תאגידי הענק הם הזוכים הגדולים בבית המשפט העליון בארה"ב

לצד ההחלטות לטובת זכויות הומוסקסואלים ומיעוטים, פסק בית המשפט לטובת יצרניות תרופות ונגד עובדים שהתלוננו בהטרדה והתנכלות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצד פסיקות מתוקשרות על זכויות הצבעה ונישואים חד-מיניים, פחות תשומת לב הוקדשה לסדרת ניצחונות לתאגידים ומעסיקים בסוף המושב הנוכחי של בית המשפט העליון. השבוע בלבד, בית המשפט צידד ביצרניות תרופות העומדות בפני תביעות על פגמים במוצריהן, במעסיקים שעובדיהם טענו להטרדה ולהתנכלות, ובבעלי קרקעות המתקשים להשיג היתרי בנייה. בכל 4 פסיקות אלה, בית המשפט נחלק 5-4 לטובת השופטים השמרניים.

בסך הכל, במושב שהחל לפני 9 חודשים, בית המשפט העליון סיפק סדרה של נצחונות לתאגידים אל מול תביעות ייצוגיות וגישור, ופגע ביכולת של צרכנים להגיש תביעות ייצוגיות בנושאים כמו מוצרים פגועים והתנהלות לא הוגנת. החברות קומקאסט ואמריקן אקספרס היו שתיים מהמנצחות הגדולות בתביעות אלה.

לשכת המסחר האמריקאית, אחת השדולות החזקות ביותר בארה"ב, זכתה ב-14 מבין 18 התביעות בהן הגישה מסמכים בתור ידידת בית המשפט. קייט קומרפורד טוד, היועצת המשפטית הראשית בזרוע המשפטית של לשכת המסחר, התייחסה בביטול לטענה כי בית המשפט, שמאז 2005 עומד בראשו השופט ג'ון רוברטס שמונה על ידי הנשיא ג'ורג' וו. בוש, ידידותי מדי לעסקים הגדולים.

הפסיקות העסקיות של בית המשפט העליון מייצגות "מגמות מטרידות שהחלו לפני עשור או יותר, כאשר הרוב השמרני בבית המשפט מקשה על צרכנים, עובדים ועסקים קטנים לפנות לבית משפט פדרלי ולאלץ תאגידים גדולים לקבל אחריות על מעשיהם", אמר דאג קנדל, נשיא עמותת הייעוץ הפרוגרסיבית Constitutional Accountability Center.

לדברי טוד, בית המשפט רק שם גבול לעורכי דין המתמחים בתביעות ייצוגיות, ויכולים להרוויח מיליוני דולרים מתביעה אחת של מספר רב של תובעים. בכך, היא מייצגת טענה רווחת בקהילה העסקית.

ביום שני פרסם בית המשפט העליון שתי פסיקות שהגבילו את יכולתם של עובדים להגיש תביעות הטרדה או התנכלות נגד מעסיקים במסגרת חוק זכויות האזרח מ-1964. בית המשפט פסק נגד עובדת קפיטריה שחורה מבול סטייט יוניברסיטי, שטענה כי הוטרדה על רקע גזע, ונגד רופא ממוצא מזרח תיכוני באוניברסיטת טקסס, שטען כי פוטר לאחר שהתלונן על אפליה. בעקבות הפסיקה, השופטת רות ביידר גינסבורג, שהייתה בעמדת המיעוט, אמרה כי עמיתיה רוקנו מתוכן את סעיף ההטרדה וההתנכלות בחוק.

בשני המקרים, תמכה לשכת המסחר במעסיקים. “שני המקרים סיפקו בהירות נחוצה לנושא", אמרה טוד.

עוד ביום שני, פירסם בית המשפט את פסיקתו בנוגע לאפשרות לתבוע יצרניות תרופות גנריות על פגמי תכנון בתרופות שכבר אושרו על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). השופט סמיואל אליטו כתב את דעת הרוב, בפסיקה שחסמה את התביעה בשל אישור התרופה על ידי ה-FDA והאזהרות שהופיעו בתווית התרופה.

התביעה שזכתה לתשומת הלב המועטת ביותר אך היא אולי המשמעותית ביותר השבוע, הייתה פסיקה על היתרי שימוש בקרקע. בית המשפט פסק לטובת בעל קרקעות מפלורידה, רוי קונטס, והרחיב את יכולתם של בעלי קרקעות לערער על תנאי היתרים שמציבות סוכנויות הממשל המאשרות את סוג השימוש בקרקע.

לפי תקדימים קודמים של בית המשפט העליון, על סוכנויות ממשל היה לנמק הצדקה להגבלות על שימוש בקרקע. בית המשפט העליון הרחיב כעת את ההגבלות על דרישות שכאלה, וטען כי ניתן לערער גם אם הגורמים המטפלים בבקשה דוחים אותה, וגם כאשר התנאי היחיד למימושה הוא תשלום כלשהו. בית המשפט ציין בפסיקתו את "הפגיעות המיוחדת של מבקשי שינוי ייעוד לקרקע בפני דרישות סחטניות לכסף" מצד סוכנויות הממשל.

לשכת המסחר תמכה הן בבעל הקרקעות והן ביצרניות התרופות.

מבין 7 תביעות ייצוגיות בהן פסק בית המשפט העליון עד השבוע, רק פעם אחת הפסידה החברה המתגוננת, אמג'ן. השבוע כל הפסיקות בתביעות הייצוגיות היו נגד התובעים. השופטת אלנה קייגן, אחת מ-4 השופטות הליברליות בהרכב הנוכחי של בית המשפט העליון, הביעה חשש לגבי המגמה ביום חמישי שעבר, כאשר בית המשפט פסק לטובת אמריקן אקספרס בתביעה ייצוגית, ואמרה כי הרוב השמרני בבית המשפט אף פעם אינו אוהב תביעות ייצוגיות. “בעיני הפטיש, הכל נראה כמו מסמר", אמרה.

"לא הייתי יכול לנסח זאת טוב יותר", אמר דיפק גופטה, מעורכי הדין שייצגו את העסקים הקטנים שהפסידו בתביעה נגד אמריקן אקספרס. בית המשפט פסק נגד סוחרים שערערו על חוקיות סעיף גישור בחוזה עם אמריקן אקספרס, המונע מהם להתארגן כדי להתעמת עם חברת כרטיסי האשראי. הסכמי גישור שכאלה לעתים כוללים סעיף האוסר על תביעות ייצוגיות.

תשעת שופטי העליון של ארה"ב אשתקד. השופט סקאליה יושב, שני משמאל
תשעת שופטי העליון של ארה"ב אשתקד. השופט סקאליה יושב, שני משמאלצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker