רוביני: הסיפור של השקעה בזהב - גמור

הבהלה לזהב שגרמה להכפלת מחיר המתכת היקרה תוך שנתיים וחצי הסתיימה; מחיר הזהב עתיד לרדת בשנים הבאות, העריך הכלכלן הנודע

סוכנויות הידיעות

נוריאל רוביני, הכלכלן מאוניברסיטת ניו יורק שזכה לכינוי "ד"ר דום" בעקבות תחזיותיו השחורות לאורך השנים, הכריז כי "הבהלה לזהב" שבמסגרתה הוכפל מחיר הזהב מראשית שנת 2009 ועד סתיו 2011 הסתיימה, וכי ההשקעה בזהב אינה כדאית עוד שכן מחירו עתיד לרדת במהלך השנים הבאות.

במאמר שפירסם באתר "פרוג'קט סינדיקט" העריך רוביני כי מחיר הזהב צפוי לסגת לרמה של 1,000 דולר לאונקייה עד שנת 2015, ומנה מספר סיבות להתפוצצות בועת מחיר הזהב, ובראשן העובדה ששיאו של המשבר הפיננסי העולמי חלף זה מכבר. "ראשית, מחיר הזהב נוטה לזנק כאשר קיימים סיכונים כלכליים, פיננסיים וגאופוליטיים חמורים בכלכלה העולמית. במהלך המשבר הפיננסי העולמי, הטילו חלק מהמשקיעים ספק אפילו בבטחון של פקדונות בנקים ואג"ח ממשלתיות", כתב רוביני. "אם חוששים מפני ארמגדון פיננסי", המשיך, "אז זהו באמת הזמן להשקיע בזהב".

שנית ציין רוביני כי ביצועי הזהב הם הטובים ביותר כאשר יש חשש לאינפלציה גבוהה. אלא שלמרות מדיניות מוניטרית אגרסיבית ביותר בה נקטו בנקים מרכזיים רבים בעולם, האינפלציה בעולם היא למעשה נמוכה ואף הולכת ויורדת. לדבריו, הסיבה לכך נעוצה בכך שצמצום המינוף המתמשך של חובות פרטיים וציבוריים הביא לכך שצמיחת הביקוש העולמי נמוכה מצמיחת ההיצע.

סיבה שלישית שציין רוביני למגמת הירידה במחיר הזהב היא העובדה שהמתכת היקרה, בניגוד לנכסים אחרים, אינה מניבה הכנסות כלשהן, שלא כמו מניות שמעניקות דיווידנדים, אג"ח קופון, ונדל"ן דמי שכירות. יתר על כן, כעתף כאשר חלה התאוששות בכלכלה העולמית, נכסים אחרים מניבים תשואות גבוהות יותר.

נוריאל רוביני צילום: בלומברג

רביעית, מחירי הזהב זינקו כאשר הריבית הריאלית הלכה וירדה בעקבות ההרחבה הכמותית (QE). כעת, כאשר הבנק הפדרלי ובנקים מרכזיים אחרים מתכוונים להתחיל לצמצם את ההרחבה הכמותית, ומשמעות הדבר היא כי הריביות הריאליות יטפסו, הדבר יגרום לירידה נוספת במחיר הזהב.

גורם חמישי שמנה רוביני במאמר הוא הציפיה כי משבר החוב של ממשלות יגרום למשקיעים להשקיע בזהב בשל החשש מהשקעה באג"ח ממשלתיות. "אולם כעת קורה ההפך. רבות מהממשלות עתירות החובות מחזיקות עתודות זהב גדולות, ויתכן שיחליטו למכור אותן כדי לצמצם את חובותיהן", כתב רוביני.

סיבה שישית ואחרונה שציין רוביני כגורם להמשך נפילת מחיר הזהב היא הטענות שנשמעו בחוגים שמרנים, במיוחד בארה"ב, לפיהן השקעה בזהב היא הדרך היחידה להתגונן מפני מזימת הממשלה להלאים את ההון הפרטי. אלא שבהיעדר קונספירציה כזו, ולאור ירידת האינפלציה וחוסר האפשרות להשתמש בזהב כמטבע עובר לסוחר, הטענות הללו התבררו כחסרות בסיס.

"למרות שמחירי הזהב עשויים לטפס באופן זמני בשנים הבאות, הם יהיו יותר תנודתיים ולאורך זמן המגמה שלהם תהיה מגמת ירידה בשעה שהכלכלה העולמית מתאוששת", סיכם רוביני את מאמרו. "הבהלה לזהב הסתיימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker