מודי'ס הורידה את דירוג תקרת הפקדונות והאג"ח של חברות במשק הישראלי

דירוג תקרת האג"ח במטבע זר ומקומי לטווח ארוך הורדה בשתי דרגות, ותקרת הפקדונות במטבע מקומי בדרגה אחת

סוכנויות הידיעות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
סוכנויות הידיעות
סיון איזסקו

חברת דירוג האשראי מודי'ס הכניסה היום שינויים בדירוג תקרת הפקדונות ותקרת האג"ח של חברות במשק הישראלי.

מודי'ס הורידה את דירוג תקרות האג"ח במטבע זר ומקומי לטווח ארוך בשתי דרגות ממדרגת Aa1 לדרגת Aa3. כמו כן הורידה את דירוג תקרת הפקדונות במטבע מקומי לטווח הארוך בדרגה אחת מדרגת Aa2 לדרגת Aa3.

מודי'ס הותירה את דירוג תקרת הפקדונות המטבע זר לטווח ארוך ללא שינוי בדרגת A1. כמו כן, הותירה ללא שינוי את תקרות הפקדונות והאג"ח במטבע זר לטווח קצר בדרגת P-1.

מודיס, מודי'ס, אשראי, דירוג אשראי
מודי'סצילום: רויטרס

לדברי מודי'ס השינויים נועדו לשקף טוב יותר את הסיכונים המערכתיים של המדינה ואת הקורלציה של חדלות פריעון בין הממשלה ללוויים במגזר הפרטי.

מודי'ס העניקה לממשלת ישראל דירוג אשראי של A1 עם תחזית דירוג יציבה.

בכירי במערכת הפיננסית הסביר כי מעשית להודעה של מודי'ס אין משמעות, שכן אין בהודעת מודי'ס עדכון ביחס לסיכון הבינלאומי של גיוסי החברות הישראליות. מעבר לכך, המציאות בפועל היא שחברות איתנות פיננסית כן מקבלות דירוג גבוה מדירוג המדינה בה הן מאוגדות כאשר המעמד הפיננסי שלה וחזק מזה של המדינה ופעילותה, לרוב כאשר מדובר בחברות גלובאליות. כך, לחברת קנון היפנית דירוג AA הגבוה מדירוג החוב של יפן (-AA), לחברת קרניבל דירוג +BBB הגבוה מדירוג החוב של פנמה BBB, למיקרוסופט דירוג חוב מושלם AAA, הגבוה מדירוג ארה"ב +AA, לחברת טאטא דירוג +BBB הגבוה מדירוג החוב של הודו שהינו -BBB.

לכן, בכירים במערכת הפיננסית טוענים כי לעדכון תקרת החוב לחברות הישראליות אין משמעות מעשית. מעבר לכך טוענים כי החברה היחידה שדירוגה הבילאומי מתקרב לזה של מדינת ישראל הינה ענקית התרופות טבע, שדירוגה כיום 3A. עם זאת, כחברה גלובאלית, לא מן הנמנע כי טבע תוכל לקבל גם דירוג גבוה מדירוג מדינת ישראל אם מצבה הפיננסי יצדיק זאת. מלבדה, למרבית החברות הגדולות במשק דירוג חוב הנמוך באופן משמעותי מדירוג מדינת ישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום