בגדי הבנקאים החדשים |

הספר שגורם לבנקאים בעולם לרעוד מפחד

האם יש לחייב בנקים להחזיק הרבה יותר הון ביחס למה שהם מלווים או משקיעים, כדי למנוע את קריסתם או חילוצם הבלתי־נמנע על חשבון משלמי המסים - כך טוענים ענת אדמתי ומרטין הלוויג בספרם "בגדי הבנקאים החדשים"; הציבור, הם מזכירים, בולע בשקיקה את הטיעונים הלא סבירים של הלובי הבנקאי

ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ק יואינג

בעולם האפלולי של רגולציית בנקים, היה זה רעיון פרובוקטיבי: לאלץ את הבנקים להחזיר את כל הרווח שלהם למאזנים עד שיבנו מאגר גדול דיו של הון, כך שאף אחד לא ידאג יותר שהם יזדקקו לחילוץ.

ההצעה הזו הובאה על ידי ענת אדמתי ומרטין הלוויג בספרם "" ‏(בגדי הבנקאים החדשים: מה לא בסדר בבנקאות ומה צריך לעשות בנדון‏). הספר יצא בפברואר ועתה הוא מדורג במקום העשירי ברשימת אמזון של ספרים על בנקאות. הוא מושך תשומת לב לא רק בשל הטיעונים שנדמה שנועדו לגרום לבנקאים סיוטים, אך גם נראה כניסיון להפוך נושא יבש למושך עבור אנשים רגילים - ספר טיסה על רגולציה פיננסית.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

בקרב כלכלנים ידועים במוסדות יוקרתיים, לא מקובל לכתוב ספר שגיבורו הוא דמות בדיונית - במקרה זה, בחורה בשם קייט, שהמשכנתא והרגלי האשראי שלה משמשים לאורך כל הספר כדי להסביר את עקרונות המינוף ‏(השקעה באמצעות חובות‏).

מרטין הלוויגצילום: Bloomberg

ואולם אדמתי, פרופ' בסטנפורד, אמרה כי היא והלוויג, מנהל שותף של סניף ארגון המחקר מקס פלנק בבון, חשו תסכול מכך שהממסד והעיתונות בלעו בשקיקה טיעונים של שתדלני הבנקים שבעיניהם היו "שטויות מוחלטות".

אדמתי מייחסת את זה לנטייתם של אנשים לבטל את עצמם בפני העשירים ובעלי הכוח. "הבעיה היא שאנשים נותנים לבנקים כרטיס חופשי בכל דבר", היא אמרה בשיחת טלפון מקליפורניה. "פתאום, חוקי הטבע לא תופסים".

סימן לכך שהספר מתחיל לעורר תשומת לב היה בנאום של תומס הניג, סגן יו"ר התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות ‏(FDIC, המפקח על הבנקים בארה"ב‏), שציטט ממנו, ובמאמר אקדמי של אנדי הלדין, מנהל היציבות הפיננסית בבנק המרכזי של בריטניה. פול וולקר, לשעבר יו"ר הבנק הפדרלי, ומרווין קינג, לשעבר נגיד הבנק הבריטי, כתבו ציטוטים לעטיפת הספר.

אדמתי והלוויג ידועים היטב בקרב קבוצה של כלכלנים שטענו במשך שנים שהבנקים תלויים בצורה מסוכנת במינוף וחשופים לאסונות שאותם יצטרכו לנקות משלמי המסים. באחרונה, יש סימנים לכך שהטיעונים שלהם מצליחים לעמוד במתקפות התעשייה.

ביום שלישי שעבר הציעה מועצת הבנק הפדרלי, ביחד עם FDIC ומשרד חשב האוצר, להכפיל את ההון ששמונת הבנקים הגדולים בארה"ב נדרשים להחזיק. יום לפני כן, , הקובעת את תקני הרגולציה לבנקים בארה"ב, אירופה ורוב הכלכלות הגדולות, הוציאה נייר עמדה המאותת כי תמליץ להעלות את , בנוסף לחוקים שכבר הוסכמו.

"ברור שיש קונסנזוס שלבנקים אין מספיק הון", אמר סטפן אינגווס, נגיד הבנק המרכזי של שוודיה ויו"ר ועדת בזל, בטלפון. "יהיה דיון מתמשך על רמת ההון הנדרשת".

יחס מינוף של 
עד 30%

הנושא המרכזי ב"בגדי הבנקאים החדשים", כמו גם בחוגי הרגולטורים, הוא כמה מותר לבנקים להלוות מתוך הכסף שלהם, או להשקיע, וכמה מותר להם ללוות. כללי בזל מרשים לבנקים לקחת בהלוואה עד 97% מהסכום שהם מלווים לאחרים או משקיעים בעצמם. 3% הנותרים, הידועים כיחס המינוף, יהיו חייבים להיות הון של הבנק, בין אם הוא מגיע מרווחי הבנק, או ממניותיו שלו. הבנק הפדרלי מציע להעלות את זה ל-6%.

ענת אדמתי

נציגי הבנקים טענו כי 3%, יחס שלא יהיה מחייב לפני 2019 לפי כללי בזל, הוא כבר מספיק, ומוקדם מדי להעלות אותו. "אנחנו צריכים לתת לזה זמן", אמר קווין ניקסון, מנהל המכון למימון בינלאומי, ארגון המייצג את רוב הבנקים הגדולים בעולם. "עדיין לא הטמענו את הרפורמה במערכת".

אם יחויבו הבנקים להחזיק כל כך הרבה הון, הם יצמצמו את האשראי, וזה יפגע בצמיחה הכלכלית, אמר ניקסון, בטענה מוכרת היטב של הענף. "חייבים להיות זהירים מההשפעה על הכלכלה".

טיעון זה, לדברי אדמתי והלוויג, הוא אינו סביר. יחס של 3%, הם כותבים, משמעו שהבנק יפשוט רגל אם שווי נכסיו ייפול ביותר 
מ-3%. האנשים היחידים שמרוויחים מהסיכון הזה, הם אומרים, הם הבנקאים, ורק מפני שהם מניחים שמשלמי המסים יחלצו אותם.

רבים מהבנקים שנדרשו לחילוץ לאחר המשבר של 2008 היו ממונפים להפליא, כולל UBS בשווייץ והיפו ריל אסטייט בגרמניה. גם ליהמן ברדרס, שקריסתו הסלימה את המשבר, היה ממונף מאוד. אדמתי והלוויג טוענים כי יש לקבוע יחס מינוף של 20% או אפילו 30% כדי להגן על החברה מההרס הכלכלי הנוצר במשבר בנקאי גדול. הבנקים עצמם לא היו מעניקים הלוואה לחברות שיש להן הון עצמי של 3% בלבד, הם כותבים.

הם טוענים שאין סיבה שבנקים בריאים לא יוכלו לגייס יותר הון באמצעות שימור הרווחים שלהם או מכירה של מניות חדשות. הדבר היחיד שהם ובעלי המניות שלהם יפסידו הוא ביטוח דה פקטו בחינם נגד הפסדים. "החברה תרוויח המון ובחינם", כתבו אדמתי והלוויג.

עובד ליהמן ברדרס ביום קריסת הבנקצילום: בלומברג

מקבלי ההחלטות אינם בעלי ידע מספק

השניים החלו לשתף פעולה כשאדמתי התייעצה עם הלוויג בעבודת הדוקטורט שלה בשנות ה-80. ספרם פורסם בתור מאמר, שאדמתי כינתה מניפסט, שכתבו ב-2010 ביחד עם שני פרופסורים מסטנפורד, פיטר דמרזו ופול פליידרר.

מחקרים רבים מראים את המתאם בין מינוף מופרז וקריסה של בנקים כמו דקסיה, הבנק הצרפתי־בלגי שנדרש לחילוץ שני ב-2011. ואולם כלכלנים רבים מתוסכלים מרמתו הנמוכה של הדיון הציבורי בנושא רגולציה, אמר סיימון טיילור, מנהל תוכנית התואר השני בבית הספר לעסקים ג'אדג' באוניברסיטת קיימברידג'. טיילור, ששיבח את "בגדי הבנקאים החדשים" בבלוג שלו, אומר כי "עקרונות בסיסיים של מימון תאגידי לא יושמו".

הספר מכוון גם לתקשורת, שלדברי המחברים היא נטולת ידע מספק. הלוויג הופתע לגלות מפי אדמתי כי עיתונאי עסקים אמריקאים רבים למדו בקולג' נושאים כמו ספרות ולא כלכלה. עיתונאי עסקים גרמניים, מצד שני, בדרך כלל בעלי רקע בכלכלה, הוא אמר. לדבריו, גם מקבלי ההחלטות אינם בעלי ידע מספק.

"כשענת ניסתה לדון בדברים הללו בזירה הפוליטית, היא גילתה שאנשים רבים פשוט לא מבינים", אמר הלוויג בריאיון עם החתום מעלה, בוגר תואר בהיסטוריה. הלוויג, שמשרדו העמוס נמצא בווילה רחבת ידיים במרחק הליכה קצרה מגדות הריין, פעיל זה מכבר במדיניות ציבורית. הוא משתתף בפאנלים שמייעצים לממשלת גרמניה בנושאי כלכלה, ולנציבות האירופית בנוגע למדיניות התחרות.

ואולם לדבריו, אין לו אשליות לגבי יכולתם של כלכלנים להשפיע על פקידי ציבור, שבגרמניה ובצרפת ניסו להגן על הבנקים מפני מגבלות מינוף. "מה שחשוב", אמר הלוויג, "הוא לתרום לדיון הציבורי ולאלץ את בעלי האינטרסים והפוליטיקאים להגיד בבירור מדוע הם עושים את הדברים האלה ולספוג את המחיר של החולשה של טיעוניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker