רגולטור בשוודיה אסר על רשות מקומית להשתמש ב-Google Apps

חברות מיחשוב ענן אירופאיות עשויות להרוויח לקוחות בעקבות שערוריית PRISM, שכן הן אינן נתונות למרות הממשל האמריקאי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

רגולטור הפרטיות באינטרנט בשוודיה אסר על עובדי הרשות המקומית סאלם להשתמש בחבילת היישומים המשרדיים של גוגל (Google Apps), הכוללת אי-מייל, צ'אט, יומן פגישות, מסמכים ועוד. הרגולטור טען כי החוזה של גוגל אינו מניח את הדעת, ניסוחו מעורפל והוא אינו מגדיר כיצד החברה עשויה להשתמש במידע העובר דרכה. עוד ציין הרגולטור כי לא ברור אילו חברות נוספות מעורבות בתהליכי ניתוח ועיבוד המידע. גוגל אמרה לאתר המגזין "PC וורלד" כי "גוגל אפס עומדת בחוקי שוודיה" וכי תמשיך לנסות לפתור את הבעיה.

החלטה זו מגיעה בהמשך להחלטת רגולטור הפרטיות הנורווגי בשנה שעברה לאסור על רשויות מקומיות להשתמש במערך היישומים המשרדיים של גוגל. האיסור נמשך 9 חודשים והוסר לאחר שגוגל הסכימה לבצע שינויים במדיניות הפרטיות שלה.

הרגולטור השוודי לא ציין האם ההחלטה, שהתקבלה בתחילת החודש, קשורה לחשיפת תכנית PRISM של הממשל האמריקאי, במסגרתה כמה חברות ענק, בהן גוגל, העבירו לרשויות האמריקאיות מידע אודות חשבונות משתמשים מחוץ לארה"ב. כמה רשויות באירופה כבר הביעו חשש לגבי חשיפת אזרחי אירופה לריגול והפרת פרטיות מצד הרשויות בארה"ב.

רגולטורים ואנליסטים מעריכים כי שערוריית פריזם עשויה להוות נקודת מפנה עבור מגזר מיחשוב הענן האירופי, כיוון שגופים גדולים כמו ממשלות עשויים להעדיף חברות שאינן נמצאות בתחום השיפוט האמריקאי. חברות טלקום כמו אורנג' הצרפתית ודויטשה טלקום מנסות לנצל את החששות מתכנית פריזם לטובת חיזוק שירותי הענן שלהן.

שינויים דומים עשויים להיראות גם באסיה, מאותן סיבות. מקור בחברה סינית המספקת תשתיות מיחשוב ענן אמר כי ממשלות צפויות להגביר את הפיקוח על מקום אחסון הנתונים. עם זאת, לדברי אותו מקור, "בסופו של דבר, בכל מקום בו יהיה המידע, תמיד יש מישהו שמסתכל. זו עשויה להיות ארה"ב, או שזו עשויה להיות סין".

מחוקקים בפרלמנט האירופי מעוניינות להחיל חוקים שידרשו מחברות המספקות מיחשוב ענן להגן טוב יותר על פרטיות המשתמשים האירופיים, וחשיפת תכנית PRISM מחזקת את טענותיהם. קספר באודן, תומך חיזוק הפרטיות ולשעבר יועץ הפרטיות הראשי של מיקרוסופט, אומר כי עד לפרשת פריזם, ספקיות מיחשוב הענן הגדולות בארה"ב הצליחו להרגיע את החששות לגבי בטיחות המידע באמצעות יחסי ציבור טובים. "הכותרות בשבועות האחרונים ישנו זאת. לאום החברה ומיקום המידע כן משנים, מתברר", אמר.

חברות מיחשוב ענן ולקוחותיהן מתקשות להבין מתי וכיצד ממשלות יכולות לקבל גישה לנתוני משתמשים. סבך של חוקים ארציים ובינלאומיים מעורבים בנושא, והפרשנויות להם רבות. אך מה שברור הוא שחברת מיחשוב ענן אמריקאית חייבת להיענות לצווי חיפוש ובקשות מידע מצד סוכנויות הממשל האמריקאי – וכך גם חברה צרפתית בצרפת או חברה גרמנית בגרמניה.

מה שאינו ברור הוא האם הממשל האמריקאי יכול לאלץ חברה אמריקאית להעביר לה מידע מצד חברות בנות מחוץ לשטחה. ספקיות מיחשוב ענן אמריקאיות בהן יבמ, מיקרוסופט, אמזון ווב סרוויסז (AWS) וגוגל לא מסרו תגובה בנושא זה. לרבות מהן מאגרי מידע בארצות אחרות – ליבמ בגרמניה ול-AWS באירלנד ובאוסטרליה למשל – כדי להיענות לחששות פרטיות בקרב חברות לא-אמריקאיות. דוברת AWS אמרה כי החברה אינה לוקחת חלק בתכנית פריזם. באתר AWS נאמר כי מידע שמאוחסן באיחוד האירופי אינו יוצא מהאזור אלא לבקשת הלקוחות.

חברות מיחשוב ענן באירופה מדגישות את היותן מקומיות בפרסום שלהן, כמו קלאודוואט ונומרג'י בצרפת. חברות גרמניות משווקות עצמן עם תווית "שירותי ענן: תוצרת גרמניה". שיווק שכזה נועד להרגיע לקוחות לגבי השמירה על פרטיותם, הרחק מעיניו הבוחנות של הממשל האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker