מרדוק בהקלטה חשאית: ננקום במשטרה על רדיפת ניוז קורפ

איל המדיה שבבעלותו העיתונים הבריטיים "סאן" ו"טיימס" אותת כי יורשו כיו"ר ניוז קורפ יהיה בנו לאכלן או המנכ"ל רוברט תומסון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

איל המדיה רופרט מרדוק נדר לנקום במשטרת בריטניה על מה שהוא ראה כרדיפה של הצהובונים שלו בבריטניה בעקבות שערוריית האזנות הסתר שביצעו עיתוניו ותשלומי שוחד לפקידי ציבור. מרדוק גם ביקר את האופן שבו התייחסה המשטרה למנכ"לית לשעבר של החטיבה הבריטית של ניוז קורפ, רבקה ברוקס.

בהקלטה סודית של דברים שאמר בפגישה עם עובדי העיתון הבריטי "סאן" בחודש מארס, גם אותת מרדוק בן ה-82 שיורשו בתפקיד יו"ר ניוז קורפ יהיה בנו הבכור, לאכלן, או מנכ"ל ניוז קורפ, רוברט תומסון.

בהקלטה, שתמליל מלא שלה פורסם באתר התחקירים אקסרו, מבקר מרדוק את ההתנהלות המוגזמת של המשטרה בבואה לעצור את ברוקס. "האנשים הגיעו לעצור את רבקה, בזמן שהיתה יחד עם חמותה, היו כ-15 או 16, כשמרביתם, כתריסר, הגיעו ממנצ'סטר, חוליית חיסול או משהו כזה. והיו גם שלושה שוטרים מקומיים. זה מגוחך, למען האמת", אמר.

מרדוק אמר עוד כי המשטרה העלתה טענות כוזבות לפיהן החברה שיבשה את החקירה בעת חיפוש שנערך במטה החברה. "המשטרה היתה במשרד של רבקה במשך יומיים, בזמן שהיו איתם שם שלושה מנהלים", אמר. "המשטרה טוענת שהם הגיעו ונתקלו בהתנגדות גדולה. אבל לא קרה שם דבר. המנהלים פשוט התבוננו. והמשטרה גם לא מצאה שום דבר בעל חשיבות, אבל זה כבר עניין אחר".

רופרט מרדוק, רבקה ברוקס
רופרט מרדוק ורבקה ברוקס

מרדוק ביטא ביקורת חריפה כלפי המשטרה, שאותה הגדיר בתור "חסרת כישורים לחלוטין" ו"בושה", ואמר כי בכוונתו לנקום על מה שהוא רואה בתור רדיפה של הצהובונים של ניוז קורפ.

ג'ף וובסטר, סגן עורך "סאן", התייחס בפגישה למה שהוא הגדיר כניסיונות המשטרה לנקום בחברה, ואמר כי "יהיה נחמד לנקום בהם חזרה כשנוכל". "אנחנו נעשה זאת, אנחנו נעשה זאת", ענה מרדוק.

הקו הנוקשה שביטא מרדוק בפגישה הסגורה עומד בסתירה להבעת החרטה וההתנצלות הפומבית שהשמיע בשנה שעברה בפני ועדת לווינסון, שמונתה לחקור הפרות אתיקה עיתונאיות בבריטניה.

בעדותו בוועדה בחודש אפריל 2012 אמר מרדוק כי הוא לא היה מודע וקיבל מידע מוטעה לגבי מה שהתרחש בעיתון "ניו אוף דה וורלד", כי היה צריך לסגור את הצהובון שנים לפני שעשה כן בקיץ 2011, וכי פרשת האזנות הסתר מהווה כתם רציני שפגע במוניטין שלו.

עם זאת, בשיחה הסגורה המוקלטת, השתמע מדבריו של מרדוק כי ימשיך להעסיק ולתמוך בעיתונאים שהורשעו בתשלומי שוחד לפקידי ציבור. כאשר נשאל בפגישה על ידי העורך הראשי לשעבר של "סאן", גרהאם דאדמן, אלו ערבויות הוא יכול לתת לעובדים לגבי עתידם האישי בחברה במקרה שיורשעו ענה: "כמובן שציפיתי לשאלה הזו. נאמר לי כי אסור לי לתת ערבויות, אבל אני יכול לתת לכם דבר מה. לא די בתמיכה רגשית, עלי לעשות יותר. מה שאתם שואלים זה מה יקרה אם תורשעו? מה אחר כך? אסור לי להבטיח לכם דבר, אבל לגבי המשרות - עלי להיות זהיר במה שיוצא החוצה - בכנות, לא אומר זאת, אבל תסמכו עלי. בסדר?".

כאשר נשאל מרדוק על ידי עיתונאי מה יקרה כאשר הוא לא יהיה פעיל בחברה כדי לתמוך בהם, השתמע מתשובתו של איל המדיה כי בנו הצעיר, ג'יימס, אינו צפוי להיות יורשו בראשות ניוז קורפ. "אצטרך לבחור בין בני, לאכלן, לבין רוברט תומסון", אמר. "ואין לכם מה לדאוג לגבי אף אחד מהם".

בפגישה נראה היה גם כי מרדוק מאשר כי היה מודע זה זמן רב לנוהג של עיתונאים לשלם שוחד לעובדי ציבור. "אנחנו מדברים על תשלומים עבור טיפים על חדשות משוטרים: זה משהו שמתרחש כבר מאות שנים, בהחלט", אמר מרדוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker