ביהמ"ש בארה"ב: אפל קשרה קשר להעלאת מחירי הספרים האלקטרוניים

כך פסקה שופטת מחוזית בארה"ב, שהוסיפה כי משפט נוסף ייערך לקביעת גובה הפיצויים שתידרש אפל לשלם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בהחלטה שעשויה לעצב מחדש את אופן שיווק הספרים באינטרנט, שופטת פדרלית פסקה כי אפל קשרה קשר להעלאת המחיר הקמעוני של ספרים אלקטרוניים תוך הפרה של חוקי ההגבלים העסקיים, וקראה לקיום משפט אודות פיצויי נזיקין. ההחלטה, של השופטת המחוזית דניז קוט במונהטן, היא ניצחון עבור ממשלת ארה"ב וכמה מדינות בארה"ב, שלטענת השופטת זכאיות לבקש גם צווי מניעה מאפל.

אפל הואשמה בניסיון לתאם מחירים עם 5 מו"ליות ספרים גדולות, כדי להעלות את מחירי הספרים האלקטרוניים החל מסוף 2009, לקראת השקת הטאבלט הפופולרי אייפד. לטענת משרד המשפטים האמריקאי, ניסיון זה נועד לפגוע בדומיננטיות של אמזון בשוק הספרים האלקטרוניים מהיר הצמיחה.

רק אפל הגיעה עד בית המשפט, בעוד 5 המו"ליות המואשמות הגיעו להסדרים עם ממשלת ארה"ב והמדינות השונות. 5 המו"ליות הן האצ'ט בוק גרופ ומקמילן של חברת לגרדר; הרפר קולינס של ניוז קורפ; פנגוין גרופ של פירסון; וסיימון אנד שוסטר של CBS.

סטיב ג'ובסצילום: אי–פי

לדברי קוט, בעקבות ההסכם בין החברות, עלו המחירים של ספרים אלקטרוניים מסויימים ל-13 או 14 דולר, בעוד אמזון שיווקה אותם עד כה ב-10 דולר. "התובעים הראו כי המו"ליות תיאמו זו עם זו לביטול תחרות המחירים הקמעוניים בניסיון להעלאות את מחירי הספרים האלקטרוניים. אפל שיחקה תפקיד מרכזי בתיווך וביצוע תכנית זו", אמרה קוט. "אם אפל לא הייתה מנצחת על תכנית זו, היא לא הייתה מצליחה כפי שהצליחה באביב 2010" הוסיפה.

קוט פירסמה את פסיקתה לאחר משפט ללא מושבעים שהסתיים ב-20 ביוני. אפל לא מסרה תגובה, אך בעבר דחתה את האישומים נגדה. בין היתר טענה אפל כי היא רק ניסתה לשבור את אחיזתה המונופוליסטית לטענתה של אמזון בשוק הספרים האלקטרוניים.

התביעה היא :
U.S. v. Apple Inc et al, U.S. District Court, Southern District of New York, No. 12-02826.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker