בורסות העולם

וול סטריט ננעלה בעליות לאחר נאום ברננקי; יאהו זינקה ב-10%

יו"ר הבנק הפדרלי חזר על הצהרתו כי התמריצים למשק האמריקאי יצטמצמו בהמשך השנה; התחלות הבנייה בארה"ב בשפל של כמעט שנה; מניית בילבונג זינקה ב-30% בסידני לאחר התפטרות המנכ"לית; בורסות אירופה נסגרו בעליות אסיה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים מתונות לאחר נאומו החצי שנתי של יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, בקונגרס, בו שב על כוונתו לצמצם את התמריצים למשק האמריקאי בהמשך השנה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, מדד S&P 500 עלה ב-0.3%, מדד הנאסד"ק עלה גם הוא ב-0.3% בהובלת מניית ענקית האינטרנט יאהו, שדיווחה אמש על רווחים גבוהים מהצפוי. תשואות האג"ח של ארה"ב ירדו ב-0.04% לשיעור של 2.48%. היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר ונסחר תמורת 1.3122 דולר ליורו.

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, תקף היום בעדותו החצי שנתית האחרונה כי הקונגרס הוא המכשול הגדול ביותר לצמיחה כלכלית מהירה, והזהיר שההחלטות הקרובות בוושינגטון בנוגע למדיניות התקציבית עלולות לערער מחדש את ההתאוששות של כלכלת ארה"ב. בד בדד חזר ברננקי על תכניתו לצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית בהמשך השנה ולסיים אותה עד אמצע 2014.

"ההתאוששות הכלכלית המשיכה בקצב מתון ברבעונים האחרונים, למרות רוח נגדית חזקה שנוצרה בשל מדיניות תקציבית פדרלית", אמר ברננקי בפתח עדותו החצי שנתית בקונגרס היום, האחרונה בתפקידו במתכונת זו טרם סיום הקדנציה שלו בתחילת 2014. "הסיכונים נותרו שמדיניות תקציבית הדוקה תרסן את הצמיחה הכלכלית ברבעונים הבאים, יותר מכפי שאנחנו מצפים, או שהויכוח בנוגע לסוגיות אחרות, כמו המעמד של תקרת החוב, יסלים בצורה שיכולה לעכב את ההתאוששות", אמר ברננקי.

ספר הבז' של הבנק הפדרלי, מהאינדיקטורים המרכזיים למצבה של כלכלת ארה"ב, פורסם היום בהמשך לעדותו של ברננקי ומסר כי המשק האמריקאי ממשיך לצמוח בקצב מתון. מגזר הייצור ממשיך להתרחב, הצריכה הפרטית עולה, מגזר השירותים במצב יציב עד צומח וענפי הדיור והבנייה מפגינים פעילות מתונה עד חזקה, מסר הבנק הפדרלי היום. לפי נתונים רשמיים, ברבעון השני גדל הייצור התעשייתי בקצב שנתי של 0.6%, ואילו הצמיחה במכירות הקמעוניות נותרה ללא שינוי.

אכזבה מהתחלות הבנייה

היום פורסמו נתונים מאכזבים בענף הנדל"ן, כשמספר התחלות הבנייה בארה"ב נפל ביוני לרמתו הנמוכה זה כמעט שנה, בדגש על בניית דירות, לפי נתוני הממשל.

התחלות הבנייה ביוני נפלו ב-9.9% לקצב שנתי של 836 אלף יחידות דיור - הרמה הנמוכה מאז אוגוסט 2012. מדובר בנתון קוטבי לסקר כלכלנים במרקטווץ', שצפה כי התחלות הבנייה ירשמו שיא ביוני של 950 אלף בקצב שנתי. עם זאת, התחלות הבנייה עדיין גבוהות ב-10.4% בהשוואה ליוני 2012.

התחלות הבנייה של בתי מגורים בעלי 5 יח"ד ומעלה נפלו ב-26.7%, בעוד הבנייה של בתים פרטיים ירדה רק ב-0.8%. התחלות הבנייה של מאי תוקנו כלפי מעלה ל-928 אלף יחידות דיור.

יאהו מזנקת

יאהו מזנקת
מניית יאהו זינקה ב-10% בוול סטריט לאחר שהודיעה היום על רכישת אדמובייט (Admovate), חברת סטארט אפ לפרסום במובייל. היקף העסקה לא פורסם.

הרכישה, מסרה יאהו, היא חלק ממאמץ החברה להשקיע בפלטפורמות פרסום, ומהווה חוליה נוספת בשרשרת המתמקדות בתחום המובייל מאז נכנסה לתפקיד המנכ"ל מריסה מאייר.

אתמול דיווחה יאהו על רווחים גבוהים מהצפוי. החברה, בראשה עומדת המנכ"לית מריסה מאייר אשר נכנסה לתפקידה בדיוק לפני שנה, רשמה ברבעון השני של השנה רווח נקי של 335 מיליון דולר, או 30 סנט למניה, לעומת רווח של 228.5 מיליון דולר, או 18 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 35 סנט למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 30 סנט למניה.

עליות באירופה

המסחר באירופה ננעל בעליות שערים לאחר דבריו של נגיד הבנק הפדרלי. לונדון הוסיפה 0.2% לערכה; פאריס טיפסה ב-0.5%, פרנקפורט עלתה ב-0.6%; סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.6%.

שכר העובדים בבריטניה נשחק זו התקופה הארוכה מאז המיתון של שנות 1870, והירידה בשכר הריאלי נמשכת כבר 40 חודשים, לפי חישובי ה-TUC, איגוד העל של איגודי העובדים בבריטניה. לפי האיגוד, זוהי הירידה הממושכת ביותר בשכר העובדים הריאלי מאז התקופה של 1875-1878, אז הייתה הכלכלה העולמית שרויה במה שכונה 'השפל הארוך'.

חישובי האיגוד, המבוססים על נתוני הבנק המרכזי של בריטניה, הגיעו בעקבות דיווח ביום שישי על עלייה במדד המחירים לצרכן ביוני לרמה הגבוהה ביותר זה שנה. האינפלציה הייתה 2.9%, וצפויה להיות גבוהה אף יותר בחודשים הקרובים, ולהציב אתגר בפני נגיד הבנק החדש, מרק קרני, בחפשו אחר דרכים לעידוד הכלכלה הבריטית מבלי להעלות את יוקר המחיה יתר על המידה.

מגמה מעורבת באסיה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג עלה ב-0.2%; שנחאי נחלשה ב-1%; סיאול קפצה ב-1%; סידני ירדה ב-0.1%; הין נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 99.300 ין לדולר.

בסינגפור דווח היום על ירידה ביצוא שממשיכה את רצף הירידות הארוך ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי. היצוא מסינגפור, שאינו כולל נפט, ירד ביוני ב-8.8% - ירידה חודשית חמישית ברציפות, כך דיווח משרד המסחר של סינגפור. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 5.8%. יצוא מוצרי האלקטרוניקה מסינגפור נפל ביוני ב-12.4% לעומת יוני שעבר - ירידה חודשית 11 ברציפות.

מניית יצרנית ציוד הגלישה בילבונג זינקה היום בבורסת סידני ב-30% לאחר שמנכ"לית החברה הודיעה על התפטרותה במסגרת עסקת מיחזור חובות של החברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker