המפגינים בברזיל חוזרים לרחוב; התנגשויות אלימות בהפגנות בצ'ילה

יותר מ-50 אלף הפגינו בסנטיאגו, שם הושלכו בקבוקי מולוטוב לעבר שוטרים, שהגיבו בגז מדמיע ומעצרים; 40 אלף הפגינו בעיר השלישית בגודלה בברזיל; הפגנות התקיימו גם ברסיפה ובברזיליה

רויטרס
סוכנויות הידיעות

סטודנטים ברחבי צ'ילה יצאו אתמול להפגין נגד מצב מערכת החינוך וההשכלה הגבוהה הרעועים במדינה, כאשר ההפגנות בסנטיאגו הסתיימו באלימות בין המפגינים לשוטרים. גם בברזיל חזרו המפגינים לרחובות במחאה על בזבוז הכספים המוגזם לדעתם לקראת משחקי גביע העולם.

יותר מ-50 אלף הפגינו בסנטיאגו, ומתוכם קבוצה של מפגינים שפניהם הוסתרו השליכו בקבוקי מולוטוב אל עבר תחנת משטרה, השליכו אבנים על מכוניות, פרצו למסעדה כדי להשתמש בכסאותיה כמחסומים שחסמו כמה מהדרכים המרכזיות בעיר. המשטרה הגיבה בזרנוקי מים וגז מדמיע, ובסופו של דבר מעצרים.

"הם אינם סטודנטים – אלה הם פושעים ואנשים קיצוניים", אמר שר הפנים והבטחון אנדרס צ'דוויק במסיבת עיתונאים. "הם פעלו בתיאום ותכננו פעולות אלימות אלה", הוסיף. לפי הערכות, קבוצה קטנה של מפגינים החלה באלימות, בעוד מרבית המפגינים הגיעו לשם הפגנה שקטה.

בקבוק תבערה שהושלך לעבר השוטרים בסנטיאגוצילום: אי–פי

ההפגנות נערכו לקראת שביתה כללית בת 24 שעות שקוראת לרפורמה במערכת החינוך, בין היתר באמצעות שימוש ברווחי פעילות מכרות הנחושת במדינה. צ'ילה היא יצרנית הנחושת הגדולה בעולם, וכלכלתה מהירת הצמיחה נחשבת לקרקע פורה להשקעות. אך היא סובלת מפערים חברתיים אדירים וממערכת חינוך מאוד יקרה שלטענת רבים אינה הוגנת. לסטודנטים הצטרפו מורים, עובדי נמלים, וכורים.

"זה קשור בחוסר הנחת במגזרים רבים בחברה. אך אנחנו הראשונים להזדהות עם קורבנות האלימות החפים מפשע, כיוון שאין דרך להצדיק התנגשויות שכאלה", אמר אנדרס פילבאום, נשיא אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת צ'ילה, בראיון לטלוויזיה הממשלתית.

ההפגנה נועדה לדרוש חלוקה רחבה יותר של עושר הנחושת של צ'ילה, ולרפורמה במערכת החינוך שתחזיר את האוניברסיטאות, שמרביתן הופרטו, בחזרה לידי המדינה. מנהיגי הסטודנטים קוראים גם לשינוי מערכת המיסוי בצ'ילה, כך שעשירים ישלמו יותר מסים.

זרנוקי המים לעבר המפגינים בסנטיאגוצילום: רויטרס

שנתיים של הפגנות סטודנטים תדירות גרמו לשיתוק חוזר של הערים הגדולות בצ'ילה, ומגבירות את הציפייה לשינוי. ההפגנה והשביתה הנוכחיות תוזמנו לקראת הצבעת הפריימריז לנשיאות המדינה, כאשר הבחירות הנשיאותיות מתוכננות לנובמבר.

בסנטיאגו, יותר מ-50 אלף סטודנטים צעדו ב-3 תהלוכות שאמורות היו להתחיל ב-13:00 בצהריים ולהסתיים ב-15:00 בלוס הרוס. עם זאת, מחסומים והתנגשויות בין המשטרה למפגינים החלו כבר ב-7 בבוקר, וההפרעות לתנועת מכוניות ורכבות תחתיות נמשכו גם אחרי 16:00. התנגשויות דיווחו גם בערים ולפראיסו וקונספסיון. הפגנות התרחשו גם בערי נמל נספות ובערים הגדולות בצ'ילה.

נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה יצא נגד ההפגנות האלימות, ואמר כי בכוונתו להגיש הצעת חוק ליצירת מערך זיהוי מקדים לאנשים הגורמים לאי סדר ציבורי ולמשתתפים בהפגנות", וכך לזהות מראש את האנשים מכוסי מסכות המעוררים אלימות בהפגנות. הוא טען כי חוק זה לא יפגע בחירויות הפרט. ממשלתו של פיניירה הורידה את שיעור הריבית על הלוואות סטודנטים והגדילה את תקציבי המלגות והטבות אחרות לסטודנטים. הסטודנטים טוענים כי צעדים אלה אינם מספקים, ודורשים רפורמה מבנית בחינוך התיכוני ובהשכלה הגבוהה.

שוטרים עוצרים מפגין בסנטיאגוצילום: רויטרס

הברזילאים חוזרים לרחוב

עשרות אלפי מפגינים בברזיל יצאו לרחובות היום (ד') במחאה חדשה הקוראת לריסון השחיתות ולשירותים ציבוריים טובים יותר יום לאחר שהקונגרס דחה חלק מדרישותיהם. בעיר בלו הוריזונטה, העיר השלישית בגודלה במדינה, הרשויות דיווחו כי 40 אלף איש התאספו בדרישה לשפר את מערכות החינוך והבריאות בזמן מוקדמות גביע העולם בין ברזיל ואורוגוואי. צעירים זרקו אבנים לעבר המשטרה שהשתמשה בגז מדמיע כדי לעצור את הצועדים במרחק של כק"מ מהאצטדיון.

כמעט שבועיים לאחר גל ההפגנות הגדול ביותר שראתה ברזיל זה 20 שנה, המנהיגות הפוליטית במדינה בראשות רוסף מנסה להגיב ללחץ לשינוי.הסנאט אישר ביום רביעי חוק המחמיר את העונשים על שחיתות, יום לאחר שהקונגרס דחה תיקון חוקתי שהגביל את כוחו של התובע הכללי בחקירת פשעים, דחייה אותה ראו המפגינים כמהלך נוסף של פוליטיקאים המנסבים להתחמק מחקירות שוחד.

הפגנה רגועה יותר התקיימה בברזיליה שם הפגינו נגד מיליארדי הדולרים שברזיל שפכה על אצטדיונים חדשים לקראת אירוח גביע העולם והאולימפיאדה תחת שלטונה של דילמה רוסף. לטענת המפגינים הכסף היה צריך להיות מיועד לשיפור מערכות הבריאות, החינוך והתחבורה. הפגנה נוספת התקיימה בעיר רסיפה שם התלוננו המפגינים על שחיתות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker