המיליונרים החדשים

מיליון אנשים נוספו לשורות עשירי העולם ב-2012

עושרם הכולל של המיליונרים בעולם עלה בשנה שעברה ב-10% לשיא של 46.2 טריליון דולר; המספר הגדול ביותר של מיליונרים – בצפון אמריקה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עושרם הכולל של המיליונרים בעולם עלה בשנה שעברה ב-10% לשיא של 46.2 טריליון דולר, בעקבות העליות בשוקי המניות, כך לפי דו"ח העושר של רויאל בנק אוף קנדה (RBC) וחברת הייעוץ קאפ ג'מיני. ב-2011, לשם השוואה, ירד עושרם של המיליונרים בעולם ב-1.7%. מספר המיליונרים בעולם עלה ב-10% ל-12 מיליון.

צפון אמריקה עקפה את אסיה ושבה למעמדה כיבשת בעלת המספר הרב ביותר של מיליונרים. מספר העשירים שלהם יותר ממיליון דולר בצפון אמריקה עלה ב-11.5% בשנה שעברה ל-3.73 מיליון, בעוד שבאזור אסיה-פסיפיק עלה מספר המיליונרים ב-9.4% ל-3.68 מיליון, הודות למיליונרים בסינגפור ובהונג קונג.

צפון אמריקה נותר גם האזור העשיר ביותר, עם שווי כולל של 12.7 טריליון דולר לעשירים בו, בהשוואה ל-12 טריליון דולר באזור אסיה-פסיפיק, שעשיריו צפויים לשוב למקום הראשון בעתיד הקרוב מאוד, לפי הדו"ח.

את העליה הובילו הסופר-עשירים, שברשותם 30 מיליון דולר לפחות. מספר הסופר-עשירים בעולם עלה ב-11%, לאחר שב-2011 ירד, לפי הדו"ח. בשלוש השנים הקרובות צפוי עושרם של המיליונרים בעולם לגדול בממוצע ב-6.5% בשנה, בהובלת אזור אסיה-פסיפיק, לפי הדו"ח.

צילום: בלומברג

שוקי המניות בעולם סבלו מתנודתיות במחצית הראשונה של 2012, על רקע החרפת המשבר בגוש היורו. ואולם לאחר שנגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי התחייב ביולי לעשות כל שיידרש על מנת להגן על היורו, ובעקבות התחלת הסבב השלישי של ההרחבה הכמותית בארה"ב בספטמבר, מחירי המניות התאוששו באופן חד, והעשירו את הונם של המשקיעים. ממצאי הדו"ח מחזקים את טענותיהם של מי שאומרים שצעדי הבנקים המרכזיים בעולם לעידוד הצמיחה תורמים בעיקר לעשירים, בשעה שהאבטלה עדיין גבוהה במדינות רבות.

בכל האזורים נרשמו עליות חדות במספר העשירים ובהונם, למעט אמריקה הלטינית, אשר בה חלה ירידה בעקבות ההאטה בצמיחה הכלכלית ובשוקי המניות, לפי הדו"ח. באירופה עלה מספר המיליונרים ב-7.5% ל-3.41 מיליון, והונם הכולל עלה ב-8.2% ל-10.9 טריליון דולר. באסיה בלטו במיוחד המיליונרים מהונג קונג, אשר מספרם זינק ב-36% ל-114 אלף עם הון כולל של 560 מיליארד דולר. בסינגפור עלה ב-10% מספר המיליונרים.

מקור העושר העיקרי של עשירי העולם הוא יזמות ולאו דווקא ירושה, לפי דו"ח נפרד שפרסם השבוע בנק ברקליס הבריטי. קצב צבירת העושר מהיר פי שניים באזורים מתפתחים כמו אסיה-פסיפיק ואפריקה, לפי ברקליס.

וורן באפט וביל גייטסצילום: רויטרס

עשירי העולם נותרו זהירים ב-2012 והתמקדו בשימור נכסיהם, לפי קאפ ג'מיני ו-RBC. בקרב 30% מהם נשמר העושר במזומן ופיקדונות.

כתבות נוספות ב-TheMarker

גיהוץ חובה: מסתערים על הארנקים של חיילי צה"ל

צפו בפרק 10 של מאני טיים - כלכלה בעירום: המיתוסים הכלכליים הגדולים שהתנפצו


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker