גורם בבית הלבן: אובמה יבחר נגיד רק בסתיו; יעדיף את סאמרס

אובמה בראיון ל"ניו יורק טיימס": מחפש נגיד שידאג גם לצמיחה ולא רק ליציבות בשווקים ושמירה על אינפלציה

רויטרס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
סוכנויות הידיעות

ברק אובמה לא יבחר מחליף לנגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי לפני הסתיו, כך אמר בסוף השבוע האחרון גורם רשמי בממשל אובמה שסירב להזדהות. כהונתו של ברננקי תסתיים ב-31 בינואר ואובמה רמז כבר בעבר כי ככל הנראה ברננקי לא יישאר לכהונה נוספת.

במירוץ להחלפת הנגיד יש שני מועמדים שמובילים באופן בלתי רשמי. האחת היא ג'נט ילן, סגנית הנגיד והשני הוא שר האוצר לשעבר לארי סאמרס.

מדובר באחת ההחלטות הכלכליות החשובות של אובמה בכהונתו השנייה ואחת עם השלכות בינלאומיות. נגיד הבנק מקבל החלטות שמשפיעות על הכלכלה הגדולה ביותר בעולם ועל כן משפיעות גם על יתר הכלכלות בעולם.

מקור מקורב לבית הלבן אמר מוקדם יותר השבוע כי יש לו סיבה להאמין שאובמה שוקל בחיוב בחירה בסאמרס למרות קונצנזוס ציבורי לבחירה בילן.

שפורסם ביום שבת אמר נשיא ארה"ב כי צמצם את רשימת המועמדים וכי נגיד טוב צריך לדאוג לא רק לשמירה על אינפלציה ויציבות בשווקים אלא גם על צמיחה כלכלית.

לארי סאמרסצילום: בלומברג

העובדה שסאמרס עלול לקבל את המינוי, למרות שמועות על קמפיין אגרסיבי של שר האוצר לשעבר רוברט רובין וחברים אחרים במפלגה הדמוקרטית, גרמה לביקורת רבה והוסיפה לקולות הקוראים לבחור בילן.

סאמרס ייעץ לאובמה בקמפיין הראשון לנשיאות וכן בכהונתו הראשונה, אך הוא סופג ביקורת רבה על תפקידו בהפרטת המגזר הפיננסי בשנות התשעים, דבר שלפי המבקרים סלל את הדרך למשבר הפיננסי ולמיתון של 2007-2009.

סאמרס כיהן בעבר כנשיא אוניברסיטת הרווארד  ביוני 2006 על רקע כתבת תחקיר של העיתונאי והסופר דיוויד מקלינטיק. מקלינטיק הסכים לכתוב את התחקיר ב-2004, בנושא מאמציה של האוניברסיטה בשם ממשלת ארה"ב לסייע לרוסיה להפריט את כלכלתה בשנות ה-90.

המאמר "כיצד איבדה הרווארד את רוסיה" פורסם בגיליון ינואר 2006 של מגזין "אינסטיטושונל אינווסטור" ("המשקיע המוסדי"), הנמכר למנויים בלבד, חודש וחצי לפני שד"ר סאמרס הודיע על התפטרותו. שבועיים לפני ההתפטרות נדרש סאמרס להתעמת עם נציגי האוניברסיטה בנושאי התחקיר.

בוול סטריט סבורים כי נשיא ארה"ב ברק אובמה יבחר בילן לנגידה שתחליף אותו בתחילת השנה הבאה, וגם תומכים בכך, לפי סקר של CNBC. 70% מבין 40 המשתתפים בסקר שערכה CNBC החודש מאמינים שאובמה יבחר בילן, בעוד שרק 25% סבורים שסאמרס ייבחר לתפקיד.

גם בשאלה מי צריך להתמנות לנגיד הבנק הפדרלי ילן היא התשובה הבולטת ביותר. 50% אמרו כי הם מעדיפים שהיא תמונה, לעומת 2.5% בלבד שתומכים בסאמרס. ג'ון טיילור, כלכלן מאוניברסיטת סטנפורד שגם שמו הועלה כמועמד אפשרי, עוקף אף הוא את סאמרס בסקר עם 12.5%, ו-12.5% אחרים סברו כי הוא צריך למנות את ברננקי לכהונה שלישית.

המשתתפים בסקר, בהם כלכלנים, סוחרים ואסטרטגים, אמרו כי מומחיות במדיניות מוניטרית היא התכונה החשובה ביותר עבור מי שיהיה הנגיד של הבנק הפדרלי. היכולת לטפל במשבר פיננסי דורגה במקום השני מבין עשר תכונות שעליהן נשאלו המשתתפים בסקר, ואחריה מיומנויות תקשורת טובות. רוב הנשאלים היו סבורים כי ילן היא בעלת ארבע מבין חמש התכונות החשובות ביותר. אם אובמה אכן ימנה את ילן בת ה-66 לנגידה הראשונה של הבנק הפדרלי, הוא עלול להיתקל בהתנגדות קשה של הקונגרס, בעיקר מצד רפובליקאים, על רקע המדיניות הפרו-קיינסיאנית שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker