בדרך לחברת הפרסום הגדולה בעולם: פובליסיס ואומניקום במגעים למיזוג

מיזוגן של שתיים מחברות הפרסום הגדולות בעולם ייצור חברה בשווי יותר מ-30 מיליארד דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

פובליסיס ואומניקום, שתיים מחברות הפרסום הגדולות בעולם, נמצאות בשלב מתקדם של מגעים למיזוג, כך אמר לבלומברג מקור מקורב לעניין.

העסקה תהיה מיזוג בין שווים ותיצור את חברת הפרסום הגדולה בעולם בשווי של יותר מ-30 מיליארד דולר, שתעקוף בכך את המובילה הנוכחית WPP. ההוצאות הגלובליות על פרסום צפויות לעלות ב-5% בשנה הבאה ל-543.9 מיליארד דולר, לפי זניט אופטימדיה, השייכת לפובליסיס. עם זאת, ציין המקור כי המגעים עדיין עלולים להיכשל.

העסקה תיצור חברת ענק בהיקף גיאוגרפי רחב, מה שייתן לה יתרון במשא ומתן על תעריפי פרסום בטלוויזיה, באינטרנט ובעיתונות המודפסת. העסקה גם עשויה לשמש כגידור נגד האפשרות של אובדן לקוחות, היות שכל חברת אחזקות מחזיקה בכמה עשרות סוכנויות פרסום. במיזוג "יש הרבה הגיון מבחינת התעשיה", אמר לבלומברג בריאן וייזר, אנליסט בחברת פיבוטל ריסרץ'. "הוא עשוי לתרום לירידה בתחרותיות בכל הנוגע לתמחור שירותים עבור לקוחות". פגי נחמני, דוברת פובליסיס, לא הגיבה לבקשת תגובה של בלומברג. ג'ואן טראוט, דוברת אומניקום, סירבה להגיב.

מיזוג אפשרי בין פובליסיס לאומניקום עלול לגרור חקירה של הרגולטורים, הן באירופה והן בארה"ב, בהתחשב בהיקף הפעילות שלהן. הוצאותיהן של שתי החברות על מודעות בשם לקוחות בשנה שעברה הסתכמו ב-3.34 מיליארד דולר, לפי נתוני AdAge. הסכום הזה מהווה 41% מכלל הוצאותיהן של עשר סוכנויות המדיה הגדולות בעולם. WPP הוציאה 2.6 מיליארד דולר שהיוו 32%.

מנכ"ל פובליסיס מוריס לוי קידם את צמיחתה של החברה על ידי רכישת סוכנויות פרסום דיגיטליות כמו גם חברות בשווקים מתעוררים כמו סין. החברה מחזיקה, בין היתר, בסוכנויות לאו ברנט וסאצ'י אנד סאצ'י. אומניקום נוסדה ב-1986. בשנה שעברה היא יצרה הכנסות של יותר מ-14 מיליארד דולר באמצעות מותגים כמו BBDO וורלדווייד.

מיזוג עלול להעלות חששות לגבי קונפליקטים בין לקוחות, סוגיה שעולה לא פעם בחברות פרסום גדולות, היות שמפרסמים לא רוצים לשלם לסוכנות שעובדת גם עבור מתחריהם. "אפשר לפתור את זה, זו הסיבה שקיים המבנה הזה של חברת אחזקות", אמר ג'יימס דיקס, אנליסט בוודבוש סקיוריטיז לבלומברג.

חברות אחזקות כאלה, כמו אומניקום ופובליסיס, יוצרות רשתות של סוכנויות וחברות יחסי ציבור בתוך החברה הגדולה. הרשתות האלה מיועדות לעבוד באופן נפרד זו מזו, כך שחברות מתחרות יעבדו עם רשתות נפרדות. לאומניקום ופובליסיס יש לפחות שלוש רשתות כל אחת. זו אומניקום כוללת את BBDO ,TBWA ו-DDB. פובליסיס מחזיקה בפובליסיס, לאו ברנט ודיגיטסLBi.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker