אובמה: אי השיוויון מפורר את המרקם החברתי בארה"ב

בראיון נרחב לעיתון הביע נשיא ארה"ב דאגה כי פערי ההכנסות והנזקים של המשבר הפיננסי יערערו את אמון האמריקאים בהזדמנויות שניתנות להם; "זה לא עתיד שאנחנו יכולים להשלים איתו"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בשבוע בו ניסה למקד את תשומת הלב על הקשיים של מעמד הביניים, נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר בראיון שהוא מודאג ששנים של אי שיוויון נפער בהכנסות וההשפעה הנמשכת של המשבר הפיננסי יפוררו את המרקם החברתי בארה"ב ויערערו את אמון האמריקאים בהזדמנויות שניתנות להם.

בראיון בן 40 דקות שהעניק ל"ניו יורק טיימס" אמר הנשיא כי ניידות חברתית "היא חלק בלתי נפרד ממי שאנחנו האמריקאים, וזה בדיוק מה שנשחק ב-20-30 שנים האחרונות, הרבה לפני המשבר הפיננסי", אמר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ישנים מעט, אוכלים גרוע ומתקשים למצוא זוגיות: כך חיים מאות אלפי הישראלים שעובדים בלילה

מנכ"ל משרד הרווחה: "נכון שיש בישראל ילדים רעבים - אבל אין אנשים עם בטן נפוחה מרעב"

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: רויטרס

"אם לא נעשה דבר, אזי הצמיחה תהיה איטית יותר מכפי שהיא יכולה להיות. האבטלה לא תרד מהר כפי שהיא צריכה. אי השיוויון ימשיך לעלות", אמר אובמה. "זה לא עתיד שעלינו להשלים איתו".

אובמה, שבסתיו הקרוב יבחר ביו"ר חדש לבנק הפדרלי שיחלוק עימו את האחריות למדיניות הכלכלית של ארה"ב, הביע ביטחון שהמגמה הכלכלית יכולה להתהפך באופן חיובי עם צעדי מדיניות נכונים.

בהתייחסות ראשונה לבחירת הנגיד הבא, אובמה אמר כי צימצם את הרשימה ל"כמה מועמדים יוצאים מן הכלל". עם מדיניות תקציבית של הקונגרס שמאטה משמעותית את הצמיחה, רבים במגזר העסקי והפיננסי תלו את תקוותיהם בבנק הפדרלי להמשיך במדיניות המוניטרית המרחיבה כדי לאזן את הכבדת הקיצוצים התקציביים.

אובמה אמר כי הוא רוצה נגיד שלא רק ישמור על אינפלציה נמוכה ויציבות בשוקי המניות. "הרעיון הוא לקדם את הדברים האלה בשירות שיפור חייהם של אמריקאים רגילים", אמר. "אני רוצה שיו"ר הבנק הפדרלי יוכל להסתכל על הדברים ולומר – בואו נתחייב שאנחנו מצמיחים את הכלכלה".

המועמדים הנחשבים מובילים להנהגת הבנק הפדרלי הם לארי סאמרס, לשעבר היועץ הכלכלי הראשי לאובמה ושר האוצר של ארה"ב בשנותיו של קלינטון, וג'נט יילן, סגנית נגיד הבנק הפדרלי הנוכחי, בן ברננקי, ובכירה גם היא לשעבר בממשל קלינטון. אובמה אמר כי יכריז על בחירתו "במהלך החודשים הבאים".

הכלכלה "הרבה יותר חזקה" מכפי שהיתה לפני ארבע שנים, אמר אובמה, אולם הרבה מאוד אנשים שכותבים לו עדיין לא מרגישים בטוחים בעתידם הכלכלי, אפילו כשהמצב שלהם משתפר.

"זה מה שאנשים מרגישים", אמר. "בגלל זה אנשים מתוחים. בגלל זה הם מתוסכלים". ללא שינוי בוושינגטון לטובת עידוד צמיחה על פני "מדיניות צנע מזיקה", כדברי הנשיא, לא רק שמעמד הביניים יתכווץ, אלא שטיפול בסוגיות לטווח ארוך כמו סחר בינלאומי, שינויי אקלים ומדיניות הגירה עשוי להיות קשה יותר.

"אני אנצל כל הזדמנות שביכולתי כדי לעבוד עם הקונגרס לטובת חיזוק מעמד הביניים, שיפור העתיד הכלכלי והביטחון שלו", אמר אובמה, אך הוסיף כי "אני לא מתכוון לשבת בחיבוק ידיים אם כל תגובה מהרפובליקאים היא 'לא' על כל דבר, ולפלבל באצבעותיי במשך 1200 הימים הבאים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker