ארה"ב: הפקת נפט מפצלי שמן תעניק לעולם 10 שנות אנרגיה

סוכנות האנרגיה האמריקאית העריכה בנוסף כי 207 טריליון מטר מעוקב של עתודות גז טבעי שיגדילו את מקורות הגז ב-47%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הפקת נפט מפצלי שמן יכולה להעלות את רזרבות הנפט בעולם ב-11%, לפי דו"ח שפורסם בארה"ב. סוכנות האנרגיה האמריקאית (EIA) העריכה כי יש 345 מיליארד חביות נפט "ניתנות להפקת" מאזורים בהם נמצאים פצלי שמן מהם ניתן להפיק נפט.

לפי הדו"ח, עתודות הנפט ב-41 מדינות ברחבי העולם יכולות לספק יותר מעשור של צריכת נפט. 

עוד העריכה הסוכנות כי יש 207 טריליון מטר מעוקב של עתודות גז טבעי מפצלים שיגדילו את מקורות הגז ב-47%.

עם זאת, מה שמוגדר כ"ניתן להפקה" לא מעיד בהכרח על היצע ודאי. מדובר על הערכות לכמויות הגז והנפט שניתן יהיה להפיק באמצעות טכנולוגיות חדשות ואלה לא לוקחות בחשבון את ההתכנות הכלכלית.

"עתודות זה דבר אחד, אבל היכולת להגיע להקפי הפקה עבור העתודות הללו זה משהו אחר, והוא לא פשוט בהרבה מקומות בעולם כמו המצב בארה"ב", אמר יאן סטיוארט, ראש מחלקת מחקר אנרגיה בקרדיט סוויס בניו יורק.

לדוגמה, בפולין, שם יש הערכות לעתודות רבות מפצלי שמן, חברות רבות הרימו ידיים מהקידוחים לאחר נסיונות שהראו שההפקה תהיה קשה מהצפוי.

לפצלי הגז והנפט צפויה להיות השפעה עצומה על שוק האנרגיה העולמי. דו"ח בפורסם לאחרונה על ידי חברת ראיית החשבון PwC ציין כי לנפט מפצלי שמן "יש פוטנציאל לעצב מחדש את הכלכלה העולמית".

בחודש שעבר דיווחה סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) כי העלייה בעתודות הנפט מפצלי שמן בארה"ב יכולה להפוך את ארה"ב מיבואנית הנפט הגדולה בעולם ליצואנית בלבד תוך חמש שנים.

לפי הערכות האחרונות של ה-EIA, ברוסיה נמצאות העתודות הגדולות ביותר של נפט מפצלי שמן עם 75 מיליארד חביות, יותר מבארה"ב ובסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker