הכירו את הפתרקוין: המתחרים של ביטקוין מנסים לתפוס נתח שוק

אולי שמעתם על ביטקוין אבל אתם עדיין לא מכירים את הפתרקוין שהמציא פיטר בושנל על בסיס הלייטקוין - מטבע וירטואלי נוסף

לוגו גרדיאן
גרדיאן

בעולם המטבעות הקריפטוגרפים כולם מכירים את סטושי נקמוטו, הממציא המסתורי של הביטקוין. אבל לא רבים שמעו על פיטר בושנל, הממציא הפחות מסתורי של הפתרקוין (Feathercoin). ב-20 באפריל, הודיע בושנל על המטבע האלטרנטיבי שלו למספר עוקבים באינטרנט. חודשיים מאוחר יותר 8 מיליון פתרקוין כבר נכרו.

פתרקוין הוא רק אחד ממספר מטבעות אלטרנטיביים, כמו הביטקוין, המבוססים על מתמטיקה בלבד שהפופולאריות שלהם עלתה בעיקר בשנה האחרונה. חלקם הופצו מסיבות אידיאולוגיות; אחרים מסיבות טכנולוגיות וחלק מסיבות פיננסיות. לא סביר שביטקוין יהיה היחיד שיהנה מהצלחה כה גדולה, אך מי יהיו אלה שילכו בעקבותיו?

"שיחררתי את זה ורציתי לטפח קהילה קטנה", אמר בושנל, שעזב את תפקידו כראש מחלקת ה-IT בקולג' ברייסנוז באוניברסיטת אוקספורד במאי. מאז הוא מתקיים בעזרת אוסף הלייטקוינס – מטבע וירטואלי אחר, עליו מבוסס הפתרקוין. ביצירת הפתרקוין, הוא העתיק את האלגוריתם של הלייטקוין, אבל שינה כמה פרמטרים טכנולוגיים הכוללים בין היתר את היקף הכרייה האפשרי של המטבעות.

פתרקוין לא לבד. צ'רלס לי, שהקים את הלייטקוין ב-2011, המציא גם מטבעות נוספים. הראשון פייבריקס, היה שכפול של מטבע אחר בשם טנבריקס. אבל יש עוד הרבה אחרים: : PPCoin, Freicoin, Namecoin, Terracoin, Devcoin, IxCoin, Novacoin הם רק חלק מהם.

משקיעים תמיד מחפשים את הדבר הגדול הבא. מה צריך לחפש במטבע וירטואלי כדי לאתר את המנצח? ואולי לא כדאי בכלל לבזבז זמן שכן ביטקוין כבר תפס את תשומת לב הציבור?

"קודם כל כדאי להסתכל על האלגוריתם", אומר קארי פרייזר-רובינסון, מייסד שותף של חברה בשם מטאל אייר שמפיצה מערכת למסחר במטבעות וירטואלים.

המטבעות הוירטואלים מיוצרים לרוב דרך כרייה. מחשבים "כורים" מטבעות דרך פתרון בעיות מתמטיות. כל הכרייה הממוחשבת של הביטקוין מחוברת יחד ברשת עולמית. כל עשר דקות, הם מתחרים על פתרון אותה בעיה מתמטית וכך מרוויחים את המטבעות. החלק המחוכם הוא שהבעיה המתמטית בנויה כך שהיא תזהה כל מסחר בביטקוין ברחבי העולם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker