמצה בשל התחזיות הוורודות שפיזר ערב המשבר. סאמרס, שהודח מניהול הרווארד אחרי שהפסיד לאוניברסיטה מיליארד דולר שהשקיע בנגזרי אשראי, היה כשר האוצר של ממשל קלינטון אחד מאדריכליה הראשיים של הדה־רגולציה הפיננסית שהובילה למשבר.

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

בשני המקרים, הגברים המנוסים הם גם מייצגים בולטים של הסדר הישן, סדין אדום לכל אלה שדורשים שינוי בשיטה הכלכלית. פרנקל, כיום יו"ר הזרוע הבינלאומית של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בילה את 13 השנים האחרונות עמוק בתוך המגזר הפיננסי. סאמרס, לעומת זאת, שירת את וול סטריט בתקופתו כשר אוצר, ריחם עליה כיועצו הכלכלי של אובמה וממשיך לשרת אותה כיום, הפעם - לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כיועץ בתשלום של סיטי.

גם ג'נט ילן וגם קרנית פלוג מסמלות, כל אחד בדרכה, שינוי פוטנציאל בהלך הרוח בתוך הבנקים המרכזיים. ילן, שזכתה בימים האחרונים לתמיכתה של הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן, האויבת הגדולה של וול סטריט בוושינגטון, לא נחשבת לאחת מיקיריהם של הפיננסיירים בוול סטריט, אפילו שלפי סקר של CNBC הם מעדיפים אותה ברוב מוחץ על פני סאמרס. ב–2007 היא היתה אחת מהיחידים שהזהירו מפני סכנותיו של משבר הסאבפריים, והיא נחשבת לתומכת בהידוק הרגולציה על מגזר הפיננסים.

אבל אולי חשוב מכל: בשני המקרים יש למינויה של אשה לתפקיד חשיבות נוספת. למינוי ילן - כמו מינויה של פלוג לו היתה נבחרת לתפקיד במקום פרנקל - יש פוטנציאל לשבור את תקרת הזכוכית בענף שעדיין נותר, במידה רבה, מועדון של גברים לבנים מזדקנים. ההבדל העיקרי בין פלוג לילן הוא שבניגוד לעמיתתה הישראלית, לילן עוד יש סיכוי לצאת כשידה על העליונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker