לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חשיפת מעקב הממשל האמריקאי אחר חשבונות בחברות סלולר וגולשים בחברות האינטרנט הגדולות כמו גוגל ופייסבוק, עורר חששות בקרב תושבי ארה"ב, יחד עם מעין משיכת כתפיים קולקטיבית.

זה לא שאנשים לא התרעמו כאשר גילו שייתכן שהממשלה עוקבת אחרי שיחות הטלפון שלהם, הפוסטים שלהם בפייסבוק וחשבונותיהם ביאהו, אלא שבעידן "הומלנד" ובתרבות המעודדת אנשים לחלוק תמונות, לחלוק את הפעילות שלהם בכל דקה ודקה וכן לשתף את הדעות שלהם באתרי אינטרנט, הגילוי שהממשלה גם בודקת את הדברים הללו, לא היתה בדיוק הפתעה.

"אני לא רוצה להיות ציני, אבל אין חדש תחת השמש", אמר סטיב טאלי, 64, עובד מדינה בפנסיה מהעיירה מאונד איירי בצפון קרוליינה, עיירה שמרנית קטנה ליד הגבול עם וירגיניה. "אם אנשים חשבו שהממשלה לא מפקחת על מה שהיא רוצה מתי שהיא רוצה, הם טועים טעות מרה".

בספריית הרולד ושינגטון בשיקגו אומר סדריק האדסון, 55, טכנאי מכונות מובטל אומר שממילא לתושבים אין מה לעשות בנושא: "זה לא מפריע לי כי הממשלה תעשה מה שהיא רוצה לעשות למרות מה שכולם חושבים ואין לנו מה לעשות בנידון".

באטלנטה, מייק ברוקס, 65, עובד בקבלנות, אמר כי הוא חיי את חייו בהנחה שמישהו צופה בו. "כל דבר שאתם אומרים, יכול לצאת החוצה - זה מה שאני מניח. אם אתה שם את המידע באינטרנט, זו אשמת הטפשות שלך".

מולי פלורס, 28, מעצבת אופנה מניו יורק אמרה כי היא לא היתה מופתעת או מודאגת מהמעקב. "באופן אישי, אין לי דבר להסתיר, כך שזה לא ממש משפיע עלי. זה לא שהם פוגעים בפרטיות שלי. אני חוששת לניו יורק מכיוון שהיא מטרה".

ברחבי ארה"ב, התמונה החלה להתבהר והתושבים החלו להבין מה בעצם הממשלה עושה. בתחילה נראה כאילו הממשלה מבצעת כריית מידע אינטנסיבי כשהיא מסתכלת על תמונות, קטעי וידיאו, אימיילים ופוסטים באתרים שונים של מדיה חברתית. אך בכירים אמריקאים, שיודעים על קיום תוכנית המעקב זה כ-7 שנים, אמרו כי המטרות היו רק גורמים זרים.

בעוד הפרסומים משכו אש מפעילי זכויות אדם וממספר חברי קונגרס, חברים רבים במפלגה הרפובליקאית והדמוקרטית הביעו את תמיכתם בתוכנית עבורה הם הצביעו כחלק ממספר חקיקות לאחר הפיגוע בבנייני התאומים ב-2011.

התוכנית החלה בימיו של ג'ורג' בוש ונמשכה אל תוך כהונתו של אובמה ומשמעות הדבר היא כי זהו דיון נטול מאבק מפלגתי, דבר נדיר לראות בתקופה האחרונה בוושינגטון.

תגובות נחרצות אחרות התקבלו גם כן. שון סוואלו, 39, מדנבר, קולורדו, אמר כי הפרשה מאששת את החששות כי הממשלה לקחה כוח רב מדי לאחר המתקפה ב-11 בספטמבר. "הם ניצלו את המצב לגמרי, זה בטוח. זה מאוד 'אורוולי', אתה נותן להם קצת והם יקחו את זה רחוק ככל האפשר".

מאט ברד, 27, שעובד בבית הוצאה לאור במנהטן קרא לפרשה "חדירה קיצונית לפרטיות". "זה מפחיד לחשוב שהממשלה, במיוחד ממשלת ארה"ב שנתפסת ברחבי העולם כמגנה על חופש התושבים, עושה את זה"., אמר.

נשיא ארה"ב אובמה נואם בעקבות אירוע היריצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker