בעקבות פרשת NSA: זינוק של כ-6,000% במכירות הספר 1984

הספר נכנס לרשימת 100 הכותרים הנמכרים באתר אמזון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מכירות הרומן הדיסוטופי "1984" של ג'ורג' אורוול נהנו מעלייה חדה בשבוע האחרון, לאחר חשיפת תכנית prism של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) בארה"ב, לפיה הסוכנות מחזיקה בגישה ישירה לשרתים של פייסבוק, גוגל, אפל  וחברות האינטרנט הגדולות בארה"ב כדי לדלות מידע אישי על גולשים, כחלק מהמאבק באיומי טרור חיצוניים.

מכירות הספר, המתאר חיים המתנהלים תחת שלטון טוטליטרי קיצוני ונחשב לאחד הספרים המשפיעים מאז פורסם ב-1949, זינקו בכ-6,000%, לפי נתוני אתר "Movers and Shakers העוקב אחר מכירות ספרים. העלייה במכירות הכניסה את "1984" לרשימת 100 הכותרים הנמכרים בחנות אמזון.

פרשת prism נחשפה על ידי "גרדיאן" ביום חמישי שעבר. לפי מסמך סודי שהודלפו לעיתון על ידי אדוארדו סנדין, עובד ה-CIA לשעבר, הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) השיגה גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט אחרות בארה"ב.


לפי המסמך, הגישה של הסוכנות לביטחון לאומי היא חלק מתוכנית שנשמרה בסוד בשם "פריזם" (PRISM) - תוכנית מאגר מידע, המאפשרת לרשויות לאסוף מידע, כולל היסטוריית חיפוש, תוכן הדואר האלקטרוני, תיקיות וצ'טים.

הגישה למידע שקיבלה הסוכנות לביטחון לאומי התאפשרה בזכות חוק מעקב אחר מידע שאושר בימי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש וחודש בימי הממשל הנוכחי בדצמבר 2012. התוכנית מאפשרת מעקב מקיף ועמוק אחר מידע שנשמר ונאגר ותקשורת בזמן אמת. החוק מאפשר לעקוב אחר כל משתמש בחברות השונות שחי מחוץ לארה"ב, או אזרחי ארה"ב שהתקשורת שלהם כוללת קשר עם בני אדם מחוץ למדינה. בחוק ישנה גם אפשרות לאסוף מידע על תקשורת ברחבי ארה"ב ללא צורך בצו של בית משפט. 

אלף תשע מאות שמונים וארבע לא היתה אמורה להיות מדריך הפעלהצילום: CC-BY-NC-ND Gerard Van der Leun

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker