"לסינים לא אכפת מהבניין הגבוה ביותר בעולם"

לאחר מספר דחיות אמור לקום בסין בניין סקיי סיטי תוך תשעה חודשים; אבל ההאטה בסין והקניונים הריקים משאירים את הציבור הסיני סקפטי

בלומברג
אדם מינטר
בלומברג
אדם מינטר

ב-1 ביולי עדיין יכולתם למצוא רועי צאן בשטח שהיה מיועד לגורד השחקים הגבוה בעולם מחוץ לעיר צ'נגשה שבסין. אבל זו לא היתה התוכנית המקורית: בניית סקיי סיטי היתה אמורה להגמר מוקדם יותר השנה לאחר בנייה של 90 ימים.

כמובן שמעט אנשים מחוץ לסין האמינו שתאריך יעד שכזה הוא אפשרי. הוא אכן לא היה אפשרי. העבודה על הפרויקט אפילו לא החלה, כאשר אחת הסיבות לדחייה היתה תהליך האישור הממשלתי.

ביום שבת אחר הצהריים כאשר ז'אנג יו, יו"ר קבוצת ברוד המפתחת את סקיי סיטי, הגיע בהליקופטר לאתר הבנייה האמור של סקיי סיטי, העיתונאים והבלוגרים העניקו לו תשומת לב. הבניין, הוא הסביר, ייבנה ממודלים של בנייה טרומית מפלדה ובטון ויהיו בו 202 קומות. גובהו יגיע ל-838 מטר, 10 מטר יותר מהבניין הגבוה ביותר בעולם כיום - בורג' ח'ליפה בדובאי.

כשיושלם הבניין, הוא יכלול קניונים, בתי מגורים, בתי ספר ובית חולים שישרתו 30 אלף תושבים. הבניין גם יהיה עמיד לרעידת אדמה בעוצמה של 9 בסולם ריכטר. סקיי סיטי גירסת יולי 2013 ידרוש תשעה חודשי בנייה והשקעה של 5.25 מיליארד יואן (כ-850 מיליון דולר).

תרשים "עיר בשמים", המגדל שאמור להיות הגבוה בעולםצילום: אי-אף-פי

בניית בורג' ח'ליפה ארכה חמש שנים בהשקעה של 1.5 מיליארד דולר. אבל אם למישהו מגיע להנות מהספק בנוגע לבניית בניינים, הרי זהו ז'אנג. בשנה שעברה השלימה החברה שלו בנייה טרומית של מלון בגובה שלושים קומות תוך 15 ימים. סקיי סיטי ייבנה באותן שיטות.

למרות שאפתנות הפרויקט, החדשות התקבלו בסקפטיות מסויימת. הדבר לא היה מפתיע: ההאטה הכלכלית בסין, יחד עם שורה של קניוני ענק שנותרו ריקים ו"ערי רפאים" שנבנו לאחרונה, כל אלה פגעו בטעם הציבור שלא מתלהב מהתרברבות של יזמי נדל"ן (לרובם, לפי הערכות, קשרים אדוקים עם השלטונות).

בסינה וואייבו, רשת המיקרו בלוגינג הפופולארית ביותר בסין, הסקפטיות מקבלת לעיתים כיוון אפוקליפטי. ביום ראשון, ג'יאנג רושיאנג, יועץ ניהולי ואורח פופולרי בתוכניות כלכליות ועסקיות בטלוויזיה הסינית, העביר את המסר הבא: "משבר כלכלי מתקרב! גובהו 838 מטר ועלותו 5.25 מיליארד יואן! משרדים מקומה 6 ועד 15, דירות בגדלים שונים בקומות 16-170 ומלון בקומות 171-202. ארה"ב, יפן ודובאי בנו כולן את הבניינים "הגבוהים ביותר" לפני משברים כלכליים. סין אינה יוצאת דופן, הזהרו, חברות סיניות! משבר כלכלי מתקרב!".

ג'יאנג אולי אינו מלומד בנבכי ההיסטוריה של האדריכלות, אבל הנקודה הכללית שלו כבר עלתה בעיתונים בסין בשבועות האחרונים עם השמועות על השקת הבנייה של סקיי סיטי.

סקיי סיטי לא קיבל את השבחים שמקבלים בדרך כלל פרויקטים בשנים האחרונות שגילמו את הערצת המהיר יותר והגדול יותר. במקום זאת, הבניין הפך לסמל של כל מה שפגום ברדיפה הסינית להכרה בינלאומית על חשבון התרחבות חכמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker