המסחר בעולם

וול סטריט נסגרה בירידות; פריגו נפלה ב-7%

הין היפני מתחזק יום שלישי ברציפות מול הדולר; הנפט ירד יום שני ברציפות; אלאן עלתה בכ-4% עקב רכישתה על ידי פריגו; יום רביעי של ירידות בשווקים המתעוררים עקב האטה בצמיחת רווחי החברות בסין; אירופה נסגרה בעליות לראשונה זה שלושה ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בעקבות ירידה בחוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב, ואילו בורסות אירופה טיפסו לראשונה זה שלושה ימים על רקע דו"חות חזקים של ענקית היוגורט דנונה. שוקי המניות בשווקים המתעוררים ירדו זה היום הרביעי ברציפות על רקע האטה בצמיחת רווחי חברות המגזר התעשייתי בסין. הין היפני מתחזק זה היום השלישי ברציפות מול הדולר.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.2%; מדד S&P 500, אשר רשם בשבוע שעבר ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות, נסוג ב-0.4%; מדד נאסד"ק איבד 0.4%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.03% לרמה של 2.59%.

בחזית המקרו כלכלית: החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב ירדו בחודש יוני ב-0.4% לאחר שבחודש הקודם טיפסו לרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2006, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר של 1% לאחר זינוק של 6.7% בחודש מאי.

הין מתחזק יום שלישי ברציפות מול הדולר; הנפט ירד יום שני ברציפות

בשוק הסחורות, מחיר הזהב - אשר השלים ביום שישי עלייה שבועית שלישית ברציפות - טיפס לאחר שהיחלשות הדולר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה בתור השקעה חלופית. מחיר הנפט הגולמי, אשר רשם בשבוע שעבר את הירידה השבועית הראשונה זה חמישה שבועות, נסגר בירידות זה היום השני ברציפות.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,328.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר טיפס מחיר הזהב ב-2.2% - עלייה שבועית שלישית ברציפות. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 104.55 דולר לחבית, ירידה של 0.1%. מחיר הנפט ירד בשבוע שעבר ב-3.1% - שבוע שלילי ראשון זה חמישה שבועות.

בשוק המט"ח, הין היפני מתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם ומטפס מול הדולר זה היום שלישי ברציפות בעקבות ירידה במכירות הקמעונאיות ביפן והאטה בצמיחת חברות במגזר התעשייתי בסין, אשר הגבירו את הביקוש למטבע היפני, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

הין מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 97.87 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר טיפס לרמה של 97.64 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-27 ביוני. המטבע היפני מוסיף 0.4% מול היורו לרמה של 129.96 ין ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר טיפס לשער של 129.77 ין ליורו - רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-15 ביולי. היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.3261 דולר ליורו.

מניות במוקד: מיזוגים ורכישות במגזרי הפרסום, התרופות והקמעונות

אומניקום האמריקאית, חברת הפרסום השנייה בגודלה בעולם במונחי הכנסות, ופובליסיס הצרפתית, חברת הפרסום השלישית בגודלה בעולם, הודיעו ביום ראשון על מיזוג אשר ייצור ענקית פרסום עם שווי שוק של יותר מ-35 מיליארד דולר והכנסות שנתיות של כ-23 מיליארד דולר, ואשר ידיח את WPP הבריטית מהתואר חברת הפרסום הגדולה בעולם.

יצרנית התרופות האמריקאית פריגוהסכימה לרכוש את חברת אלאן האירית. פריגו תשלם לבעלי מניותיה של חברת אלאן האירית 6.25 דולר במזומן ו‑0.076 מניות פריגו על כל מניית אלאן. אלאן היא חברה המפתחת ומייצרת תרופות למערכת העצבים המרכזית. העסקה משקפת מחיר של 16.5 דולר למניית אלאן - כלומר פרמיה של 10.5% למחיר החברה בנאסד"ק ושווי חברה של 8.6 מיליארד דולר.

האדסונ'ס ביי, מפעילת רשת בתי הכלבו הגדולה בקנדה, הודיעה היום על רכישת קמעונאית היוקרה האמריקאית סאקס תמורת 2.4 מיליארד דולר - עסקה שתיצור חברה המפעילה 320 חנויות ברחבי צפון אמריקה. כולל נטילת חובות מסתכמת העסקה ב-2.9 מיליארד דולר. האדסונ'ס ביי תשלם מחיר 16 דולר במזומן עבור כל מניית סאקס - פרמיה של 30% על מחיר הסגירה של מניית סאקס ב-20 במאי, יום לפני הדיווחים הראשונים על העסקה המתגבשת.

בחזית הדו"חות הכספיים: חברת השכרת הרכב הרץ דיווחה היום על גידול של 31% ברווחיה הרבעוניים וצמיחה של 22% בהכנסות - בהתאם לתחזיות האנליסטים. החברה רשמה ברבעון השני של השנה רווח של 121.4 מיליון דולר, או רווח 27 סנט למניה, לעומת רווח של 92.9 מיליון דולר, או רווח של 21 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 45 סנט למניה - בהתאם לתחזיות האנליסטים. בשורה העליונה רשמה הרץ בתקופה המדווחת הכנסות של 2.71 מיליארד דולר - לעומת תחזית האנליסטים להכנסות של 2.7 מיליארד דולר.

עליות באירופה לראשונה זה 3 ימים

בורסות אירופה, אשר השלימו ביום שישי ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות, נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה שלושה ימים על רקע דו"חות כספיים חזקים של ענקית היוגורט הצרפתית דנונה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פאריס נסגרה ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.1% - עלייה ראשונה זה שלושה ימים. בשבוע שעבר ירד המדד ב-0.3% - שבוע שלילי ראשון זה חמישה שבועות.

ענקית היוגורט הצרפתי דנונה דיווחה היום על עלייה של 5.6% בהכנסות המחצית הראשונה של השנה, שהסתכמו ב-11.6 מיליארד יורו. יצרנית המים המינרלים אוויאן ויוגורט אקטיביה אמרה כי עלייה במכירות מוצרי הזנת תינוקות בסין סייעו לתוצאות.

חברת התעופה ריאנאייר דיווחה היום על ירידה של 21% ברווחי הרבעון הסתיים ב-30 ביוני. חברת הטיסות הזולות הגדולה ביותר באירופה דיווחה על רווח של 78 מיליון יורו ואמרה כי תנועת הנוסעים בתקופה המדווחת עלתה ב-3% ל-23.2 מיליון נוסעים.

ביטחון העסקים באיטליה עלה בחדות ביולי בכל המגזרים במשק, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום. מדד ביטחון העסקים עלה ל-79.4, לעומת 76.4 נקודות ביוני. מדד ביטחון חברות הייצור עלה ל-91.7 נקודות ביולי לעומת 90.5 ביוני. 

אסיה: התחזקות הין הפילה את טוקיו

ירידות נרשמו הבוקר באסיה על רקע התחזקות הין היפני והאטה בצמיחת רווחי החברות במגזר התעשייתי בסין. טוקיו איבדה 3.3%; סיאול ירדה ב-0.5%; אוסטרליה עלתה ב-0.1%; הונג קונג השילה 0.7%; שנחאי ירדה ב-1.7%.

התחזקות הין בימים האחרונים משפיעה על מניות היצואניות היפניות, וגוררת את המדד ליום רביעי של ירידות. עוד העיב על המסחר בטוקיו נתון המכירות הקמעוניות ביפן שפורסם הבוקר, והצביע על עלייה של 1.6% ביוני - פחות מהתחזיות.

בסין דיווחה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית כי רווחי חברות התעשייה הסיניות טיפסו ב-6.3% ביוני לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. עם זאת, קצב הצמיחה היה נמוך משמעותית מזה שנרשם במאי - 15.5% לעומת החודש המקביל. נתון זה הצטרף לשלל אותות לגבי המשך ההאטה בצמיחה הכלכלית של סין.

על סדר היום