מי רוצה לחיות לנצח?

אם נאמין שתוחלת החיים אכן תתארך, אנחנו צריכים להתחיל לחיות אחרת

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממציא והעתידן ריי קורצווייל, שמכהן כיום כמנהל תחום ההנדסה של גוגל, השיב על קריאתו הנרגשת של המוסיקאי נואל גלאגר מלהקת אואזיס שכתב את “לחיות לנצח” ‏(Live Forever‏). קורצווייל, שכתב ספרים בתחומי בינה מלאכותית וסינגולריות, טוען כי חיי הנצח הולכים ומתקרבים להישג ידו של האדם.

“תוחלת החיים היתה 20 שנה לפני אלף שנה... הכפלנו אותה בתוך 200 שנים. זה יעלה להילוך גבוה בתוך 10 ו-20 שנים מעכשיו, ואולי בפחות מ–15 שנה. אז נגיע לנקודת המפנה, שבה נוסיף יותר זמן מזה שעבר, בגלל הקדמה המדעית. בתוך 10–20 שנה יתחולל שינוי מהותי בבריאות וברפואה”.

קורצווייל, כמובן, אינו מעניק ממד כמותי כלשהו למושג חיי נצח ‏(כי הרי 100, 200 ואפילו 969 שנות מתושלח הן לא נצח; הן רק נראות כך‏). אם להיות קטנוניים, הציטוטים שלו שהובאו בתקשורת העולמית ‏(וגם באתר TheMarker‏) לא כוללים את המלים “חיי נצח”. הוא רק מדבר על גידול ממש משמעותי בתוחלת החיים.

אלא שקורצווייל שוכח להזכיר כמה עובדות בסיסיות בהיסטוריה של האדם. התארכות תוחלת החיים שעליה הוא מדבר לא נבעה משינוי ביולוגי־אבולוציוני שגרם לזה שפתיל חייו של האדם יתארך. לא הדנ"א האנושי השתנה, אלא הכלים שהוא אוחז בידיו. אם נבדוק את שלל המהפכות שהביאו להארכת חיי האדם, העובדה שלמדנו לשטוף ידיים ולהפסיק לרוץ אחרי ממותות כדי להשיג אוכל יהיו בהחלט מהחשובות שבהן.

ריי קורצוויילצילום: אי–פי

אם נפסיק להיות קטנוניים וקטני אמונה, ונאמין שתוחלת החיים אכן תתארך בצורה משמעותית, אנחנו צריכים להתחיל לחיות אחרת. לא רק לעבור לדיאטה בריאה והתעמלות כדי למנוע שברים באגן מבריחת סידן, אלא להתרגל לעתיד שבו נצטרך לעבוד שנים רבות יותר, ולחסוך כסף רב יותר. בארה”ב, כפי שדיווחנו אתמול, יותר מחצי מהאנשים בני 55–64 הם נטולי חיסכון לפנסיה. בישראל, רבע מהשכירים ייצאו לגמלאות ללא חיסכון פנסיוני. עכשיו יהיה להם אולי יותר זמן לעבוד, אבל הם יצטרכו יותר כסף כי יחיו זמן רב יותר. ירושה תפסיק להיות מקור להעברת עושר מדור לדור, מפני שהסבים ימשיכו לחיות עוד ועוד.

ואולי כדאי להסתכל על ההזדמנויות: חברות שמגישות שירותים למבוגרים - דיור מוגן, שירותי טיפול, קבלני עובדי סיעוד, יצרניות תרופות, תיירות, פנאי וחינוך למבוגרים שזמנם וכספם בידיהם.

כדי למצות את אופציית ההשקעות כדאי לחזור לתפקיד המקטרגים ולשאול אם אנחנו באמת רוצים לחיות מאות שנים בתור אנשים זקנים, חלשים, תשושים - מצב בלתי נמנע לרוב האנשים שעוברים גיל מסוים. התשובה הברורה מאליה לשאלה הזאת מעניקה עוד תובנה לגבי הזדמנויות העסקים וההשקעה העיקריות בעתיד שרואה קורצווייל - חברות שיידעו לפצח את סוד הנעורים, לדחות את הזקנה ולשפר את איכות החיים ‏(ולא, לרוץ עם מטפל בשכר לעשות צנתורים ומעקפים בגיל 180 לא נקרא חיים איכותיים‏), יהיו אלה שבאמת יוכלו להגשים את חזון חיי נצח שהיינו רוצים לראות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker