ברננקי תקף: הקונגרס האמריקאי הוא המכשול הגדול ביותר לצמיחה

(עדכון) יו"ר הבנק הפדרלי לא חסך ביקורת מהפוליטיקאים בעדותו החצי שנתית בקונגרס - האחרונה בתפקידו; "הוויכוח בסוגיות תקציביות כמו מעמד תקרת החוב עלול לערער את ההתאוששות הכלכלית"; ברננקי שב על כוונתו לצמצם את התמריצים למשק האמריקאי בהמשך השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, תקף היום (ד') בעדותו החצי שנתית האחרונה וטען כי הקונגרס הוא המכשול הגדול ביותר לצמיחה כלכלית מהירה, והזהיר שההחלטות הקרובות בוושינגטון בנוגע למדיניות התקציבית עלולות לערער מחדש את ההתאוששות של כלכלת ארה"ב. בד בדד חזר ברננקי על תכניתו לצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית בהמשך השנה ולסיים אותה עד אמצע 2014.

"ההתאוששות הכלכלית המשיכה בקצב מתון ברבעונים האחרונים, למרות רוח נגדית חזקה שנוצרה בשל מדיניות תקציבית פדרלית", אמר ברננקי בפתח עדותו החצי שנתית בקונגרס היום, האחרונה בתפקידו במתכונת זו טרם סיום הקדנציה שלו בתחילת 2014.

ברננקי הוסיף כי הקונגרס עלול להחמיר את המצב מאוחר יותר השנה. "הסיכונים נותרו שמדיניות תקציבית הדוקה תרסן את הצמיחה הכלכלית ברבעונים הבאים, יותר מכפי שאנחנו מצפים, או שהויכוח בנוגע לסוגיות אחרות, כמו המעמד של תקרת החוב, יסלים בצורה שיכולה לעכב את ההתאוששות", אמר ברננקי.

מנגד, ברננקי הרגיע חששות בנוגע לשוק הדיור, כי העליות האחרונות בריביות על משכנתאות, שנגרמו בחלקן בשל הצהרותיו על צמצום ההרחבה הכמותית בהמשך השנה, יערערו את הפעילות העסקית. "נראה שהיקף הפעילות והמחירים בשוק הדיור ימשיכו להתאושש, למרות העליות בריביות המשכנתאות", אמר.

ברננקי חזר על תוכניתו לצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית "מאוחר יותר השנה" ולסיים אותה "בערך באמצע 2014 אם הכלכלה תעמוד בציפיות". מאז ספטמבר 2012 רוכש הבנק הפדרלי אג"ח בשווי 85 מיליארד דולר בכל חודש בנסיון לתמרץ את הכלכלה האמריקאית ולהחזיר את בטחון המשקיעים. ברננקי טען במאי האחרון ולאחר מכן ביוני כי מצבה של הכלכלה האמריקאית משתפר ועל כן יצמצם את היקף הזרמת הכספים.

הצהרותיו הקודמות של ברננקי הובילו לצניחה בשוק האג"ח האמריקאי ועל כן גם הובילו לירידות בשוקי האג"ח בעולם. היום חזר ברננקי על משנתו וניסה להרגיע את המשקיעים כאשר חזר על לוח הזמנים והודיע כי דבר אינו חקוק באבן וכי הבנק ישנה את תוכניותיו אם נתוני המקרו של הכלכלה האמריקאית ישתנו. "רכישת הנכסים שלנו תלויה בהתפתחויות כלכליות ופיננסיות, אבל אין כאן בשום מובן מסלול קבוע מראש", אמר ברננקי.

מאז 2008 שמר הבנק הפדרלי את הריבית בארה"ב ברמה של 0%-0.25% וברכישות האג"ח הוא יותר משילש את המאזן שלו שמגיע כיום ל-3.46 טריליון דולר. ברננקי חזר על כוונתו לשמור את שיעורי הריבית נמוכים עד ששיעור האבטלה בארה"ב יירד ל-6.5%. שיעור האבטלה כיום עומד על 7.6%.

ברננקי אמר היום כי אם תנאי השוק בארה"ב ישתפרו מהר מהצפוי, ייתכן כי יהיה ניתן לצמצם את הזרמת הכספים בקצב מהיר יותר. "אם יהיה צורך, ועדת המדיניות של הבנק הפדרלי תהיה מוכנה להשתמש בכל הכלים שלה, כולל הגברת קצב רכישות האג"ח כדי לקדם חברה לתעסוקה מלאה במשק האמריקאי תוך כדי שמירה על יציבות מחירים"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker