אובמה יבחר: נערות קליפורניה או נערי האוצר

המאבק על ראשות הבנק הפדרלי - התפקיד הכלכלי החשוב ביותר בארה"ב - מתחמם; האם יבחר אובמה בג'נט ילן - שמגיעה מתוך הבנק המרכזי ■ או בשר האוצר לשעבר, לארי סאמרס המקושר לבכירי האוצר?

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

החלטתו העתידית של ברק אובמה לגבי זהות יורשו של נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, נהפכה לקרב בין נערות קליפורניה לנערי האוצר. ג'נט ילן, סגניתו של ברננקי, היא אחת משלוש נשים, כולן פרופסוריות באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, ששברו את מחסום הכניסה לעולם העסקי של ייעוץ לנשיאים בנושאים כלכליים. הקריירה שלה הצטלבה כמה פעמים בזו של כריסטינה רומר, שהובילה את מועצת היועצים הכלכליים של אובמה בתחילת הכהונה הראשונה שלו ושל לורה טייסון, שהחזיקה באותה המשרה בכהונתו של ביל קלינטון ולאחר מכן עמדה בראש ועדת המדיניות הכלכלית של הבית הלבן. אף אשה עוד לא הגיעה לקצה ההיררכיה ועמדה בראש הבנק הפדרלי.

לורנס ‏(לארי‏) סאמרס, היריב העיקרי של ילן על תפקידו של ברננקי, הוא חבר בקבוצה מצומצמת של גברים, בני חסות של שר האוצר לשעבר רוברט רובין, ששלטו בקבלת ההחלטות במדיניות הכלכלית בתקופת קלינטון ואובמה. בקבוצה נכללים גם שר האוצר לשעבר, טימותי גייתנר, וג'ין ספרלינג, היועץ הראשי למדיניות הכלכלית של אובמה. לפי השמועות, כולם לוחצים על אובמה למנות את סאמרס.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ברק אובמהצילום: רויטרס

בחירת נגיד הבנק הפדרלי היא אולי החשובה ביותר בהחלטות המדיניות הכלכלית שאובמה יעשה בכהונתו. יורשו של ברננקי חייב להוביל את ועדת השוק הפתוח שחייבת להחליט כמה זמן וכיצד להמשיך לתמרץ את המשק האמריקאי - ולמצוא דרכים להוריד את שיעור האבטלה.

בחירה בילן תהיה הצהרת המשכיות: היא אחת הארכיטקטיות של קמפיין תוכנית ההרחבה הכמותית. לה ולברננקי יש את אותו סגנון של שמירה על פרופיל נמוך. בניגוד אליה, סאמרס אמר כי הוא תוהה על אפקטיביות חלק מצעדי התמריצים של הבנק הפדרלי וסגנון הניהול שלו דומה יותר לזה של נגידים קודמים כמו אלן גרינספאן ופול וולקר.

גיוון מגדרי

אבל הבחירה מעוררת סערה בוושינגטון מכיוון שהיא מעלה את השאלה הרגישה של צרות האופקים של ממשל אובמה ומיעוט הנשים בצמרת התפקידים הכלכליים. למרות ששלוש נשים כיהנו כשרות חוץ תחת נשיאים שונים ומספר רב של נשים מכהן במשרות בכירות בממשלה, אין כמעט גיוון מגדרי אצל יועציו הכלכליים של אובמה.

מעגלי התמיכה של המועמדים המובילים לראשות הבנק הפדרלי

"האם אנחנו זזים קדימה? קשה לראות זאת", אמרה רומר שבעצמה נחשבת לתוספת מאוחרת לצוות הכלכלי של אובמה שנבחרה בין היתר מכיוון שהנשיא היה זקוק לאשה. רומר אמרה כי היא רואה את בחירת הנגיד הבא של הבנק הפדרלי כמבחן למחוייבות הממשל להכללה. "בתוך הממשל יש נשים מוצלחות רבות", אמרה. "יש הרבה תחומים שבהם הנשים נמצאות במרכז הבמה ומצליחות. מדיניות כלכלית זה מקום אחד שבו זה לא קורה".

ילן נתפשת כמועמדת המובילה להחלפת ברננקי, אבל התפישה התגבשה ללא מידע על העדפותיו של אובמה ויועציו הקרובים. בימים האחרונים מסתובבת שמועה כי הנשיא שוקל ברצינות את מינוי סאמרס לתפקיד ותומכיה של ילן מיהרו לדבר בשבחה.

"יהיה נהדר אם תהיה אשה, האשה הראשונה כיו"ר הבנק הפדרלי, אין ספק בכלל", אמרה בראיון לבלומברג מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי. "היא מוכשרת בצורה קיצונית. זה לא רק כי היא אשה". פלוסי אמרה כי היא גם חושבת בנוסף שסאמרס הוא מועמד מתאים.

קשרים עם הבית הלבן

סאמרס, 58, חזר לתפקידו כפרופ' לכלכלה לאחר שעזב את ממשל אובמה, אבל הוא ביקר בבית הלבן לפחות 14 פעמים בשנתיים האחרונות. לפי תיעודי הביקורים, ילן, בת 66, ביקרה בבית הלבן רק פעם אחת באותה התקופה. הדבר אינו יוצא דופן במסגרת תפקידה וקודמיה בבנק הפדרלי מיעטו אף הם לבלות זמן בבית הלבן, אך הדבר חשוב עבור נשיא שבוחר מינויים מבין האנשים שהוא מכיר.

במשך שנים, הממונים על קבלת ההחלטות הורכבו מקבוצה קטנה של גברים שהכירו אחד את השני מאז ממשל קלינטון, אם לא עוד קודם לכן. בנוסף לסאמרס, גייתנר וספרלינג, הקבוצה כללה את שר האוצר ג'ק לו; דניאל טארולו, בכיר בבנק המרכזי ששיחק תפקיד משמעותי ברגולציה הפיננסית; וג'ייסון פורמן, שמועמד כעת לתפקיד ראש מועצת היועצים הכלכליים.

מספר גדול של בכירים לשעבר ומקורבים תיארו את הקבוצה כמבודדת. מספר נשים שעבדו לצד הגברים הללו סיימו את כהונתן ואמרו כי הרגישו שנותרו בחוץ והתעלמו מהן. דוגמאות אחרונות כוללות את שילה בייר שניהלה את הסוכנות שהיתה אחראית לפירוקם המסודר של מאות בנקים שנקלעו לקשיים במהלך המשבר הפיננסי; אליזבת וורן, שהובילה את הקמת המשרד להגנה פיננסית על צרכנים, אך לא הובאה בחשבון במירוץ לראשותו.

סאמרס הודח מנשיאות הרווארד בעקבות שאלות שהועלו לגבי ניגודי עניינים פיננסיים בעקבות כתבת תחקיר של העיתונאי והסופר דיוויד מקלינטיק, וכן על רקע התבטאות שנויה במחלוקת שלו לגבי כישוריהן החלשים של נשים בתחומי הנדסה ומדעים.

"מבחינה רשמית, תמיד הייתי איפה שאני צריכה להיות", סיפרה רומר על חוויותיה בבית הלבן. "כשהיתה פגישה זריזה בטלפון, או שיחה צדדית, שם הרגשתי שאולי אני נשארת מחוץ לעניינים".

באופן דומה, ילן התעמתה עם ספרלינג במהלך כהונת קלינטון כשהיא ניהלה את מועצת היועצים הכלכליים והוא ניהל את המועצה הכלכלית הלאומית. שני הגופים התנגשו אחד בשני, וילן הרגישה כאילו היא נדחקת החוצה מקבלת החלטות חשובות, כך לפי קולגות שלה לשעבר. מספר בכירים לשעבר הכחישו כי קיימת בעיה של אפליה מגדרית, אך ציינו כי הם מכירים בכך שנשים בעיקר מילאו תפקידי ייעוץ כלכליים ולא תפקידי קבלת החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker