האם ורינט ונארוס הישראליות אספו מידע עבור הממשל האמריקאי?

(עדכון) שתי החברות - על פי מגזין Wired - מבצעות את פעילות המעקב והאזנות עבור ה-NSA בארה"ב ■ אובמה: חדירה לפרטיות היא מחיר המאבק בטרור ■ הבית הלבן אישר את קיומה של תוכנית "פריזמה"

סוכנויות הידיעות
גרדיאן
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
גרדיאן
בלומברג

האם חברות ורינט ונארוס הישראליות הן אלו שאוספות מידע מרשתות התקשורת בארה"ב עבור הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), במסגרת פרשת הריגול של אחרי אזרחי ארה"ב שמסעירה את הציבור האמריקאי?

לפי מאמר שפורסם במגזין הטכנולוגיה האמריקאי "Wired" לפני כשנה, שתי החברות הישראליות - שעל פי המגזין הן בעלות קשרים נרחבים בקהיליית המודיעין של ישראל - מבצעות את פעילות המעקב והאזנות עבור NSA בארה"ב.

ורינט, שהשתלטה מוקדם יותר השנה על החברה האם שלה לשעבר, קומברס טכנולוג'י, אחראית על המעקב לתקשורת בענקית הטלפון האמריקאית ורייזון, לדברי עובד לשעבר של ורייזון במאמר שפירסם ג'יימס במפורד באפריל 2012 במגזין.

נארוס, שנרכשה בשנת 2010 על ידי בואינג האמריקאית, סיפקה את החומרה והתוכנה לביצוע האזנות אחרי תקשורת בחברת הטלפון AT&T, חשף בשנת 2004 מרק קליין. קליין, טכנאי לשעבר בחברת AT&T שהגיש תביעה נגד החברה בגין ריגול אחרי לקוחותיה, חשף "חדר סודי" במשרדי החברה בסן פרנסיסקו, שבאמצעותו אספה NSA נתונים על שיחות טלפון וגלישה ברשת של אזרחי ארה"ב.

אישוש לטענותיו של קליין התקבל מעובד לשעבר של NSA, תומס דרייק, שהעיד כי הסוכנות משתמשת בתוכנה מתוצרת נארוס כדי לשמור את כל התקשורת האלקטרונית האישית של לקוחות AT&T.

הן ורינט והן נארוס בעלות קשרים לקהילת המודיעין של ישראל וליחידה 8200, יחידת איסוף המודיעין של אגף המודיעין של צה"ל. חנן גפן, לשעבר מפקד 8200, אמר בראיון למגזין "פורבס" בשנת 2007 כי הטכנולוגיה של חברת קומברס, שכאמור היתה החברה האם של ורינט ומוזגה עמה השנה, מבוססת על טכנולוגיה של יחידת 8200. אורי כהן, אחד ממייסדי נארוס, אמר בראיון למגזין "פורצ'ן" בשנת 2001 כי ביצע בעבר עבודות טכנולוגיה עבור המודיעין הישראלי.

אובמה: חדירה מתונה לפרטיות היא מחיר ששווה לשלם על המאבק בטרור

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס היום (ו') לראשונה לפרשה שמסעירה את ארה"ב בדבר איסוף מידע פרטי על לקוחות סלולר וגולשי אינטרנט על ידי הממשל. "איש לא מאזין לשיחות הטלפון שלכם", אמר אובמה. לדבריו, תוכנית איסוף המידע על שיחות טלפון כוללת רק איסוף של מספרי טלפון, אך לא תוכן השיחות או שמות מבצעי השיחות. לדבריו, התוכנית לאיסוף מידע על גולשי אינטרנט מתמקדת רק באנשים מחוץ לארה"ב. עוד אמר הנשיא כי חדירה "מתונה", כדבריו, לפרטיות היא מחיר ששווה לשלם עבור המאבק בטרור.

מוקדם יותר היום אישר ממשל אובמה את קיומה של תוכנית "פריזמה" החשאית לאיסוף מידע פרטי של לקוחות חברות סלולר ושל גולשים בחברות האינטרנט הגדולות כמו גוגל ופייסבוק, שאת דבר קיומה חשפו העיתונים "גרדיאן" ו-"וושינגטון פוסט". דוברים מטעם הממשל הגנו על הפעולות כחוקיות וכחיוניות למאבק באיומי טרור.

הפרשה החלה כשביום רביעי חשף "גרדיאן" כי NSA אוספת מידע מטלפונים של מיליוני לקוחות אמריקאים של חברת התקשורת ורייזון (Verizon), מהגדולות במדינה, לפי צו מיוחד וחסוי של בית משפט אמריקאי מאפריל, שעותק ממנו הגיע לידי העיתון הבריטי.

אמש התברר כי ככל הנראה מימדי התוכנית גדולים הרבה יותר. לפי מסמך חסוי שהגיע לידי "גרדיאן" ו-"וושינגטון פוסט", תוכנית פריזמה מאפשרת לפקידי ממשל לאסוף מידע כולל היסטוריית חיפוש, תכתובות מייל, העברות קצבים והיסטוריית צ'אטים. לפי המסמך, לממשל גישה ישירה לשרתים של תשע חברות: גוגל, פייסבוק, אפל, יאהו, מיקרוסופט, סקייפ, אמריקה אונליין, יוטיוב ופאלטוק.

"כולם פשוט צריכים להירגע", אמר יו"ר הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, במסיבת עיתונאים בוושינגטון. "זאת תוכנית שעבדה כדי למנוע טרור, לא את כולו אבל חלק גדול מהאיומים".

"המידע שנאסף במסגרת התוכנית הזאת הוא בין החשובים ובעלי הערך הגדולים ביותר במודיעין הזר שאנחנו אוספים, והוא משמש כדי להגן על האומה משורה ארוכה של איומים", אמר ראש המודיעין האמריקאי, ג'יימס קלאפר.

לגבי וורייזון, הצו דורש מהחברה "באופן יום-יומי ומתמשך" להעביר לסוכנות לביטחון לאומי מידע על שיחות טלפון במערכות החברה בארה"ב ומחוץ למדינה. לפי הצו, יש להעביר לידי סוכנות הביון מספרים של השותפים לשיחה, וכן מידע על מיקום, משך השיחה, אמצעי זיהוי מיוחדים ונתונים נוספים מהשיחות. התוכן של השיחות לא נחשף.

החוק מאפשר לנהל מעקב על לקוחות של חברות שמתגוררים מחוץ לארה"ב, או אמריקאים שמנהלים תקשורת עם אנשים מחוץ לארה"ב. בנוסף, קיימת אפשרות למעקב אחר תקשורת שנעשית כולה בתוך גבולות ארה"ב, ללא צו משפטי.

"גרדיאן" אימת את אמינות המסמך - מצגת פאואר פוינט הכוללת 41 שקופיות שסיווגה סודי ביותר. המצגת מצהירה על "איסוף מידע ישירות מהשרתים" של ספקיות שירותי אינטרנט גדולות בארה"ב.

4 מתוך 4 |
מצגת ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב
1 מתוך 4 |
המצגת של ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב
2 מתוך 4 |
מצגת ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב

הפרשה עוררה סערה בארה"ב וגררה ביקורת רבה על הממשל. סגן הנשיא לשעבר אל גור הגדיר את המעשה "שערורייתי". גם העיתון "ניו יורק טיימס", הידוע כבעל קו מערכתי התומך באובמה ובדמוקרטים, החליט לצאת בביקורת נוקבת נגד הממשל, חסרת תקדים בחריפותה.

במאמר המערכת שלו שפורסם הלילה בארה"ב נכתב בין היתר כי "ממשל אובמה איבד את כל האמינות שלו" בהיבטים של שקיפות ואחריותיות. "אובמה מוכיח את הטענה לפיה הרשות המבצעת תעשה שימוש בכל כוחה וסביר מאוד שתנצל אותו לרעה. זאת אחת הסיבות שטענו כי חוק הפטריוטיות (Patriot Act), שנחקק בצל הפחד ששרר לאחר 11 בספטמבר 2011, היה פזיז ומופרז בהקצאה של סמכויות מעקב מיותרות וגורפות".

"אם הממשלה עושה דבר כזה, היא עושה את זה ללא ידיעתנו"

אף שהמצגת טוענת כי התוכנית מופעלת בשיתוף פעולה של החברות, כל אלה שהשיבו לפניית "גרדיאן" לתגובה הכחישו קשר לתוכנית מסוג זה.

גוגל מסרה בהודעה כי לחברה "אכפת באופן עמוק מפרטיות משתמשינו. אנחנו מספקים מידע על משתמשים לממשלה בהתאם לחוק, ואנחנו בוחנים כל בקשה כזאת בזהירות… לגוגל אין 'דלת אחורית' שמספקת גישה לממשלה לנתונים פרטיים של גולשים".

דובר מטעם אפל אמר כי "מעולם לא שמע על תוכנית פריזמה", וכמוהו עוד כמה מנהלים בכירים בענף ההיי-טק בארה"ב. הם אמרו כי לעולם לא היו מעורבים בתוכנית כזאת. "אם הממשלה עושה דבר כזה, היא עושה את זה ללא ידיעתנו", אמר אחד מהם.

תוכנית פריזמה מאפשרת מעקב מקיף ומעמיק על תקשורת בזמן אמת ועל מידע מאוחסן. החוק מאפשר לנהל מעקב על לקוחות של חברות שמתגוררים מחוץ לארה"ב, או אמריקאים שמנהלים תקשורת עם אנשים מחוץ לארה"ב. בנוסף, קיימת אפשרות למעקב אחר תקשורת שנעשית כולה בתוך גבולות ארה"ב, ללא צו משפטי.

בתקופת ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש חשפו מקורות בשירותי הביטחון בפני עיתונאים כיצד אספה הסוכנות לביטחון לאומי מידע משיחות טלפון. ואולם זו הפעם הראשונה שבה נחשף מסמך סודי ביותר המצביע על המשכיות של פעולת איסוף המידע בסדר גדול כזה גם בימי ממשל הנשיא ברק אובמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker