יוון נכשלה בהפרטת מונופול הגז הטבעי

מונופול הגז הרוסי גזפרום משך את הצעתו; יוון אמורה להפריט את החברה כדי לקבל מזומנים לתשלום חובות

סוכנויות הידיעות

יוון לא הצליחה לקבל אפילו הצעה אחת עבור מונופול הגז הטבעי דפה (Depa) לאחר שענקית הגז הרוסית גזפרום משכה את הצעתה. הכשלון ניפץ את התקווה היוונית לגייס מיליארדי יורו ממכירת הנכסים שישמשו לתשלומי חובות, דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

גורמים רשמיים ביוון האשימו את האיחוד האירופי שפגע בהתכנות העסקה לאחר שהביע חשש משליטתה של מוסקווה על שוק הגז הטבעי האירופי, זאת למרות שהעסקה נוצרה כדי לענות על הדרישות של האיחוד האירופי וקרן המטבע במסגרת תוכנית החילוץ של יוון.

סוכנות ההפרטה היוונית אמרה כי לא קיבלה כל הצעות עבור דפה ורק הצעה אחת התקבלה שמציעה לרכוש 66% מהחברה האחות דספה שמובילה גז טבעי בתוך יוון.

גזפרום, מונופול יצוא הגז הטבעי הרוסי, נראה כמתמודד עיקרי עבור דפה. לפי דיווחים, גזפרום הגיש הצעה מוקדם יותר השנה בשווי 900 מיליון יורו, וראש גזפרום אלכסיי מילר, ביקר באתונה שלוש פעמים בחודשים האחרונים כדי לדון בעסקה עם בכירים יוונים.

שר האוצר היווני יאניס סטורנראסצילום: רויטרס

ביום שני נטשה גזפרום את ההצעה והסבירה זאת ב"סיכוניםם משמעותיים", ביניהם המצב הפיננסי של דפה שעלול להתדרדר עוד לפני השלמת העסקה – דבר שיוון הכחישה מאוחר יותר.

הכשלון במכירת דפה גרר את בורסת אתונה לסגירה שלילית של 4.7%. מאז החילוץ הראשון במאי 2010, יוון נכשלה בעקביות לעמוד במטרות ההפרטה שלה וחזרה בה מהצהרות קודמות לגייס 50 מיליארד יורו ממכירת נכסים עד סוף העשור. כעת עומד הנתון על 11.1 מיליארד יורו עד סוף 2016, 25 מיליארד יורו עד 2020 ו-50 מיליארד יורו בתום תקופה בלתי מוגדרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker