המסחר בעולם

וול סטריט קטעה את רצף העליות הארוך מינואר

קוקה קולה וגולדמן סאקס איבדו כ-2% בעקבות דו"חות; הדולר נחלש לקראת נאום ברננקי מחר; מדד התנודתיות VIX קטע את רצף הירידות הארוך זה 21 חודשים; הזהב מתקרב ל-1,300 דולר לאונקייה; שווי יצרנית המכוניות החשמליות טסלה נחתך שני מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסוגו משיא נומינלי וקטעו את רצף העליות הארוך ביותר מאז ינואר, לאחר שבכירה בבנק הפדרלי אמרה כי יש מקום לצמצם את רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי על רקע התאוששות כלכלת ארה"ב, ובעקבות דו"חות כספיים מעורבים שפירסמו חברת קוקה קולה ובנק גולדמן סאקס.

מדד דאו ג'ונס, אשר נסגר ביום שני בשיא נומינלי זה יום המסחר השלישי ברציפות, ירד ב-0.2%; מדד S&P 500, אשר נסגר אף הוא אתמול בשיא נומינלי זה היום השלישי ברציפות והשלים בכך שמונה ימים רצופים של עליות - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז ינואר - נסוג ב-0.4%; מדד נאסד"ק, אשר נסגר ביום שני ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2000 והשלים סגירה חיובית 13 מתוך 14 ימי המסחר האחרונים, איבד 0.3%.

מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, עלה בכ-5%, לאחר שהשלים נפילה של 17% בשמונה ימי המסחר הקודמים - רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה 21 חודשים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נותרה ללא שינוי ברמה של 2.53%, לאחר שבמהלך המסחר נסוגה לרמה של 2.51% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ה-5 ביולי. התשואה על אג"ח אלו נפלה בשבוע שעבר ב-0.16% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז יוני 2012.

הזהב מתקרב ל-1,300 דולר לאונקייה; הדולר נחלש

בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר 1,290.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק - עלייה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים. ביום חמישי טיפס מחיר הזהב לרמה של 1,297.2 דולר לאונקייה - רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-24 ביוני. מחיר הזהב קפץ בשבוע שעבר ב-5.4% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז אוקטובר 2011 ועלייה שבועית ראשונה זה ארבעה שבועות. עם זאת, מתחילת השנה נפל מחיר הזהב ב-23%.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה באוגוסט נסוגו משיא של כמעט שבוע, ונסגרו בניו יורק במחיר של 106 דולר לחבית, ירידה של 0.3%. מחיר הנפט עלה בשבוע שעבר ב-2.6% - שבוע חיובי שלישי ברציפות, ורצף העליות השבועי הממושך ביותר מאז מאי.

בשוק המט"ח, הדולר נחלש מול היורו והין היפני על רקע ציפיות כי יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, יצנן את ציפיות המשקיעים לצמצום התמריצים לכלכלת ארה"ב בנאומו בפני הקונגרס ביום רביעי. הדולר נסוג ב-0.4% מול הין לרמה של 99.51 ין לדולר, ומאבד 0.3% מול היורו לשער של 1.3104 דולר ליורו. היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הין ברמה של 130.44 ין ליורו.

בכירה בבנק הפדרלי: לצמצם רכישות האג"ח

נשיאת הבנק הפדרלי של קנזס סיטי, אסתר ג'ורג', אשר הצביע השנה נגד ההרחבה הכמותית (QE) של הבנק הפדרלי, אמרה היום בראיון לערוץ הטלוויזיה פוקס ביזנס, כי יש מקום לצמצום רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי לאור התנופה שצוברת כלכלת ארה"ב.

"דבריה של נשיאת הבנק המרכזי של קנזס סיטי לגבי עיתוי השינויים בתוכנית רכישות האג"ח של הבנק הפדרלי, יצרה לחץ על המדדים", אמר ריאן לרסון, ראש מחלקת מסחר במניות בחברת ההשקעות RBC גלובל אסט מנג'מנט, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "מעבר לכך, עונת הדו"חות נמצאת בשלבים מוקדמים ורבים ממתינים לעדותו של יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, בפני הקונגרס מחר כדי לקבל מושג נוסף לגבי הכיוון של המדיניות העתידית של הבנק".

האינפלציה והתפוקה התעשייתית בארה"ב בעלייה החדה זה 4 חודשים

מדד המחירים לצרכן והתפוקה התעשייתית בארה"ב טיפסו ביוני בשיעור החד ביותר זה ארבעה חודשים, ומדד הביטחון בענף הבנייה בארה"ב זינק ביולי לשיא של שבע שנים,
לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב עלה ביוני ב-0.5% לעומת החודש הקודם - העלייה החדה ביותר זה ארבעה חודשים - בעקבות עלייה במחירי הדלק, לאחר עלייה של 0.1% במאי, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.3%. עם זאת, מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והדלק, טיפס ביוני ב-0.2% - עלייה זהה לזו שנרשמה בחודש מאי, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

לעומת חודש יוני 2012 עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.8% לעומת עלייה של 1.4% בחודש מאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 1.6% ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני. מדד הליבה עלה ב-1.6% ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני - בהתאם לתחזיות הכלכלנים - לאחר עלייה של 1.7% במאי.

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה ביוני ב-0.3% - העלייה החדה ביותר מאז פברואר - הודות לעלייה חדה בתפוקה של מכשירי חשמל ביתיים ומוצרי רכב, מסר היום הבנק הפדרלי. העלייה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. נתוני אפריל תוקנו כלפי מעלה לירידה של 0.3% לעומת ירידה של 0.4% שעליה דווח במקור. נתוני מאי, אשר הצביעו על יציבות בתפוקה התעשייתית, נותרו ללא שינוי.

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד הקבלנים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פרגו קפץ בחודש יולי לרמה של 57 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר 2006 - לעומת רמה של 51 נקודות ביוני.

מדד יוני היה הראשון מאז 2006 שהיה מעל לרמה של 50 נקודות. מדד מעל לרמה זו מצביע על כך שהקבלנים אופטימיים לגבי מגמת המכירות, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף פסימיות. תחזית הכלכלנים היתה כי למדד של 52 נקודות - ללא שינוי לעומת הנתון שעליו דווח במקור בחודש יוני. העלייה של המדד בחודש יולי היה עלייה חודשית שלישית ברציפות.

עונת הדו"חות בוול סטריט: קוקה קולה, גולדמן סאקס וג'ונסון אנד ג'ונסון

עונת הדו"חות בוול סטריט צוברת תנופה, ובין החברות שמפרסמות היום את תוצאותיהן הרבעוניות נמנות קוקה קולה, ג'ונסון אנד ג'ונסון, גולדמן סאקס ויאהו. רווחי החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 צמחו ברבעון השני ב-2% לפי תחזית האנליסטים של ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

בנק גולדמן סאקס דיווח היום על הכפלת רווחיו הרבעוניים, יותר מתחזיות האנליסטים, הודות לזינוק בהכנסות ממסחר ובנקאות השקעות. הבנק רשם ברבעון השני של השנה רווח נקי של 1.93 מיליארד דולר, או 3.7 דולר למניה, לעומת רווח של 962 מיליון דולר, או 1.78 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 2.89 דולר למניה. הכנסות גולדמן סאקס בתקופה המדווחת הסתכמו ב-8.61 מיליארד דולר, גידול של 30% לעומת הרבעון השני של 2012.

קוקה קולה, יצרנית המשקאות הקלים הגדולה בעולם, דיווחה היום על ירידה של 4% ברווחיה ברבעון השני על רקע חולשה בצריכה הפרטית באירופה והאטה בצמיחה בסין. ענקית המשקאות רשמה ברבעון רווח נקי של 2.68 מיליארד דולר, או 59 סנט למניה, לעומת רווח של 2.79 מיליארד דולר, או 61 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 63 סנט למניה - בהתאם לתחזיות האנליסטים. מכירות קוקה קולה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-12.7 מיליארד דולר, ירידה של 2.6% לעומת הרבעון שני של שנת 2012 ופחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 13 מיליארד דולר.

ג'ונסון אנד ג'ונסון, יצרנית מוצרי הבריאות והטיפוח הגדולה בעולם, דיווחה היום כי יותר מהכפילה את רווחיה ברבעון השני של השנה הודות למכירת החזקותיה ביצרנית התרופות אלאן. J&J גם העלתה את תחזית הרווח השנתי, וצופה כעת רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 5.4-5.47 דולר למניה בשנת 2013, לעומת תחזית קודמת לרווח של 5.35-5.45 דולר למניה.

החברה רשמה ברבעון השני של השנה רווח נקי של 3.83 מיליארד דולר, או 1.33 דולר למניה, לעומת רווח של 1.41 מיליארד דולר, או 50 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה J&J רווח של 1.48 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.39 דולר למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-17.9 מיליארד דולר, גידול של 8.5% לעומת הרבעון המקביל ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 17.7 מיליארד דולר.

שווי השוק של יצרנית המכוניות החשמליות האמריקאית טסלה נחתך היום בכשני מיליארד דולר לאחר שאנליסט של גולדמן סאקס העריך כי מחיר מניית החברה מוערך ביתר לאחר שנסק ב-275% מתחילת השנה ועד אתמול, והביע ספק לגבי פוטנציאל הצמיחה במכירות החברה. אנליסט הרכב של גולדמן סאקס, פטריק ארשמבו, העניק למניית טסלה מחיר יעד של 84 דולרים - הנמוך ביותר מ-30% מהמחיר בו נסגרה המניה ביום שני.

אירופה נסוגה משיא של 6 שבועות עקב ירידה בבטחון המשקיעים בגרמניה

בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שישה שבועות, בעקבות ירידה מפתיעה בבטחון המשקיעים בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט , שרשמה בשבוע שעבר את הזינוק השבועי החד ביותר זה 19 חודשים, נסוגה ב-0.4%; פאריס איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נסגר ביום שני ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה שבועות, ירד ב-0.7%.

מדד בטחון המשקיעים בגרמניה של מכון המחקר ZEW ירד לרמה של 36.3 נקודות, דבר המעיד על ירידה בביטחון המשקיעים בכלכלה הגדולה באירופה. כלכלנים צפו כי המדד יטפס לרמה של 39.6 נקודות בהמשך לעליות שרשם ביוני ובמאי.

האינפלציה השנתית בגוש היורו עלתה ב-1.6% - עלייה לעומת 1.4% במאי ובהתאם לתחזיות האנליסטים. לפי הנתונים שפורסמו היום על ידי לשכת הסטטיסטיקה של אירופה, הסיבה העיקרית היתה עלייה במחירי המזון והאנרגיה.

עליות באסיה

המסחר באסיה ננעל בעליות לאחר פרסום נתוני התמ"ג בסין בתחילת השבוע. בורסת שנחאי עלתה ב-0.3% לאחר שירדה ב-0.7% במהלך יום המסחר; בורסת הונג קונג הוסיפה 0.1%; טוקיו ננעלה בעלייה של 0.6% לאחר שאתמול לא התקיים בה מסחר לרגל חג; סיאול השילה 0.5%. הין מתחזק ב-0.09% מול הדולר ונסחר תמורת 99.77 ין לדולר.

הצמיחה בתמ"ג של סין הואטה ל-7.5% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל, בהתאם לציפיות כלכלנים, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה הסינית אתמול. ברבעון הראשון נרשמה צמיחה של 7.7%, וגם לאחר ההאטה, הצמיחה הכלכלית בסין עדיין עומדת ביעד הממשל הסיני לצמיחה שנתית של 7.5%.

אתמול התנהל המסחר בוול סטריט במגמה חיובית, ומדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 טיפסו לשיא נומינלי זה היום השלישי ברציפות, לאחר שדו"חות כספיים חיוביים של ענק הבנקאות סיטי האפילו בהשפעתם על גידול מתון מהצפוי של המכירות הקמעונאיות בארה"ב. שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב רשם עליות זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker