הכירו את הסטארט אפ שרוצה להביא שלום במזה"ת בעזרת טכנולוגיה

5 ישראלים ופלסטינים, בוגרי MIT והרווארד, הקימו את תכנית MEET המפגישה בין סטודנטים ישראלים ופלסטינים בעלי כושר יזמות למשך 3 שנים, כדי שיקימו שותפויות עסקיות אחריה ■ אפילו גוגל הצטרפה וסייעה בהקמת אינקובטור

NoCamels
מאיה יארובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
NoCamels
מאיה יארובסקי

האם אי פעם יכון שלום במזרח התיכון? עבור רבים זוהי שאלה רטורית, אבל המייסדים של הארגון הישראלי-פלסטיני MEET (Middle East Education through Technology - חינוך מזרח תיכוני באמצעות טכנולוגיה) סבורים שיש בידיהם תשובה. אפילו הנשיא אובמה הביע אופטימיות לגבי גישתו של הארגון למזרח התיכון, כשהגדיר את התכנית שלו כחלק מגל של "חדשנות שיכולה לשנות את האזור".

אז מדוע המייסדים סבורים שטכנולוגיה היא הפלטפורמה לשלום?

בראיון עם נו קאמלס, השותפה המייסדת של הסטארט-אפ החברתי נועה אפשטיין שופכת אור על התכנית, המטרה שלה ומדוע טכנולוגיה היא במפתיע גורם מפתח במקרים רבים לגשר על פערים בין סטודנטים ישראלים ופלסטינים.

כש-MEET נוסדה ב-2004 בידי חמישה ישראלים ופלסטינים בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב, האינתיפאדה השנייה התקרבה לסיומה והיה גל של מאמצים לרפא את הפצעים, שעדיין מגלידים. בניגוד לתכניות רבות אחרות שמכוונות להביא את שני הצדדים לדיאלוג, חמשת בוגרי הרווארד ו-MIT החליטו שהם רוצים ליצור תכנית שלא רק תכין את התשתית לידידות, אלא גם תכשיר את המשתתפים בה באופן מקצועי לעמדות הנהגה. כך הם הגיעו לרעיון של הקמת תכנית חינוך טכנולוגית (רוב המייסדים הם בעלי תואר במקצועות מדעי המחשב) שתיצור רשת מקצועית של מנהיגים ישראלים ופלסטינים.

לפי אפשטיין, מייסדי MEET הכניסו את המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) לתמונה כדי ללמד את הסטודנטים במהלך חודשי הקיץ.

התכנית, שמוכוונת לתלמידי תיכון מצטיינים שנבחרים לאחר תהליך סינון ארוך, נמשכת שלוש שנים כשהמשתתפים בה נפגשים אחת לשבוע לשיעורי יזמות, מדעי המחשב, הנדסה ותכנות.

אחרי שלוש שנים בהכוונת MEET ו-MIT, הסטודנטים, אומרת אפשטיין, "עוזבים עם מיני-MBA ויודעים את כל הפרוצדורות הכרוכות בגיבוש תכנית עסקית ופתרון בעיות".

התכנית ממומנת במלואה על ידי מלגות. כיום משתתפים בתכנית 160 תלמידים, עם מרכזי לימוד בירושלים ומרכז סטף ורטהיימר החדש בנצרת. זה מעניק לתלמידים מכל רחבי ישראל, כולל מערב ומזרח ירושלים, את האפשרות להכין עצמם לעולם היזמות הקשוח.

לאחרונה, MEET פתחה פורום בוגרים שמאפשר הקמה של שותפויות עסקיות בין בוגרים ובין משתתפים בהווה. הארגון עדיין צעיר מכדי שיהיה בעל בוגרים בעלי שם, אומרת אפשטיין, בעיקר משום שרבים מהם נמצאים עדיין במהלך לימודי התואר שלהם (ומלמדים ב-MEET במקביל), אם כי לאחרונה גוגל החלה לשתף פעולה עם התכנית ליצירת אינקובטור שעד כה סייע ללידה של ארבעה סטארט-אפים שהוקמו בידי בוגרי MEET.

בתקווה, החלום של MEET לשלום ושיתוף פעולה בין אנשי טכנולוגיה ישראלים ופלסטינים יתרחב לשותפויות נוספות בשדה הטכנולוגי, בין אם ישירות כתוצאה מהתכנית או בעקיפין. מה שמסתמן כדבר נכון הוא שפעולה שכל מטרתה למען שלום אינה מספיקה עוד, אלא יש לנקוט בפעולה למען שלום פרודוקטיבי.

לפוסט המקורי באתר "נו קאמלס" לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker