נדן פלדמן
נדן פלדמן

"עד לאחרונה הסכמתי עם מרבית הכלכלנים, הטוענים כי המשבר הנוכחי אינו גרוע כמו השפל הגדול. כיום, אני חושש שטעיתי", טוען פרופ' ברדפורד דלונג מהפקולטה לכלכלה באוניברסיטת ברקלי, המשמש גם כחוקר עמית במכון האמריקאי למחקר כלכלי. דלונג סבור כי כלכלת אירופה היתה במצב טוב יותר שש שנים לאחר קריסת השווקים ב-1929 לעומת היום ב-2013 - שש שנים לאחר הופעת הסימנים הראשונים למשבר הנוכחי.

ב-1935, מציין דלונג, "כל הכלכלות הגדולות אימצו תכניות שיישרו קו עם "הניו דיל" האמריקאי, למעט צרפת, שהיצמדותה לתקן הזהב שימשה תמרור אזהרה נורא". דלונג מציין כיום את מדיניות הצנע בבריטניה כתמרור אזהרה: "היא יכולה לשמש בתפקיד דומה נגד תיעדוף קיצוצים ממשלתיים על פני התאוששות כלכלית כשהביקושים חלשים".

כתבות נוספות ב-TheMarker

מתכננים לקנות דירה למרות הסיכונים? המקומות החמים ביותר בישראל

שער המגזין שמכוון לגבריותם של מנהלי השקעות

תמונה מהסרט "ענבי זעם" (על פי ספרו של סטיינבק) שעלילתו מתרחשת בזמן השפל הגדולצילום: סוכנויות

בביקורת שכתב דלונג באתר "פוריין אפיירז" (Foreign Affairs) על ספרו החדש של אלן בליינדר - לשעבר סגן יו"ר הבנק הפדרלי בממשל קלינטון - "כשהמוזיקה נעצרה" (When The Music Stopped), טוען דלונג כי בליינדר שוגה בהערכה האופטימית שלו על הכלכלה האמריקאית: "כלכלת ארה"ב חוותה התאוששות רק במובן שהתנאים הכלכליים לא נהיו חמורים עוד יותר", כותב דלונג.

בניגוד לעמדתו של בליינדר בספר, כי קובעי המדיניות בארה"ב "עדיין מסייעים לכלכלה שברירית להתאחות", כותב דלונג כי מצבה של הכלכלה האמריקאית "חמורה משברירית", ויש רק סימנים מעטים שהיא באמת מבריאה. 

דלונג מביא כדוגמא את שיעור האבטלה, שאמנם ירד מרמות של 10% בשיא המשבר לפחות מ-8%, אולם שיעור האמריקאים המשתתפים בשוק העבודה ירד מ-63% באמצע העשור שעבר ל-59% בלבד כיום. עם זאת מציין דלונג כי " אף שהמשבר החל בארה"ב, אירופה סובלת הרבה יותר. במילים אחרות, היה יכול להיות הרבה יותר גרוע, כפי שמתרחש מצידו השני של האוקינוס האטלנטי", כותב דלונג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker